Ochutnávka vín "Rioja a další špičková vína ze Španělska" (crianza.cz) - dovozce

Ochutnávka "Rioja & další Španělsko" dne 10.07.2017

Španělské červené finále

Španělská vína jsme ve Viničním altánu již delší dobu neochutnávali, takže prezentace vín z nabídky dovozní společnosti CRIANZA.CZ manželů Marešových velmi potěšila. Vína nám představil Lubomír Mareš - bylo jich deset včetně tři bílých a jednoho růžového. Nám nejvíce chutnala ta červená, zvláště pět posledních.

Převládala vína z vinařství Seňorio de Arana v oblasti Rioja Alavese DOCa. A bílým Viňa del Oja 2016 z tohoto vinařství jsme také zahájili. Ve vůni kombinace světlých peckovin s minerálními tóny. V chuti broskev včetně pecky s minerálním „štychem”. V závěru byla zřetelná lehká hořčinka. Víno spíše k jídlu.

Mnohem víc mi chutnalo víno Ganeta 2016 z vinařství Julian Ostolaza v baskické vinařské oblasti Txakoli Getariako DO. Víno z místní odrůdy Hondarrabi zuri (98 %) stylem připomínalo něco mezi sauvignonem a Verdejem z oblasti Rueda. Vůně ovocná s převahou citrusů, hlavně grepu. A k tomu špetka jemných minerálů. V chuti kombinace citrusů a květin, pikantní, šťavnaté a svěží v delším závěru.

Trošku plnější a zároveň příjemně pitelné bylo víno z odrůdy Treixadura s komerčním názvem The Flower and the Bee 2015 z vinařství Coto de Gomariz v oblasti Ribeiro DO. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s náznakem medy a květinového pylu. V chuti téměř identické, lehce pikantní s trošku delší koncovkou. Jemně mazlivé víno.

Následující Viňa del Oja Rosado 2015 z vinařství Seňorio de Arana příliš nepřesvědčilo. „Růžovka”, kterou bych raději ochutnal o rok mladší, voněla po lehce kompotovaných jahodách. Chutnala obdobně, byla pikantní, ale také nabídla bohatě jemných tříslovin a působila již trochu unaveně. Mladší by byla lepší.

První červené bylo z téhož vinařství. Viňa del Oja Tinto 2016 z odrůdy Tempranillo nabídlo ve vůni kompotované tmavé peckoviny včetně švestek. V lehčím těle bylo prakticky identické, zřetelné byly ještě třísloviny a lehce pikantní ocásek. Víno k jídlu i na běžné pití.

Od šestého vzorku se zvýšil obsah alkoholu, ale také kvalita. Víno Terra Finca Vasalo Garnacha 2016 z vinařství Tempore z oblasti Aragón bohatě vonělo po tmavé lesní směsi. Chuť výrazně ovocná (džemovité ostružiny, borůvky), šťavnatá a jemně nasládlá. Velmi vstřícné a příjemně pitelné ovocité víno.

Ze stejné odrůdy i vinařství bylo víno Generacion 73 z ročníku 2015. Ve vůni výrazná lesní směs s jemnou stopou džemu. Stejně tak v uhlazené a měkce nasládlé chuti. V těle bylo víno poměrně šťavnaté a lehounce pikantní. Oproti předchozímu vínu bylo o poznání sofistikovanější.

Mým favoritem večera, a to také díky skvělému poměru cena/výkon, bylo víno MV 2012, Vino de Pago z vinařství Deheza del Carrizal v oblasti Castilla La Mancha. Cuvée odrůd Cabernet Sauvignon, Syrah, Merlot a Tempranillo vonělo po nazrálém tmavém ovoci s jemnými tóny kůže. Také v chuti kombinace tmavých peckovin a lesních plodů. Vyzrálé, hezky elegantní víno, které zrálo 10 měsíců v bariku.

O závěr se postarala dvě vína z oblasti Rioja a vinařství Seňorio de Arana. Nejprve to byla Sommelier Crianza 2013, stoprocentně z odrůdy Tempranillo. Ve vůni krásně vyzrálé tmavé ovoce s jemnou stopou kůže a čokolády. V identické chuti uhlazené, jemné a elegantní s delikátní kyselinkou. Víno zrálo 14 měsíců v novém bariku z amerického a francouzského dubu.

A pak to nejlepší - Viňo del Oja Gran Reserva 2005, cuvée odrůd Tempranillo (90 %), Graciano a Mazuelo (po 5 %). Jemná vůně vyzrálého tmavého ovoce s dotykem kůže a čokolády. Tělo uhlazené, velmi elegantní. Kromě vyzrálého tmavého ovoce jsem cítil jemné tóny hořké čokolády a rukavičkové kůže. Víno nabídlo v závěru lehce pikantní ocásek, což bývá často charakteristické pro starší vína z Rioji. Tato Gran Reserva zrála 30 měsíců v novém bariku.

Byl to utěšený červený finiš španělských vín, který nás rozhodně nenechal lhostejným. A také příjemný večer s Lubomírem Marešem, který nám vína skvěle „naservíroval”.

Takto ocenil téměř kompletní „vrcholový tým” ochutnávaná španělská vína: Viňa del Oja Gran Reserva 2005 - 9,1 bodu (z 10 možných), Sommelier Crianza 2013 a MV 2012, Vino de Pago - 9 b., Generation 72 2015 - 8,8 b., Terrae Garnacha 2016, Tha Flower and the Bee 2015 a Ganeta 2016 - 8,6 b., Viňa del Oja Blanco 2016 - 8,5 b., Viňa del Oja Rosado 2015 a Viňa del Oja Tinto 2016 - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý