Ochutnávka vín Rodinné vinařství Grmolec (Hovorany) s cimbálovou muzikou Červenica

Ochutnávka Grmolec rodinné vinařství (Hovorany) dne 15.08.2017

Na terase s víny a cimbálem

Po delší době to byla poněkud jiná ochutnávka vín. Především, konala se na horní terase Viničního altánu, a to za výborného počasí. A dále, nechyběla hudba a zpěv, tomto případě s mladou cimbálovou muzikou Červenica ze Šardic.

Organizačně a technicky mnohem náročnější přechutnávání, nicméně povedlo se, a účast hostů byla bohatá. Vína přivezl a prezentoval je náš pravidelný host Bronislav z rodinného vinařství v Hovoranech. I jemu patří velký dík!

Představil nám dvanáct vín z ročníku 2016 - devět bílých, jedno růžové a dvě červená. Vstupním bylo Veltlínské zelené 2016 v pozdním sběru, formálně ještě suché víno s vyšší aromatikou (vyzrálé jižní ovoce včetně citrusů). V lehounce nasládlé chuti ovocné, především citrusy s převahou grepu. V dochuti lehce kořenité a měkce pikantní. Vstřícné víno pro širší klientelu.

Následoval polosuchý Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru s vyšší kyselinou (8,3 g/l) a s jemnou ovocnou vůní, v níž jsem cítil stopu minerálů. V pikantní chuti byl ovocně-minerální (citrusy, hlavně grep). Víno musí ještě nějaký čas ležet v láhvi.

Velmi se mi líbilo Chardonnay 2016 v pozdním sběru, suché víno s pěknou vůní jižního ovoce, (ananas, citrus) a jemných minerálů. V chuti prakticky identické, šťavnaté a pikantní se zřetelnou citrusovou složkou v závěru.

Rulandské šedé 2016 v pozdním sběru bylo již polosladké. Ve vůni opět jižní ovoce a citrusy, ale i dotyk minerálů. V chuti zřetelněji nasládlé, plnější a kulaté, ale i uhlazené, jenže málo pikantní. Takové mazlivé víno, kterého mi však postačí jen jedna sklenička.

Zato celou láhev bych si dal v případě Sauvignonu 2016 v pozdním sběru. Polosuché víno s vysokou kyselinou (8,g/l) voněl po světlých peckovinách s jemnými tóny dřeva černého bezu. V chuti lehce nasládlé, zakulacené a ovocné se stopou černého bezu. Poměrně extraktivní víno.

Následovala dvě vína z odrůdy Hibernal, obě z ročníku 2016 ve výběru z hroznů. První, Hibernal A - byl na hranici polosuchého a polosladkého. Řekl bych „klasický” Hibernal ve vůni i chuti (citrusy, grep, černý rybíz). Lehounce nasládlý s měkce pikantní koncovkou.

Hibernal - B byl již téměř sladký (44,8 g/l zbytkového cukru), ve vůni o trochu méně citrusů, ale o poznání více černého rybízu a černého bezu. V chuti sladší, plnější a bohatě ovocný se stopou po černém rybízu a černém bezu. Více mi chutnal ten první.

A ještě o něco více mi chutnal polosuchý Tramín červený 2016 v pozdním sběru. V jemné vůni byl příjemně květinový. V chuti nasládlý, ovocně-květinový (růže, exotické liči) s lehce pikantním ocáskem.

Polosladká Pálava 2016 ve výběru z hroznů byla z mého pohledu poněkud nevýrazná. Ve vůni jen lehce kořenité květiny. Stejně tak ve sladší chuti se vzdálenou stopou majoránky. V závěru bylo víno jen málo pikantní.

Rovněž polosladké bylo Denise rosé 2016 v pozdním sběru, ale proti Pálavě ani ne s polovičním zbytkovým cukrem (15,2 g/l) nabídlo ve vůni kompotované jahody. V jen malinko sladké chuti jsem cítil lehce kořenité kompotované jahody. V koncovce byly zřetelné jemné třísloviny.

Prvním červeným byl Cabernet Moravia 2016 v pozdním sběru. Ve vůni džemovité tmavé ovoce se stopou jemného máku. V chuti kořenité tmavé ovoce, uhlazené s jemnou stopou máku. Pěkný bezcukerný extrakt vína (29,6 g/l), které se bude v láhvi ještě zlepšovat.

Jedním z nejlepších vín večera byl závěrečný Dornfelder 2016 v pozdním sběru. Ve vůni kompotované tmavé peckoviny. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, především višně, tělo uhlazené , zakulacené s delším závěrem.

A protože na Gröbovce se již setmělo a cimbálovka dohrála, museli jsme se rozloučit. Muzika se nám rozhodně líbila, byla oživením i potěšením. A jak nám chutnala vína? Tradiční „vrcholový tým”, početně stále ještě oslabený, hodnotil vína z Hovoran takto: Sauvignon a Dornfelder - 8,8 bodu (z 10 možných), Chardonnay, Rulandské šedé, Tramín červený a Pálava - 8,7 b., Ryzlink rýnský, Hibernal - A, a Cabernet Moravia - 8,6 b., Hibernal - B a Denise rosé - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý