Ochutnávka Vinařství Bukovský v Kobylí

Ochutnávka Vinařství Bukovský v Kobylí dne 11.7.2012

Bohatě vína, zpěvu, humoru i poezie

Antonín Bukovský z rodinného vinařství v Kobylí přišel s novinkou, která v létě velmi oživila degustace ve Viničním altánu. Takže hosté dostali nejen pořádnou dávku výborných moravských vín (14 vzorků), ale také hudby, zpěvu, poezie a humoru. Postaral se o to nejen Antonín Bukovský (folklorista, houslista, zpěvák a vinař), ale také hudební skladatel a instrumentalista David Rotter a Zdeněk Korčián (doktor klaun, uměnovědec a sommelier). A ochutnávali jsme nejen v „hlavním sále”, ale také na horní terase. Pohoda byla veliká...

Ochutnávku vína, hudby, poezie a divadla zahájil v „hlavním sále” vinař bílým vínem z rodinného vinařství, nazvaným Cuvée 2010. Pozdní sběr z odrůd Rulandské bílé, Ryzlink vlašský, Sylvánské zelené a Sauvignon byl velmi pikantní, ovocně-květinový ve vůni i chuti s lehkým minerálním závěrem, charakteristickým zřetelnou hořčinkou.

Následující Sylvánské zelené 2009 v pozdním sběru nabídlo ve vůni a chuti ovocné a minerální tóny. Víno bylo více nazrálé, plné a bohaté na ovocné, květinové a minerální tóny s lehce kořenitou dochutí.

Neuburské 2011 v pozdním sběru mělo vyšší alkohol (14,5 %) a vůni po nazrálém jablku a broskvi. V chuti identické, a s lehkou hořčinkou v závěru.

Stejně výrazný alkohol mělo Rulandské šedé 2011 ve výběru z hroznů, zřetelně minerální víno s pozadím nazrálého ovoce ve vůni i chuti, kde se objevily i lehce nahořklé tóny pecičky. V těle bylo příjemně kulaté, pikantní - postupně se otevíralo.

A na řadu přišlo první „roséčko” - Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů. Suché víno s vůní jahod, a poté i peckovin. Příjemně pikantní, hezky ovocné s pecičkovým závěrem.

Velmi zajímavé bylo Rulandské bílé 2011 ve výběru z hroznů (klonová selekce). Další „výběr” s vyšším alkoholem (14,6 %), víno na hranici suchého a polosuchého (6,3 g/l zbytkového cukru). Ve vůni ovoce, květiny i lehká mineralita. V chuti identické, zakulacené, až baculaté peckoviny, velmi plné s pikantním a lehce nasládlým závěrem.

Po přesunu na horní terasu za kulturou jsme nejprve ochutnali Chardonnay 2011 v pozdním sběru, polosladké víno, ovocné s lehce máslovým a minerálním „štychem” ve vůni i chuti. V těle nasládlé a šťavnaté s poměrně pikantním závěrem.

Následoval Cabernet Sauvignon 2009, víno na úrovni pozdního sběru, které zrálo vice než rok ve větším sudu. Ve vůni peckoviny, kůže a čokoláda, v chuti tmavé peckoviny s lehkými paprikovými tóny. Překvapivě pikantní červené, které musí ještě ležet v láhvi, aby se více zakulatilo.

Pitelnější byl Blauburger 2009 s cukernatostí moštu 22 °NM. Ve vůni tmavé peckoviny, kůže a čokoláda. V chuti kořenité, lehce ovocné a pikantní s jemnou nasládlostí na patře.

Po dvou červených následovalo Veltlínské zelené 2011 v pozdním sběru. Suché víno s vůni nazrálého světlého ovoce. V chuti jemně nasládlé, zakulacené a pikantní s dochutí uleželého ovoce a pepře.

Druhé rosé večera bylo kabinetní André 2011. Formálně ještě suché víno s vůní, v níž se doplňos lesní směsí. V chuti lehčí, pikantní a svěží růžové.

Polosladký Ryzlink vlašský 2011 v pozdním sběru byl ve vůni ovocně-minerální. V chuti nasládlý, ovocný a zakulacený se zřetelným minerálním a lehce pikantním závěrem.

O finiš se postaraly dva výběry z bobulí, tedy jakási sladká dvojtečka. Nejprve Aurelius 2009 s jemnou vůní sušených citrusů, která se však postupně otevírala. V chuti jemně ovocné a minerální, trošku lehčí a přece jen méně bohaté a šťavnaté víno s pikantním závěrem.

Mnohem atraktivnějším a opravdu delikátním vínem byl závěrečný Děvín 2011 ve výběru z bobulí. Sladký (více než 50 g/l zbytkového cukru) v jemně kořeněném „tramínovém stylu”. V sladší chuti však příjemně pikantní s lehkou mineralitou, ale především se sušenou citrusovou kůrou v závěru na patře.

Pěkná vinná tečka za nesmírně atraktivním, roztomilým i zábavným večerem s výbornými moravskými víny i lidovými písničkami.

A takto hodnotil vína sice velmi spokojený, ale také poněkud početně oslabený „vrcholový tým”: Děvín - 9,3 bodu (z 10 možných), Chardonnay a Rulandské modré rosé - 8,8 b., Rulandské šedé - 8,7 b., Aurelius, Neuburské, Veltlínské zelené a André rosé - 8,6 b., Ryzlink vlašský - 8,5 b., Sylvánské zelené a Cabernet Suvignon - 8,4 b. Blauburger - 8,3 b. a Cuvée 2010 - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý