Ochutnávka Monte Novo e Figueirinha (Portugalsko)

Ochutnávka "Monte Novo e Figueirinha (Portugalsko)" dne 2.12.2013

Portugalský zážitek i bez portského

Štědrou paletu třinácti vín a extra panenský olivový olej z vinařství Monte Novo e Figueirinha v portugalské oblasti Alentejano nám opět představil František Šamla z dovozní společnosti V.P.V. Praha, s.r.o. Ochutnali jsme pět bílých a osm červených vín z různých kvalitativních řad - a byl to mimořádně příjemný zážitek.

Bílá vína měla podle mne pěkně vystupňovanou kvalitu. Nejprve tři vína z nerezu - od jednoduššího ovocně-minerálního cuvée Chardonnay a dvou místních odrůd (Arinteňo a Antao Vas) Intuicao 2011, přes bohatší, zakulacené a šťavnaté cuvée ze stejných odrůd s výmluvným názvem Amnésia 2012, až po plné Herdade da Figuerinha Reserva, které bylo ovocně minerální s delikátními máslovými tóny ve vůni i chuti, a pak v těle zakulacené s pikantní dochutí.

Následovala dvě vína vyšší kategorie, která již přišla do kontaktu s barikem. Nejprve to bylo Fonte Mouro Colheita Seleccionada 2009 z odrůdy Antao Vas. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, máslové a minerální tóny. V chuti suché, ovocné s vanilkovým „štychem”. Zajímavé víno s velmi pikantní dochutí kvasilo v bariku a následně zrálo v nerezu.

Mně nejvíce chutnalo „osobní” víno zakladatele vinařství: Comendador Leonel Cameirinha Reserva 2010 z odrůdy Chardonnay. Barikové víno s bohatou vůni vyzrálého máslového ovoce a vanilkových tónů (až do rumových pralinek). V chuti hutné, ovocné (různé citrusy), s výraznou vanilkovou stopou a měkce pikantním závěrem.

Červená odstartovala dvě ovocná, nebariková vína, z nichž zvláště to druhé zaujalo krásnou kombinací kvality a ceny. Nejprve však Interdito 2011, cuvée pěti mezinárodních a místních odrůd s překvapivě vyšším alkoholem (14 %). Ve vůni bohatší tmavá lesní směs, v chuti spíše lehké, ovocné a nekomplikované. Takové veselé víno za výbornou cenu.

Výborné bylo druhé, ještě ovocnější „velké” cuvée Intuicao 2010 z odrůd Tricandeira, Aragonez, Cabernet Sauvignon, Touriga Nacional, Syrah a Alicante Bouschet. Poměrně hezky vyvážené víno bohaté na tmavé ovoce se šťavnatou, měkce pikantní chutí s uhlazenými, pěkně sladkými tříslovinami. Skvělý poměr cena výkon, příjemné víno na delší pití.

O trošku sofistikovanější bylo následující víno Amnésia 2009, rovněž cuvée více odrůd (Aragonez, Syrah a Touriga Nacional), které kvasilo a zrálo v nerezu. Ve vůni i chuti tmavé lesní plody a závan kávy, zpočátku také živočišných tónů. V těle středně plné, již vyzrálé se stopou kůže a bohaté na sladké, jemné třísloviny.

Dalším nebarikovým červeným bylo Herdade da Figueirinha Reserva 2009, cuvée stejných odrůd jako u vína Intuicao. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, stejně tak v chuti s jemným tříslem a lehce pikantním závěrem.

Prvním barikovaným červeným, které mne však příliš nenadchlo, bylo Herdade da Figueirinha Pinot Noir 2009. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce a tóny, které mi připomínaly vadnoucí, již nahnědlou fialku. V chuti identické, jen na modrý pinot dost výrazná kyselina. Víno zrálo 6 měsíců v barikových sudech z francouzského a amerického dubu.

Závěrečná tři vína byla z poněkud vyšších stupínků kvality. Herdade da Figueirinha Toriga Nacional 2006 zrálo 6 měsíců v bariku z francouzského dubu. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s jemnou stopou dubového sudu. V chuti plné, ovocné, šťavnaté s ještě zřetelnými tříslovinami a lehce pikantním závěrem.

Pro mne vrcholným vínem večera bylo Fonte Mouro Reserva 2011 z odrůdy Touriga Nacional. Víno zrálo 14 měsíců v bariku z francouzského a amerického dubu. Ve vůni tmavé ovoce, částečně v sušeném stavu. V chuti plné, bohaté tmavé plody s převahou borůvek, ale také jemné tóny čokolády. V závěru sládnoucí třísloviny a lehounká vanilka.

Závěrečným a nejstarším vínem večera bylo Fonte Mouro Garrafeira 2003, kupáž odrůd Tricandeira, Aragonez a Alicante Bouschet. Ve vůni tmavé ovoce a výraznější čokoláda. V chuti višně v čokoládě a náznak švestkových povidel. Hodně vyzrálé víno, které se nyní pohybuje kolem svého vrcholu.

Byl to již tradičně opravdu pěkný vinný zážitek, další potvrzení toho, že v Portugalsku není jen výborné portské.

A ještě hodnocení „”vrcholového týmu”: Fonte Mouro Reserva 2011 - 9,2 bodu (z 10 možných), Fonte Mouro Garrafeira 2003 - 9,1 b., Herdadeda Figueririnha Touriga Nacional - 9 b., Comendador Leonel Cameirinha Reserva - 8,8 b., Fonte Mouro Colheita Seleccionada, Herdade da Figueirinha Reserva 2009 - 8,7 b., Herdade da Figueirinha Reserva 2011 a Amnésia 2009 - 8,6 b., Intuicao 2010 - 8,5 b., Amnésia 2012 - 8,4 b., Herdade da Figueirinha Pinot Noir - 8,3 b., Intuicao 2011 - 8,1 b. a Interdito 2010 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý