Ochutnávka vín Vinařství Waldberg (Vrbovec)

Ochutnávka Vinařství Waldberg Vrbovec dne 17.08.2016

Moc dlouhé sladké vyvrcholení

Tolik vín s vysokými zbytkovými cukry jsme na prezentací Vinařství Waldberg Vrbovec ve Viničním altánu ještě neochutnávali. Vždyť plná polovina z tuctu vín (všechna z ročníku 2015) byla polosladká nebo sladká, a přitom žádné z nich nebylo ve výběru z bobulí, výběru z cibéb, ledové nebo slámové. Byl jsem z toho poněkud na rozpacích, protože vinařství vždy patřilo do mé výrazně preferované moravské desítky.

Obchodní zástupce vinařství Flip Pitour zahájil degustaci kabinetním Svatovavřineckým rosé z viniční trati Ořechový vrch v Dyjákovičkách. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,6 g/l) vonělo po jemně smetanové zahradní směsi s převahou jahod. V plnější chuti bylo téměř identické, šťavnaté a měkce pikantní.

Následující Veltlínské zelené VOC (Slunný vrch, Vrbovec) bylo pro mne jedním ze tří nejlepších vín večera. Suché víno s ovocně-minerální vůní, rovněž s lehounkým smetanovým nádechem. V chuti bohatě ovocné s jemným náznakem minerálů v zakulaceném a příjemně šťavnatém a pikantním těle. V koncovce jsem cítil decentní mandlové tóny.

Velmi pěkné bylo také Sylvánské zelené v pozdním sběru (Dívčí hora, Chvalovice). Ve vůni světlé peckoviny a byliny. V chuti jemně máslové světlé ovoce, tělo šťavnaté, malinko nasládlé a dostatečně pikantní.

Müller-Thurgau v pozdním sběru měl velmi vyrovnaný zbytkový cukr a kyselinu (7,8 a 7,7 g/l). Voněl po světlém ovoci s jemným náznakem minerálů v delikátním smetanovém závoji. Chuť ovocně-květinová, lehounce nasládlá a zakulacená s decentním kořenitým ocáskem. Trošku mu chyběla výraznější pikantnost.

O poznání hezčí byl Sauvignon VOC (U sklepů, Dyjákovičky). Suché víno se zcela vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,7 g/l). Bohatá vůně světlých peckovin, především jižních plodů. V chuti šťavnaté světlé ovoce, jemný náznak černého rybízu a černého bezu v zakulaceném těle. V závěru příjemně pikantní, ale trošku jsem cítil alkohol (13 %).

Následovalo asi nejlepší víno večera - Rulandské bílé v pozdním sběru. Lehce polosladké víno s příjemnou vůní smetanového světlého ovoce s lehounkým karamelem. V chuti šťavnaté, smetanové ovoce, pikantní a mazlivé. Víno z Ořechového vrchu zrálo 4 měsíce na kvasnicích.

A tím skončila víceméně suchá vína. Prvním polosladkým bylo Chardonnay ve výběru z hroznů (U sv. Urbana, Vrbovec). Ve vůni jižní ovoce, včetně banánu. V chuti zřetelně nasládlé tropické plody, zakulacené a jen lehce pikantní.

Ještě o něco sladší (19,5 g/l zbytkového cukru) byl Hibernal v pozdním sběru. Ve vůni „sauvignonová varianta” - světlé ovoce, především citrusy, černý rybíz a černý bez. Stejně tak v nasládlé, šťavnaté a měkce pikantní chuti. Sladší, ale pár sklenek by nevadilo.

Rulandské modré rosé v pozdním sběru bylo podstatně sladší (28,7 g/l zbytkového cukru), a to mu již neslušelo. V jemnější vůni byla kombinace přepuštěného másla a jemně kořenitých tmavých peckovin. V málo pikantní chuti sladší, ovocné a koncentrované. Tady je jedna sklenka dost.

Výrazně polosladký Tramín červený ve výběru z hroznů měl krásnou „tramínovou” aromatiku, ale byl hodně sladký, a jen málo pikantní a svěží. Své zájemce si však rozhodně najde.

To platí i o sladkém Rulandském šedém ve výběru z hroznů (47,7 g/l zbytkového cukru). Víno z Dívčí hory v Chvalovicích mělo krásnou vůni tropického ovoce, především ananasu. V chuti výrazně sladší jižní ovoce, bohaté tělo s lehce pikantním ocáskem. Lahůdka do malé skleničky!

Závěrečné víno z viniční trati Šác (Dyjákovičky) bylo ještě o něco sladší (47,8 g/l). Muškát moravský v pozdním sběru voněl po kombinaci muškátu a citrusů s lehkými tóny pomerančové kůry. Ve výrazně sladké chuti byly cítit lehké tóny citrusů a majoránky. Víno nabídlo v koncovce jen náznak pikantnosti.

Uf, to bylo dlouhé sladké vyvrcholení! Vůbec nezávidím degustátorům, kteří z titulu své profese ochutnávají vína s vysokým zbytkovým cukrem. Je to dřina.

A jak hodnotil vína početně stále ještě oslabený „vrcholový tým”? Takto: Rulandské bílé - 9 bodů (z 10 možných), Veltlínské zelené VOC - 8,9 b., Hibernal - 8,8 b., Tramín červený, Sylvánské zelené, Sauvignon VOC a Muškát moravský - 8,7 b., Rulandské modré rosé a Rulandské šedé - 8,6 b., Chardonnay 8,4 b., Müller Thurgau a Svatovavřinecké rosé (moje hodnocení 8,8 b.) - 8,3 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý