Ochutnávka vín Zámecké vinařství Bzenec

Ochutnávka Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o. dne 23.02.2017

Špičkové vzorky z bzeneckého zámku

Degustace vín ze Zámeckého vinařství Bzenec byla pro mne vždy krásným vinným zážitkem. Pokud si dobře pamatuji, bylo jich od roku 2006 minimálně šest. Naposledy v roce 2014, kdy nám vína představil Jan Pásler. A byl to právě on, kdo opět přijel prezentovat vína ze Zámeckého vinařství do Viničního altánu.

Vybral deset vzorků z různých speciálních (možná i kvalitativních) kolekcí vinařství. A bylo to opravdu utěšené přechutnávání.

Zahájili jsme pro mne oblíbenými „bublinkami” v tomto případě Sektem 1876 brut, ročníkovým vínem (2012) vyrobeným klasickou metodou z hroznů pěti odrůd (Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Rulandské modré a Chardonnay). Příjemná vůně nazrálého ovoce (světlé peckoviny) s lehounkým dotykem minerálů. Perlení vstřícné, chuť bohatá, měkce ovocná (meruňky, broskve, ryngle), v závěru hezky pikantní. Víno zrálo 40 měsíců na vinných kalech, i díky tomu získalo poměrně uhlazené tělo.

Následovalo Chardonnay 2015, „ponížené” jakostní víno z kolekce 1508. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (9 g/l) a dostatečnou kyselinou. Ve vůni ovocně minerální. V chuti nazrálé, měkce ovocné, lehounce nasládlé s pikantní koncovkou. Víno na delší pití s výbornou cenou.

Lehce polosuchý Müller-Thurgau 2015 v pozdním sběru z kolekce 1508 Reservé voněl po světlém ovoci, jemných minerálech a květinovém pylu. V nasládlé chuti hodně vyzrálé světlé jižní ovoce, stopa květin, tělo lehce zakulacené a měkce pikantní.

Na řadu přišla dvě vína z mé tradičně oblíbené kolekce (EGO No.76). Prvním bylo cuvée Veltlínské zelené/Sylvánské zelené 2015 v pozdním sběru, víno z řady 1508 (poměr hroznů 60/40). Suché víno s pěknou vůní lehce smetanového a nazrálého světlého ovoce. Chuť ovocně-květinová, nazrálá a smetanová. Tělo uhlazené, měkce pikantní s jemnými kořenitými tóny v koncovce (pepř a snad i mandle).

Ještě více mne polaskal Ryzlink vlašský 2015 v pozdním sběru (EGO No.69) z proslulé viniční trati Ořechová hora v Březí. Polosuché víno s vůní vyzrálého, jemně kořenitého světlého ovoce. V trochu nasládlé chuti přezrálé ovoce, malinko medové a máslové (hruška) a měkce pikantní v delším závěru. Lahůdka!

Ještě o něco větší laskomina, a také o poznání sofistikovanější byl Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru z výběrové kolekce Terroir Moravia (viniční trať Za Cihelnou v Mikulově). Suché víno s vůní vyzrálých světlých peckovin s lehkým nástupem petrolejových tónů. Chuť ovocně-minerální s petrolejovými tóny. Tělo uhlazené, pikantní s dlouhým závěrem. Víno má pořád ještě velkou perspektivu ležení v láhvi.

Potěšil mne také Sauvignon 2015 v pozdním sběru z kolekce 1508 Reservé. Ještě suché víno s přitažlivou ovocnou vůní se zřetelným dotykem černého rybízu a černého bezu. Také ve svěží ovocité chuti byl zřetelný černý bez a černý rybíz. A potěšil hezky pikantní závěr. Hrozny pocházely z obcí Hovorany a Karlín.

Velmi kvalitní a pro mne zajímavý byl také Muškát moravský 2015 v pozdním sběru z kolekce 1508 Reservé. Polosuché víno s ovocně-muškátovou vůní s náznakem citrusů. Chuť jemně nasládlá, citrusově-muškátová a měkce pikantní. Příjemně pitelný muškát nejen pro milovníky aromatických vín.

Platí to i o následujícím Tramínu červeném 2015 v pozdním sběru, také z kolekce 1508 Reservé. Rovněž polosuché víno s výraznější kyselinkou (7,4 g/l). Ve vůní jemné květinově-minerální tóny. V lehounce nasládlé chuti bylo víno typicky tramínové. Nechyběly květiny (růže) i exotické liči. Víno bylo šťavnaté a v koncovce poměrně pikantní.

Na závěr jsme ochutnali Rulandské modré 2015 v pozdním sběru z kolekce 1508 Reservé. Hezká vůně kořenitého tmavého ovoce. Stejně tak v uhlazené chuti, která byla měkce pikantní se sládnoucími jemnými tříslovinami. Hrozny pocházely z viniční trati v obci Hovorany.

Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil „zámecká” vína takto: Ryzlink rýnský 2011 - 9,3 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2015 - 9,1 b., Sauvignon 2015 - 9 b., Sylvánské zelené/Veltlínské zelené 2015 - 8,9 b., Sekt 1876 a Muškát moravský - 8,7 b., Rulandské modré 2015 - 8,6 b., Müller-Thurgau 2015 - 8,5 b. a Chardonnay 2015 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý