Ochutnávka vín Jan Kachyňa - Vinařství na Špičáku (Velké Bílovice)

Ochutnávka Vinařství Na Špičáku Jan Kachyňa (Velké Bílovice) dne 23.08.2017

Kvalita ze Špičáku

Po třech letech jsme měli možnost ochutnat ve Viničním altánu vína rodinného vinařství Kachyňů z Velkých Bílovic - Vinařství Na Špičáku. A byl to opravdu vydařený návrat.

Jan Kachyňa nám představil dvanáct vín z ročníků 2015 a 2016. Osm bílých, po jednom klaretu a „roséčku” a dvě červená.

Přímo symbolicky bylo vstupním vínem Cuvée Špičák 2016 v pozdním sběru. Formálně suché víno z odrůd Veltlínské zelené, Sylvánské zelené a Děvín nabídlo ovocně-květinovou vůni s jemným náznakem minerálů. Chuť lehounce nasládlá, ovocná a zakulacená s delikátní stopou květin. Šťavnaté víno na delší pití.

Veltlíny patří k těm velmi vydařeným vínům v nabídce vinařství. Potvrdily to oba ochutnávané. První, polosuchý, byl z ročníku 2016 v pozdním sběru. Ve vůni světlé peckoviny, hlavně bělomasá broskev, a jemná stopa minerálů. Chuť malinko nasládlá, šťavnatá a s dotykem broskve a zeleného pepře v závěru.

Po něm následoval Sauvignon 2016 v pozdním sběru, polosuché víno s ovocně-minerální vůní, v níž jsem cítil lehký závan černého bezu. V chuti lehce nasládlé, ovocné (včetně lehkého grepu, nechyběl dotek černého bezu. V závěru bylo víno měkce pikantní.

Rulandské šedé 2016 v pozdním sběru bylo suché s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,4 g/l a 5,7 g/l). Ve výrazné vůni jsem cítil nazrálé jižní ovoce včetně banánu. Ve šťavnaté chuti bohatě jižního ovoce, v koncovce bylo víno příjemně pikantní.

Velmi zdařilý byl polosuchý Děvín 2016 v pozdním sběru. Vůně ovocně-květinová. V lehounce nasládlé chuti převládalo světlé ovoce, jemně kořenité se zřetelnými květinovými tóny. Závěr byl měkce pikantní.

Druhé Veltlínské zelené, v tomto případě ročník 2015 v pozdním sběru, mne oslovilo ze všech ochutnávaných vín nejvíce. Polosuché víno s citrusově-medovou vůní. V plnější chuti nazrálé světlé ovoce včetně citrusů a jemného medu. V těle uhlazené s delším, mazlivým závěrem.

Jakostní Sylvánské zelené 2015, bylo polosladké s vůní světlého ovoce (lehká limetka) v jemném minerálním závoji. V chuti nazrálé světlé ovoce, citrusově-medové. Tělo šťavnaté a pikantní.

Opravdu velmi příjemný byl Solaris 2016 v pozdním sběru, suché víno s vyšším alkoholem (14 %) a s vůní jemných citrusů se stopou černého rybízu a černého bezu. V chuti identické, bohatě aromatické (citrusy) a měkce pikantní v delší dochuti.

Prvním vínem z modrých hroznů byl kabinetní klaret 2016 z odrůdy Zweigeltrebe. Víno na hranici suchého a polosuchého s vůní jahod a malin. V lehčí a měkce ovocné chuti jsem cítil lesní směs. V koncovce bylo víno příjemně pikantní.

Frankovka rosé 2016 v pozdním sběru byla polosuchá. Ve vůni kompotované jahody, stejně tak v plnější, šťavnaté, lehce nasládlé a měkce pikantní chuti.

Prvním červeným byl jakostní Dornfelder 2015 s vůní tmavého ovoce se stopou čokolády a jemné kůže. Také v uhlazené a lehce pikantní chuti převládalo tmavé ovoce, a to s jemným přídavkem vanilky.

Ještě více mi chutnalo závěrečné Zweigeltrebe 2015, zemské víno s vůní džemovitého tmavého ovoce, jemně kořenitého. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, lehounce kořenité a ve středně dlouhém závěru jen malinko pikantní.

Příjemný závěr večera s bohatou a velmi vyrovnanou paletou moc pěkných velkobílovických vín. Vinařství na Špičáku opravdu potěšilo. Jeho vína hodnotil početně oslabený „vrcholový tým” takto: Solaris 2016 - 8,9 b (z 10 možných), Veltlínské zelené 2016 a Veltlínské zelené 2015 - 8,8 b., Sauvignon 2016, Děvín 2016, Sylvánské zelené 2015, Frankovka rosé, Dornfelder 2015 a Zweigeltrebe 2015 - 8,7 b., Rulandské šedé 2016 a Zweigeltrebe klaret - 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý