Ochutnávka vín Vinařství Baláž (Dolní Dunajovice)

Ochutnávky Rodinné vinařství Baláž (Dolní Dunajovice) dne 24.05.2018

Od Balážů s atraktivními novinkami

Rodinné Vinařství Baláž v Dolních Dunajovicích (člen vinařského Spolku Dunajovské kopce) tentokrát vyslalo do Viničního altánu zástupce nejmladší generace, Jiřího Baláže juniora, který je teprve na začátku své vinařské kariéry. A s ním přijel občasný host na Gröbovce, sommelier a malý vinař Zdeněk Brabenec, který také vína s nápovědou mladého Baláže prezentoval.

Stejně jako před rokem (na den přesně) jsme ochutnali deset vín z ročníků 2016 a 2017 s malinkou převahou těch mladších. Konkrétně osm bílých, a po jednom červeném a růžovém (perlivé).

O hezký vstup se postaralo Sylvánské zelené 2017 v pozdním sběru, suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou. Ve vůni světlé ovoce včetně hrušky v jemném minerálním závoji. Chuť ovocná, šťavnatá, lehounce nasládlá a uhlazená s měkce pikantním ocáskem.

Neméně příjemný, tedy i pikantní, byl Kerner 2017 v pozdním sběru. Opět suché víno s trochu vyšším zbytkovým cukrem a vyrovnanou kyselinou. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s lehounkým máslovým „štychem”. Stejně tak v uhlazené, měkce pikantní chuti. Přitom ovoce se blížilo charakteru jižních plodů. Hrozny pocházely ze známé viniční trati Zimní vrch v Dolních Dunajovicích.

Již podruhé v květnu jsme ve Viničním altánu ochutnali Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru z viniční trati Pod Slunným vrchem (Dolní Dunajovice). Výrazněji suché víno s ovocně-minerální vůní bylo již vyzrálejší. V chuti kombinace světlého ovoce a minerálních tónů. Tělo šťavnaté a pikantní se středně dlouhým závěrem.

Následující Rulandské bílé 2016 v pozdním sběru patřilo do trojice vín, která mi chutnala nejvíce. Suché víno s vyšším (14 %), ale celkem dobře zakomponovaným alkoholem, vonělo po nazrálém světlém ovoci s příjemnými tóny po chlebovince. Plnější chuť, měkce ovocná, zakulacená a šťavnatá a krásně pikantní. Mazlivé víno, které leželo až čtyři měsíce na velmi jemných kalech.

Dalším vínem z mé top-trojky byl Ryzlink rýnský 2017 v pozdním sběru. Polosuché víno s vyšší kyselinou (8 g/l) nabídlo ve vůni bohatou ovocnost, náznak medu a pylu květin. Chuť výrazně ovocná, šťavnatá a lehce nasládlá. Pěkný ryzlink, přesto, že je ještě velmi mladý.

Muškát moravský 2017 v pozdním sběru byl polosuchý. Ve vůni květinový s lehkým dotykem citrusů. Také v malinko nasládlé chuti květiny, citrusy a dokonce náznak jemné majoránky. Tělo šťavnaté a poměrně pikantní s lehounkým dotykem grepu v závěru na patře.

Prvním polosladkým (ale lehce) vínem večera bylo Cuvée Kateřina 2017 ve výběru z hroznů (Tramín červený a Rulandské šedé). Víno s výraznou vůní tropického ovoce včetně přezrálého banánu a manga. Ve vyzrálé a nasládlé chuti téměř identické, jen malinko pikantní. Není to můj šálek...

Zato zemský Tramín červený 2016, oranžové víno, mne nadchl. Nový projekt Baláže juniora a jeho mladého rakouského kolegy zaujal již svojí ambaláží. A hned potom i vůní a chutí. Ve vůni hodně vyzrálé ovoce, hlavně hrozen v jemném karamelovém závoji. V chuti hrozen včetně slupky, stopa karamelu, jemně kořenitý, šťavnatý a pikantní se zřetelnými, ale poměrně jemnými tříslovinami. Víno zrálo 9 měsíců v použitém bariku, a bylo mícháno na jemných kalech. Další pěkná „oranžáda” ve Viničním altánu.

Rozhodně zajímavé bylo jediné červené víno večera, Nativa 2016 v pozdním sběru, barrigue. Tato moravská hybridní odrůda (kříženec Merlotu a Merlanu, co je zase kříženec Seibelu a Fratavy) nabídla ve vůni příjemnou kombinaci tmavých peckovin a vyzrálé lesní směsi. Stejně tak v lehounce pikantní chuti, kde byla zřetelná i jemná stopa po makovém koláči. V závěru na patře jsem ještě cítil pomalu sládnoucí třísloviny. Víno zrálo 9 měsíců v použitém dubovém sudu. Očekávám jeho další pozitivní vývoj ležením v láhvi.

Na závěr něco málo jednoduchých nicméně pitelných bublinek v podobě dosyceného vína FreshSecco Zweeigeltrebe rosé 2017. Lehce polosladké víno nabídlo v ovocné vůni vyzrálou lesní směs. V jemně perlivé, nasládlé, ale i měkce pikantní chuti bylo víno celkem osvěžující, ale s kratším zážitkem. Tady bych doporučil výrazně podchladit.

Početně poměrně oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína z dolnodunajovického sklepa takto: Ryzlink rýnský 2017 - 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské bílé 2016, Muškát moravský 2017 a Tramín červený 2016, oranžové víno - 8,8 b., Ryzlink vlašský 2016 a Nativa 2016 - 8,7 b., Kerner 2017 a Cuvée Kateřina 2017 - 8,6 b., Sylvánské zelené 2017 - 8,5 b. a FreshSecco Zweigeltrebe - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý