Ochutnávka vín Vinařství Dog in Dock (Veselí nad Moravou)

Ochutnávka DOG IN DOCK Vinařství Veselí nad Moravou dne 11.12.2018

Vydařená premiéra: Dog in Dock

Po necelém týdnu ve Viničním altánu další vinařství z Veselí nad Moravou. Tentokrát jsme díky Tomáši Zbořilovi (před lety prezentoval u nás vína právě z předchozího Zarazického vinařství) ochutnal deset vzorků z Vinařství Dog in Dock. Trochu netradiční název i etiketa, ale vína většinou výborná. Tomáš se v Zarazicích v uplynulých letech pěkně vyškolil, a premiéra ve Viničním altánu se velmi vydařila. Můžeme si jen přát, aby se zdařil i ambiciózní projekt u Baťova kanálu ve Veselí na Moravou, jehož součástí bude i nové vinařství.

Z deseti vín bylo osm bílých, jedno růžové a jedno závěrečné červené. A to z ročníků 2016 a 2017.

Vstupním bylo Sylvánské zelené, suché víno s vyzrálostí hroznů na úrovni kabinetu. Ve vůni světlé ovoce se stopou citrusů. Chuť ovocná, šťavnatá a pikantní, tělo středně plné.

Následující Chardonnay 2017 bylo rovněž suché s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (4,8 g/l a 5,7 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s lehounkou stopou máslovosti. V chuti vyzrálejší světlé ovoce, šťavnaté a pikantní, v koncovce lehce nasládlé. Víno leželo necelý měsíc na kvasničných kalech.

Ze všech vín mi nejvíce chutnal Pinot Blanc 2017, nedeklarovaný pozdní sběr s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,1 g/l a 5,5 g/l). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce s jemným náznakem karamelových tónů. V ovocné chuti plnější s jemně medovou stopou. Již nyní uhlazené a elegantní. Víno leželo 12 měsíců na jemných kalech.

O poznání méně mi chutnal Ryzlink rýnský 2017, suché víno na úrovni pozdního sběru s malinko vyšší kyselinou (7,5 g/l). Ve vůni ovocný, se stopou citrusů a lehounkých petrolejových tónů (použitá čistící bavlna - „pucvol”). Chuť ovocná (citrusy), jemně minerální, šťavnatá a zřetelně pikantní. Ještě mladý „rýňák”, který musí ležet v láhvi.

A další výborné víno - Chardonnay 2016, suché víno s vyzrálostí pozdního sběru a vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6 g/l a 6,5 g/l). V ovocné vůni byly zřetelné karamelové tóny. Chuť šťavnatá a pikantní s převahou nazrálého světlého ovoce s jemným karamelovým a vanilkovým „štychem”.

Kvalitativně srovnatelný se chardonnay byl pro mne Ryzlink rýnský 2016, suché víno s ovocně-minerální vůní se zřetelnými petrolejovými tóny. V chuti ovocný, lehce minerální, tělo uhlazené, šťavnaté a pikantní. Víno s krásnou perspektivou.

A tu má nepochybně i Pinot Gris 2017, polosuché víno s vůní nazrálých světlých peckovin a s jemným dotykem kvasnic. Chuť lehce nasládlá, ovocná, uhlazená a měkce pikantní v delší koncovce. Část vína zrála v sudu na kalech.

Neméně pěkný byl Pinot Gris 2016, víno na hranici polosuchého a polosladkého (pocitově spíše polosuché). Ve vůni nazrálé ovoce (včetně jižního) se špetkou karamelu. Stejně tak v jemně kořenité a měkce pikantní chuti s delším závěrem. Část vína zrála v sudu na kalech.

Osvěžující bylo lehce polosuché Zweigeltrebe rosé 2017 s vyzrálostí hroznů na úrovni pozdního sběru. V příjemné vůni byly cítit vyzrálé třešně a višně. Také v chuti převládaly tmavé peckoviny. Tělo šťavnaté a pikantní v dochuti.

Závěrečným vínem byla Frankovka 2016 s cukernatostí moštu na úrovni pozdního sběru. Víno leželo rok na kalech v sudu z francouzského dubu. Ve vůni vyzrálé tmavé peckoviny se stopou čokolády. Také v chuti nazrálé tmavé ovoce s jemným dotykem čokolády a kůže, a s lehounce pikantním ocáskem. Víno má budoucnost ještě před sebou, ale již nyní je příjemně pitelné.

Početně lehce oslabený „vrcholový tým” ocenil vína s etiketou Dog in Dock takto: Pinot Gris 2016 - 9,1 b. (z 10 možných), Pinot Gris 2017 a Frankovka 2016 - 9 b. Ryzlink rýnský 2016 - 8,9 b., Pinot Blanc 2017 - 8,8 b., Chardonnay 2016 a Zweigeltrebe rosé 2016 - 8,7 b., Chardonnay 2017 a Ryzlink rýnský 2017 - 8,6 b. a Sylvánské zelené 2017 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý