Ochutnávka vín Bettina Lobkowicz - vinařství (Mělník)

Ochutnávka Bettina Lobkowicz - Vinařství Mělník dne 13.12.2018

Pinotová krása z Mělníka

Mělnická vína ze svého vinařství přijela po roce opět představit paní Bettina Lobkowicz. Ale tentokrát je převážně prezentoval mladý sklepmistr Jonáš Grepl. Přitom za vstřícného „dohledu” majitelky vinařství.

Ochutnali jsme deset vín - dva sekty, pět tichých bílých vín a tři červená. A to z ročníků 2014 až 2018.

Zahájili jsme novinkou ve Viničním altánu, sektem Bettina Lobkowicz Ryzlink rýnský brut, vyrobeným tradiční metodou zráním v láhvi z hroznů sklizně 2014. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a minerální tóny s jemným petrolejovým „štychem". Ve vyzrálé chuti jemně džemovité světlé ovoce v jemném petrolejovém závoji. Poměrně bohatě perlivé víno mělo zřetelně pikantní ocásek.

Další novinkou (pokud jde o ročník) byl Pinot gris 2017 z řady Classic). V jemné vůni bylo víno ovocně-minerální. V decentní ovocně-minerální chuti bylo víno lehčí s nižší kyselinou. Takové „univerzální” víno pro rodinné oslavy a podobně, a také na delší pití.

Následoval Ryzlink rýnský 2017 (Classic), suché víno s jemnou, ovocně-minerální vůní. V pikantní chuti rovněž kombinovalo vyzrálé světlé peckoviny a lehkou mineralitu. Středně plné tělo, které by se mohlo uhladit ležením v láhvi. Ještě mladý ryzlink, který zrál z 10 % v sudu.

Pro srovnání následovaly dva tramíny z různých ročníků. Nejprve Tramín 2017 (Classic). Ve vůni lehké tóny exotického liči a citrusů. V pikantní chuti jsem cítil tóny bylin i citrusů (mandarinka, grep) s lehkou grepovou hořčinkou v závěru na patře.

Tramín 2016 (řada Selection) byl na hranici polosuchého a polosladkého vína s vyšším alkoholem (14 %). Vůně klasická tramínová - čajová růže, liči, citrusy a navíc jemný med. V chuti plné, ovocně-květinové s dotykem medu a citrusů a s nasládlým závěrem na patře.

Opravdovou novinkou byla u nás Saphira 2018 (Limited Edition), jakostní víno z interspecifické odrůdy vyšlechtěné v Německu koncem 70. let. Polosladké víno s vůní světlého ovoce, a především s výraznými tóny lesních jahod. V chuti nasládlé, jemně ovocné s dotykem bylin, možná i grepu, ale také lesních jahod. Zvláštně aromatické víno pro specifickou část konzumentů.

Následovala tři červená vína. Prvním byl Modrý Portugal 2016 (Classic). Ve vůni tmavé peckoviny s jemným dotykem čokolády a vanilky. V plnější chuti tmavé ovoce, tělo zakulacené v lehkém živočišném kabátku a se špetkou čokolády. Příjemné byly jemné a poměrné sladké třísloviny.

Svatovavřinecké 2016, barrique bylo z řady Selection. V mnohovrstevné vůni převažovaly tmavé peckoviny, jemný kouř i karamelová stopa. V chuti kombinace tmavých peckovin (včetně švestek) a lesních plodů, nechyběla stopa jemné kůže. Poměrně uhlazené tělo bylo v závěru lehce pikantní. Víno zrálo 12 měsíců v bariku.

Ze všech tichých vín mi nejvíce chutnal Pinot Noir 2015, barrique z řady Selection. Suché víno s vyšším alkoholem (14 %). Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce s náznakem čokolády. V uhlazené a jemné chuti převládalo tmavé ovoce (peckoviny, ostružiny). Cítil jsem také jemnou kůži a delikátní třísloviny. Harmonické, opravdu komplexní víno s pěkným potenciálem dalšího zráni v láhvi.

A na závěr atraktivní „bublinky” - Sekt Pinot Noir klaret brut (hrozny ze sklizně 2016). V příjemné a jemnější vůni kombinace tmavých peckovin a lesních plodů. V ovocné chuti s bohatším perlením bylo víno lehounce kořenité, šťavnaté a měkce pikantní. Opravdu pěkná a osvěžující tečka za tradičně pohodovým vinným večerem.

Početně nekompletní „vrcholový tým” ocenil vína Bettiny Lobkowicz a sklepmistra Jonáše Grepla takto: Pinot Noir 2015 - 9 bodů (z 10 možných), Tramín 2016 a sekt Pinot Noir klaret - 8,8 b., sekt Bettina Lobkowicz Ryzlink rýnský, Ryzlink rýnský 2017, Modrý Portugal 2016 a Svatovavřinecké 2016 - 8,7 b., Saphira 2018 - 8,6 b., Pinot Gris a Tramín 2017 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý