Ochutnávka "Pozdrav z Řecka, který potěší!"

Ochutnávka "Pozdrav z Řecka, který potěší!" dne 29.10.2012

Vína z Řecka, nechutnala všecka

I tak by se dal charakterizovat výsledek prezentace řeckých vín z vinařství Dionýsos a Agia Triada ve Viničním altánu, která nám představila Andrea Toušová z dovozní společnosti Kupsivino.cz. Kvalita velmi nevyrovnaná - od lehce podprůměrných, přes dobrá až k jednomu vyšší kvality. Zato extra panenský olivový olej Agia Triada a červenohnědé olivy Kalamata byly excelentní. Nicméně věřím, že některým hostům chutnala i vína, se kterými jsem se já nemohl srovnat. A to nemám na mysli často kontroverzní Retsinu.

Kupodivu více jsem byl spokojen s bílými víny, kterých jsme (včetně Retsiny) ochutnali pět. Vstupním vínem bylo Chardonnay 2010, jednoduché, ovocně-minerální víno ve vůni i chuti. V těle pikantní s malinko utlumeným závěrem, v němž se objevila i stopa květin. Solidní víno pro běžné pití.

Více mi chutnalo Moschofolero Mantinia 2009. Ve vůni jemná ovocnost a mineralita. V chuti jemně kořenité světlé ovoce, náznak bylin a minerálů. Pikantní, malinko zakulacené víno, které je pro nás možná trošku neobvyklé. Ale rozhodně zajímavé a dobře pitelné víno z originální řecké odrůdy Moschofolero!

Retsina 2011 byla relativně málo kořeněná pryskyřicí. Tudíž relativně (pro mne) pitelná. Jinak to považuji za vinnou anomálii...

Průměrné bylo polosladké Imyglikos 2011, víno s ovocně-kořenitou vůní (sušená mandarinková kůra). V chuti nasládlé, jemně kořenité (opět kůra mandarinky) a lehce pikantní v závěru. Vínu by možná slušela vyšší kyselina a šťavnatost.

Posledním bílým bylo sladké víno v atraktivní keramické láhvi - Oinomelo 2011. Myslím, že zdařilé a atraktivní hlavně pro ty, kteří vyhledávají vyšší zbytkové cukry. Ve vůni světlé ovoce a středomořské byliny (levandule, tymián). V chuti sladké, ovocně-bylinné s jemnými medovými tóny v závěru na patře. Krásné slavnostní víno, vřele doporučuji jako dárek!

Přiznám se, že tři následující červená vína mne zklamala. Čekal jsem větší hloubku a bohatší tělo, bohužel dočkal jsem se poněkud tenčích vín s kratším závěrem, což se loni při degustaci těchto vín z ročníku 2008 neprojevilo.

Merlot 2010 voněl po kompotovaném, lehce džemovitém tmavém ovoci. V chuti suché, identické, v závěru poněkud tenčí s dřevitými a čokoládovými tóny.

O malinko lepší byl Syrah 2009. Ve vůni džemovitá lesní směs, chuť ovocná, jemně kořenitá, lehčí a malinko pikantní. Jen pro běžné pití, možná ke grilování.

Nejvíce mne zklamal Cabernet Sauvignon 2010. Ve vůni odpovídající (tmavé ovoce), ale v těle překvapivé tenký s ostřejšími dřevitými tóny a náznakem hořké čokolády. Málo kulaté víno s absencí alespoň špetky elegance.

A na závěr to nejlepší - Organic Red Wine Cabernet 2008 z klášterního vinařství Agia Triada na Krétě. Ochutnávali jsme ho ve Viničním altánu již před rokem, a to byl tehdy vítěz. Bylo tomu tak i tentokrát. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, především peckoviny, ale také čokoládová tóny. Proti loňsku poněkud více vystoupila živočišnost (kůže), ale hlavně oxidativní tóny, zřejmě typické pro styl tohoto vína. To mi tentokrát malinko vadilo. Jinak chuť bohatá, kombinace přezrálého tmavého ovoce, čokolády a sladkých tříslovin. Jak jsem již loni poznamenal, je to opravdu zajímavé víno, vyráběné "selským stylem". Právě toto víno také zřetelně zvítězilo v hodnocení „vrcholového týmu”. Tady je jeho celkový verdikt: Organic Cabernet - 8,8 bodu (z 10 možných), Oinomelo - 8,5 b., Moschofolero - 8,4 b., Syrah - 8,2 b., Chardonnay - 8,1 b., Imyglikos a Cabernet Sauvignon - 8 b., Merlot - 7,9 b. a Retsina - 7,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý