Ochutnávka "Vinařství Silvio Morando & Bruno Brezzo (Piemont, Itálie)"

Ochutnávka "Vinařství Silvio Morando & Bruno Brezzo (Piemont, Itálie)" dne 24.10.2012

Piemontská vína v pikantním provedení

Po moravských vínech snad nejčastěji ochutnáváme ve Viničním altánu vína z italského Piemontu. A to již několikrát za účasti samotných vinařů. Nejinak tomu bylo i na prezentaci piemontských vín z vinařství Bruno Brezzo a Silvio Morando, kterou připravili dovozci těmto vín, manželé Chvátalovi ze zbraslavské Vinotéky na náměstí. A našimi italskými hosty byli paní Tiziana a pan Silvio Morando, vinaři z Monferrata.

Nejdříve jsme ochutnali bílé víno z vinařství Bruno Brezzo - Gebrülin 2011 z tamní odrůdy Arnais. Suché víno s výrazně vyšší kyselinou (6 g/l) a s pěknou vůní nazrálého světlého ovoce. V zakulacené, jemně máslové chuti jsme rovněž cítili zralou hrušku, meruňku a broskev. Dochuť byla příjemná, zřetelně pikantní.

Druhé víno bylo již červené z vinařství Silvio Morando - Grignolino del Monferrato Casalese DOC 2010. Opět suché, světlejší víno z místní odrůdy Grignolino s výraznou kyselinou (6,1 g/l) a s vůní po kompotované lesní směsi a tmavých peckovinách. V chuti výrazně pikantní a svěží, velmi ovocné, v závěru pak jemné tóny jižních bylin.

Následovala stejná odrůda v poněkud bohatším provedení - Grignolino Anarchico 2011 (vinařství Silvio Morando). Ve vůni džemovité tmavé lesní ovoce, v chuti rovněž tak. Bohatší tělo, lehce pikantní s nepřehlédnutelnými dřevitými tóny. A také vyšší kyselina. A vysoká cena v poměru ke kvalitě!

Čtyřkou bylo víno Bonarda DOC 2010 z vinařství Silvio Morando. Odrůda proslavená spíše v Argentině nabídla suché víno (ze všech s nejnižší kyselinou - 5,3 g/l), ve vůni bohaté tmavé ovoce a jemná kůže. V těle malinko bohatší, plnější s jemnou perličkou (víno dokvašovalo v láhvi). Jemně pikantní a šťavnaté víno, příjemně pitelné, ale poměr cena/kvalita není asi v naprostém souladu.

A následovalo druhé víno z vinařství Bruno Brezzo - Birbet 2011 z odrůdy Brachetto. Ve vůni kořenité tmavé ovoce, v chutí suché, pikantní a svěží s jemnými zelenými tóny. Víno vysloveně k jídlu, stejně jako většina ochutnávaných vzorků, snad s výjimkou předposledního.

Pro sérii čtyř vín z odrůdy Barbera v různých provedeních z produkce Silvia Moranda byla charakteristická vyšší kyselina (i přes 6 g/l), což je poněkud handicapovalo u mých chuťových pohárků. Tak vysoká kyselina u červených vín mi přece jen vadí.

Nejprve Barbera DOC 2011 (ta měla nejnižší kyselinu - 5,69 g/l). Ve vůni bohaté tmavé ovoce, kůže a jemná stopa čokolády. Chuť opět bohatě ovocná, velmi pikantní se sládnoucími tříslovinami, ale i se stopou kůže. Zřetelné třísloviny a opět výrazná pikantnost v dochuti.

Barbera d'Asti DOCG 2010 byla jen o něco bohatší, spíše v chuti. Opět tmavé ovoce, a jemné tóny čokolády a kůže. Nechyběly zřetelné třísloviny a pikantnost v dochuti.

Barbera del Monferrato DOC 2010 měla snad nejvyšší kyselinu (6,65 g/l), ale i minimální zbytkový cukr (0,8 g/l). Ve vůni tmavé ovoce, čokoláda, ale také jemné živočišné tóny. V těle plnější, bohatě ovocné a již zakulacené, v závěru opět zřetelně pikantní. Díky vyššímu alkoholu (13,8 %) však kyselina nebyla tak dominantní. I u tohoto vína se mi nezdál poměr cena/výkon.

Rozhodně nejlepším vínem večera byla Barbera del Monferrato Superiore DOCG 2008, Le Coste. Velmi malá šarže (6000 lahví), vyšší alkohol (14,3 %), bohatá vůně (tmavé ovoce, čokoláda), a hlavně bohaté, plné tělo. A k tomu uhlazené a přímo elegantní se sladkými tříslovinami a s lehkou pikantností v závěru. Víno s chutí vyzrálého tmavého ovoce a čokolády zrálo v sudu 3 roky. Cena se blíží dolní hranici vína Barolo.

Závěrečným vínem byl v Piemontu neobvyklý Pinot Noir, ukrytý pod názvem Monteferrato Rosso DOC 2008, Neiro, z vinařství Silvio Morando. Kupodivu i tento modrý pinot měl velmi vysokou kyselinu (6,6 g/l), nicméně díky alkoholu (13,5 %) a vyzrálému tělu bylo víno příjemně pitelné a uhlazené. Ve vůni tmavé peckoviny, stopa čokolády a decentní živočišné tóny. Tělo vína, které zrálo v barikových sudech, bylo ovocné, kulaté a pikantní, navíc při jeho výrobě nebyla použita síra. Přiznám se, že Pinot Noir z Piemontu jsem ještě neochutnal, byl pěkný, nicméně poněkud dražší.

A tak skončil další zajímavý večer s piemontskými víny a jejich tvůrci. Početně trochu oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Barbera del Monferrato Superiore DOCG 2008, Le Coste - 9,2 bodu (z 10 možných), Monteferrato Rosso DOC 2008, Neiro - 9 b., Birber 2011 a Barbera del Monferrato DOC 2008 - 8,7 b., Piemonte Bonarda, Barbera d'Asti DOCG 2010 a Grignolino Anarchico 2011 - 8,6 b., Gebrülin 2011 a Piemonta Barbera DOC 2011 - 8,5 b. a Grignolino del Monferrato Casalese DOC 2010 - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý