Ochutnávka "Villány & Pécs (Maďarsko)"

Ochutnávka "Villány & Pécs (Maďarsko)" dne 16.7.2012

Vinné potěšení, převážně z Villány

Další atraktivní ochutnávku výborných maďarských nám zařídil Kristian Ujlaky z dovozní společnosti Vinorum, s.r.o. A nejen to - získal pro tuto degustaci také tvůrce ochutnávaných vín, mladého vinaře Gábora Kisse ze slavné maďarské vinařské oblasti Villány. Několik vín pocházelo z méně známé oblasti Pécs, konkrétně z vinařství Matias, kde je však Gábor hlavním sklepmistrem.

Vzhledem k nezaviněnému pozdějšímu příjezdu maďarského hosta jsme zahájili červenými víny, která nepotřebovala výraznější nachlazení. Prvním z nich byl Kiss Gábor Portugieser 2011 z Villány. Pro nás Modrý Portugal voněl po tmavých peckovinách - třešně a višně. V chuti uhlazené, měkce ovocné, lehce pikantní víno se středně dlouhou dochutí. Příjemné letní červené na běžné pití i k jídlu.

Následující cuvée ve stylu Bordeaux - Kiss Gábor Codex 2010 - představuje základní kupáž vinařství. Obsahuje odrůdy Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot, přičemž v bohatší vůni nabídlo cuvée lehce kořenité tmavé ovoce, kůži a náznak čokolády. V chuti identické se zřetelnými tříslovinami a stopou papriky. Víno zrálo 9 měsíců v bariku, a vše nasvědčuje tomu, že se ležením v láhvi bude dále zlepšovat.

A šli jsme výš! Kiss Gábor Merlot 2008 polaskal vůní po višních v čokoládě. V chuti nechyběly tmavé peckoviny, čokoláda, ale také jemná vanilka. V mile pikantní dochuti byly zřetelné třísloviny. Víno zrálo 16 měsíců v bariku a bude se rovněž zlepšovat.

Poslední červené - Kiss Gábor Merum 2009 bylo rozhodně nejlepším vínem večera. Opět cuvée stylu Bordeaux (Cabernet Sauvignon - 50 %, Cabernet Franc - 30 % a Merlot - 20 %) bylo pěknou ukázkou bohatých červených vín z Villány. Vyšší alkohol (14,5 %), krásná vůně (džem, višně v čokoládě, stopa kůže a jemný nádech černého rybízu), bohaté tělo. V chuti identické s dostatkem sládnoucích tříslovin. Krásný výběr z různých tratí i sudu s dlouhotrvající dochutí. Víno zrálo 20 měsíců v bariku.

Po čtyřech červených následovala tři bílá vína a závěrečné růžové. Prvním bílým byl Irsai Olivér 2011 z vinařství Matias v oblasti Pécs. Víno s výraznou muškátovou vůní s bohatými tóny citrusů. V chuti identické, ale velmi suché se zřetelnou kyselinou v závěru na patře. Osvěžení pro horké letní dny.

Následující Sauvignon Blanc 2010 ze stejného vinařství nebylo rozhodně zdařilý. Ve vůní výrazné a neustupující živočišné tóny, v chuti drsná kyselina, která zakryla tóny černého rybízu a černého bezu. Měl jsem problém toto víno ochutnávat...

To rozhodně neplatilo o následujícím Chardonnay 2009 z vinařství Matias. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a jemná stopa vanilky. V chuti ovocné, velmi pikantní s tóny vanilky a s jemnou minerální hořčinkou v závěru na patře.

Posledním vínem maďarského večera bylo Roze 2011 z vinařství Gábora Kisse v oblasti Villány. Merlot s přídavkem Cabernetu Sauvignon (10 %) měl ve vůni nazrálé tmavé ovoce a trochu oříškových tónů. V chuti suché, bohatě ovocné v plném těle. Svěží „růžovka” nejen pro letní dny. Nikoliv sladká, ale velmi osvěžující vinná tečka za velmi hezkým večerem s výbornými víny a milým hostem z Villány.

„Vrcholovému týmu” vína v drtivé vetšině chutnala. Tady je jeho výrok: Kiss Gábor Merum - 9,3 bodu (z 10 možných), Kiss Gábor Merlot - 9 b., Matias Pécsi Chardonnay a Kiss Gábor Roze - 8,9 b., Kiss Gábor Codex - 8,8 b., Matias Pécsi Irsai Oliver - 8,2 b., Kiss Gábor Portugieser - 8 b. a Matias Pécsi Sauvignon Blanc - 7 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý