Ochutnávka Vinařství Zemánkovi (Velké Bílovice)

Ochutnávka Vinařství Zemánkovi (Velké Bílovice) dne 9.7.2012

Znovu potěšení s víny od Zemánků

Martin Zemánek z Velkých Bílovic jer skromný vinař, ale jeho vína rozhodně skromná nejsou. Mohli jsme se o tom nyní již podruhé přesvědčit ve Viničním altánu. Byla to opravdu radost ochutnávat tato čistá, příjemně pitelná a v drtivé většině bohatá a utěšená moravská vína. A za opravdu krásné ceny!

Martin nám tentokrát přestavil deset vín z ročníků 2010 a 2011 - čtyři bílá, dvě růžové a čtyři červená.

Vstupním bylo Chardonnay 2010 v pozdním sběru, suché vína s vyšším zcela vyrovnaným zbytkovým cukrem i kyselinou (8,5 g/l). Ve vůni světlé ovoce s náznakem medu a jemných minerálů. V chuti šťavnaté, velmi pikantní víno se zřetelným sladkokyselým ocáskem.

Následující Ryzlink rýnský 2011 ve výběru z hroznů byl již polosladký (16,5 g/l zbytkového cukru) s vůní vyzrálého světlého ovoce (vyzrálý hrozen, broskve, meruňky) s lehkou příchutí grepu. V chuti plnější, ovocný a velmi pikantní, opět s jemnou grepovou dochutí.

Rovněž polosladký byl kabinetní Muškát moravský 2011 (18 g/l zbytkového cukru). V příjemné vůni lehké muškátové tóny, stopa grepu a majoránky. V chuti lehčí, ale zároveň šťavnatý, plný pikantních citrusů s lehkým sladkokyselým závěrem.

Rozhodně nejlepším bílým vínem bylo Rulandské bílé 2011, výběr z bobulí. Polosuché víno s poněkud vyšším alkoholem (14 %), který vykukoval jen ve chvílích, kdy víno nebylo dostatečně nachlazené. Jinak opravdu bohatý "bobuláč" ve vůni i chuti. Převládalo přezrálé ovoce (broskev, banán), v těle bylo zřetelně kulaté, chuově bohaté s jemnou pikantností v delším závěru. Velmi hutné víno, které ozdobí každou slavností příležitost.

Obě "roséčka" byla na úrovni, a to nejen výraznější barvou (delší macerace), ale také bohatou vůní a chutí.Zemské Zweigeltrebe rosé 2011 bylo polosladké s výraznější kyselinou (8,3 g/l). Právě díky ní působilo příjemně pikantně, bylo nasládlé, ale zároveň osvěžující. Ve vůni lesní směs v kombinaci se smetanovým jogurtem. Chuť velmi svěží, zde spíše vyzrálé višně. Bohaté víno s poměrně delší, šťavnatou dochutí.

Ještě atraktivnější bylo Agni rosé 2011 v pozdním sběru. V bohaté vůni tmavé ovoce, především peckoviny, lehce minerální a z počátku i jemné živočišné tóny. V chuti kořenité nazrálé tmavé ovoce s náznakem džemu. Bohatá a pikantní chuť s lehounce nasládlým ocáskem.

Prvním ze čtyř červených byl kabinetní Modrý Portugal 2011, bohatě ovocné víno ve vůni i chuti. Ve vůni vyzrálé peckoviny se stopou lesní směsi. V chuti krásně uhlazené tmavé ovoce, jemně pikantní v závěru na patře. Krásné víno pro delší letní pití.

Rovněž kabinetní byl Cabernet Sauvignon 2010, polosuché víno (9,9 g/l zbytkového cukru). Ve vůni kořenité tmavé ovoce, v těle plnější, až hutné, v dochuti pak příjemně pikantní, lehounce kořenité s paprikovými tóny. Díky vyššímu zbytkovému cukru bylo víno zakulacené a příjemně pitelné s perspektivou dalšího ležení.

Červený závěr byl excelentní. Nejprve Rulandské modré 2010 v pozdním sběru. Velmi příjemná vůně, v níž se kombinuje tmavá lesní směs a nazrálé peckoviny. V chuti lehce kořenitá tmavá lesní směs, tělo uhlazené a jemně pikantní v závěru. Moc pěkné víno s výborným poměrem cena/výkon.

A velkou radost mi udělal závěrečný Dornfelder 2011 v pozdním sběru. Krásná vůně jemně džemovitých ostružin a borůvek a se stopou kůže. Stejná chuť, příjemně uhlazená, tělo lehce zakulacené s měkce pikantním závěrem. Moc pěkná ukázka moravského stylu této německé odrůdy za skvělou cenu!

A jak vína hodnotil "vrcholový tým"? Myslím, že velmi příznivě: Dornfelder - 9,2 bodu (z 10 možných), Rulandské modré - 9 b., Rulandské bílé - 8,9 b., Cabernet Sauvignon - 8,8 b., Agni rosé - 8,7 b., Zweigeltrebe rosé - 8,6 b., Modrý Portugal - 8,5 b., Ryzlink rýnský - 8,4 b., Muškát moravský - 8,2 b. a Chardonnay - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý