Ochutnávka "Veneto, Toskánsko & Piemont"

Ochutnávka "Veneto, Toskánsko & Piemont" dne 2.7.2012

Ve stylu italských prázdnin

Italské prázdniny ve Viničním altánu nám připravil Jiří Čáp z dovozní společnosti VínoPlus, s.r.o. S vínem jsme navštívili tři italské vinařské oblasti - Veneto, Toskánsko a Piemont. Ochutnali jsme celkem devět vín, z toho tři bílá, jedno růžové a pět červených.

Nejprve jsme navštívili severovýchodní Veneto - Monte del Frá Custoza DOC 2011 bylo víno s měkce ovocnou vůní (jablko, broskev) a se vzdálenými minerálními tóny. V chuti opravdu výrazně ovocné, včetně pikantní dochuti. Příjemné víno pro běžné pití, především k jídlu.

Druhé bílé bylo již mnohem sofistikovanější. Monte del Frá Soave Classico DOC 2010 ze stejného vinařství i oblasti. Stoprocentní Garganega, charakteristická pro výrobu známého vína Soave. Ve vůni nazrálé světlé peckoviny se špetkou minerálních tónů. V chuti identické, jemně zakulacené s delikátní pikantností v závěru.

Také další dvě vína pocházela z Veneta. Prvním bylo růžové Monte del Frá Bardolino Chiaretto DOC 2011 (odrůda Corvino, typická pro víno Bardolino). Ve vůni jemné tmavé peckoviny, kterým zpočátku předcházely lehké živočišné tóny. Chuť výrazně ovocná, kombinace lesní směsi a tmavých peckovin. Potěšila velmi příjemná, delikátně pikaní dochuť.

A opět Bardolino, ale klasické červené: Monte del Frá Bardolino DOC 2011, samozřejmě z odrůdy Corvino. Ve vůni výrazné višně plus něco málo z lesní směsi. Chuť nekomplikovaná, bohatě ovocná a svěží. A mnohé dámy ocenily uhlazený, až sametový závěr.

A ještě dvakrát Veneto. Lena di Mezzo Valpolicella Classico DOC 2009 nabídlo ve vůni višně v čokoládě. Chuť opět výrazně ovocná, a nechybí v ní ani čokoláda v pikantní dochuti.

O poznání bohatší bylo poslední víno z Veneta - Lena di Mezzo Valpolicella Classic Superiore DOC 2007. Ve vůni koncentrované tmavé ovoce v lehce kořenité formě. Tělo hutnější, uhlazené v decentně džemovité dochuti s přídavkem čokolády.

Z Veneta jsme putovali směrem na jihozápad do Toskánska. Palazzo Vecchio Rosso di Montepulciano DOC 2005 mělo ve vůni tmavé ovoce, tóny čokolády a kůže. V chuti nazrálé tmavé peckoviny, sladké třísloviny v jemně pikantní dochuti. Moc pěkné víno za velmi solidní cenu.

A z Toskánska na závěr do Piemontu. Posledním červeným vínem bylo Masssolino Dolcetto d'Alba DOCG 2010. Ve vůni peckoviny, čokoláda a kůže. Obdobně v bohaté chuti, která nabízí lehce pikantní závěr s delikátními, výrazně sládnoucími tříslovinami.

Závěr patřil šumivé sladké tečce z Piemontu. Massolino Moscato d'Asti DOCG 2010 potěšilo krásnou vůní vyzrálých citrusů se stopou muškátu. V sladké chuti opět bohaté citrusy, jemně pikantní a delikátní muškát. Pěkná ukázka slavného vína z této proslulé oblasti za vyšší cenu.

A jak hodnotil italská vína oslabený „vrcholový tým”? Takto: Massolino Moscato d'Asti - 8,9 bodu (z 10 možných), Palazzo Vecchio Rosso di Montepulciano a Lena di Mezzo Valpolicella Classic Superiore - 8,8 b., Massolino Dolcetto d'Alba - 8,7 b., Monte del Frá Soave Classico a Lena di Mezzo Valpolicella Classico - 8,6 b., Monte del Frá Bardolino Chiaretto - 8,3 b., Monte del Frá Bardolino DOC - 8,1 b. a Monte del Frá Custoza - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý