Ochutnávka Vinařství Proqin (Velké Němčice)

Ochutnávka Vinařství Proqin (Velké Němčice) dne 27.6.2012

Vysoká kvalita s prémií sabráže

A další ochutnávka vín z Proqinu ve Viničním altánu v tradičním stylu - výborná vína, Martin Prokeš a nezbytná sabráž. Tucet vín z relativně mladého vinařství ve Velkých Němčicích nám opět představil společně se sabrážovou prémií.

Tolik sektů (pět) během jedné degustace jsme ve Viničním altánu již dlouho neochutnali. Každý z nich byl zřetelně odlišný. Nejprve to byl Veronique cuvée sekt 2011 z odrůd Ryzlink vlašský, Müller Thurgau a Neuburské. Nižší alkohol (10,5 %), tradiční metoda, ale kratší zrání v láhvi (3 měsíce) a hodně jemné perlení. Vůně jemná, ovocná s medovou stopou. Chuť měkce ovocná, zakulacená s lehkým náznakem chlebovinky. Nenáročný, lehce pitelný sekt pro každou příležitost.

Následoval Alba Muscat cuvée sekt Brut, stoprocentní Muškát moravský: velmi nízký alkohol (5 %) a o fous vyšší zbytkový cukru (8 g/l). Krásná, velmi čistá muškátová vůně, v těle lehký a svěží. Milovníky klasických sektů příliš nenadchne. Ale své klienty si rozhodně najde. Protože není příliš sladký, dá se vypít ve větším množství (hodně nachlazený) v teplých letních dnech.

Naopak Stephanus Riesling sekt Brut si určitě vyberou o poznání náročnější milovníci „bublinek”. Sekt vyrobený tradiční metodou z odrůd Ryzlink rýnský (70 %) a Ryzlink vlašský (30 %) nabídl ve vůni ovocně-minerální tóny s lehkou stopou kořenitosti. Chuť ovocná s náznakem chlebovinky se středně bohatým perlením a stejně dlouhou dochutí.

Jsem milovníkem růžových, pokud možno suchých sektů. Rosa Maria Pinot Noir sekt Brut nature mne oslovil. Konkrétně vůní jemných tmavých peckovin a jemným minerálním „štychem”. A také identickou chutí s poměrně bohatým závěrem.

Nicméně jednoznačně nejlepším sektem večera byl Matthias Pinot-Chardonnay sekt Brut, vyrobený z odrůd Rulandské bílé a Chardonnay. Vůně ovocně-minerální, lehce máslová se stopou chlebovinky. Chuť plná, ovocná, opět s lehkou mineralitou a příjemně pikantní, delší dochutí plnou jemných bublinek.

Také mešní vína neochutnáváme příliš často. A tentokrát jsme se potěšili hned dvěma vzorky. Nejprve to byl Neuburg Vin de Messe 2010 v pozdním sběru. Příjemné překvapení večera, polosuché víno s výraznější kyselinou (8,1 g/l) a pěknou vůní nazrálého světlého ovoce doplněného minerálními tóny. Bohatá chuť nazrálého světlého ovoce (bělomasá broskev), lehce pikantní a zakulacené v dochuti. Velmi příjemné na pití již nyní.

Ale ještě více mi chutnal Sauvignon Blanc 2011 v pozdním sběru. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6 g/l) a výraznější kyselinou (7,2 g/l). Mnohovrstevná a bohatá vůně (výrazné světlé ovoce, černý rybíz, černý bez a špetka minerálů). V chuti nazrálé světlé ovoce, tělo zakulacené, lehce nasládlé a malounko minerální s delikátní stopou po černém bezu.

Polosuchá Pálava 2011 ve výběru z hroznů nalákalo bohatou vůní ovoce a tramínu (Gewürztraminer). V chuti opět tramínový styl v kombinaci se světlým ovocem. V těle lehce minerální s nasládlou dochutí. Příjemně svěží Pálava, která možná odradí milovníky velmi sladkých vín, ale mně nebude stačit jen jedna sklenka...

Cabernet Moravia Rosé 2001 v pozdním sběru mělo na můj vkus poněkud vysoký zbytkový cukr, nicméně ve vůni (višně ve smetanovém jogurtu) i v chuti působilo poměrně příjemně. Plnější chuť byla měkce pikantní. V nasládlém těle se vhodně doplňovaly pikantní tóny tmavého ovoce s jemnou pecičkou a stopou zelené papriky.

Příjemný byl také závěrečný Dornfelder 2010 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé peckoviny, především višně v čokoládě. V chuti hodně ovocný, jemně kořenitý, poměrně bohatý a pikantní v uhlazeném závěru.

Určitou raritou a rozhodně novinkou na degustacích ve Viničním altánu byl révový vinný olej, stoprocentně panenský ze sklizně 2011. Lék i delikatesa, kterou doporučuji minimálně ochutnat. Lépe však aplikovat!

A ještě hodnocení, tentokrát kompletního „vrcholového týmu”: Matthias Pinot-Chardonnay sekt - 9 bodů (z 10 možných), Sauvignon Blanc a Dornfelder - 8,9 b., Pinot Blanc Vin de Messe a Pálava - 8,8 b., Neuburg Vin de Messe - 8,7 b., Stephanus Riesling sekt a Cabernet Moravia Rosé - 8,6 b., Rosa Maria Pinot Noir Sekt - 8,5 b., Veronique Neuburg cuvée sekt - 8 b. a Alba Muscat cuvée sekt - 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý