Ochutnávka Vinařství Naturvini (Bavory)

Ochutnávka Vinařství Naturvini (Bavory) dne 20.11.2013

Naturvini s bublinkovou premiérou

Českou degustační premiéru měl ve Viničním altánu Sekt Brut z Vinařství Naturvini, které založil před třemi lety Ing. Patrik Staško. Premiéra sektu, ale současně repríza produktů rodinného vinařství z Bavoru u Mikulova.

Letos jsme jich ochutnali jedenáct z ročníků 2011 a 2012, převážně bílých vín. Patrik Staško zahájil degustaci kabinetním Müllerem Thurgau 2011, suchým a vyzrálých ovocně-květinovým vínem. Ve vůni bylo zřetelné jablko, zatímco v plnější chuti spíše převládaly květinové tóny s lehounkou karamelovou stopou v měkce pikantní dochuti.

Následovalo Veltlínské zelené 2011, rovněž suché kabinetní víno s ovocně minerální vůní a s lehkým pepřovým „štychem”. V chuti zřetelně suché, ovocné a měkce pikantní. V závěru nazrálé chuti bylo víno příjemně elegantní.

Sauvignon 2011 v pozdním sběru byl již polosuchý (8,9 g/l zbytkového cukru) s výraznou vůní ovoce a především černého bezu. Stejně tak v chuti, která působila spíše sušším dojmem. V závěru bylo víno pikantní a poměrně šťavnaté.

A změna barvy - Frankovka rosé 2011 v pozdním sběru. Opět polosuché víno (11,1 g/l zbytkového cukru) s vůní jemných tmavých peckovin. V chuti měkce ovocné, lehounce zakulacené a elegantní v pikantním závěru.

Následovala sladší, především aromatičtější vína. Nejprve polosladké Sylvánské zelené 2012 v pozdním sběru. Ve vůni ovocně-minerální. V plnější chuti spíše ovocně-květinové, zakulacené a lehce nasládlé víno.

Zajímavý byl Aurelius 2012 v pozdním sběru. Rovněž polosladké víno (13,5 g/l zbytkového cukru). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, kořenité s jemnými minerálními tóny. V chuti se navíc objevila medová stopa v zřetelně nasládlém, měkce pikantním závěru.

Pro mne nejlepším vínem večera byl Hibernal 2012 v pozdním sběru. Polosuché víno (8,4 g/l zbytkového cukru) s bohatou vůní (citrusy, černý rybíz, zpočátku i jemné živočišné tóny). V malinko nasládlé chuti bylo víno prakticky identické. Potěšila jeho šťavnatost a pěkně pikantní dochuť.

A další aromatické, tentokrát polosladké víno (13,6 g/l zbytkového cukru): Děvín 2012 v pozdním sběru. Ve vůni jemně kořenité světlé ovoce, v chuti rovněž. Tělo decentně zakulacené, nasládlé, ovocně-květinové v lehounkém kořenitém závoji. V dochuti bylo víno měkce pikantní.

Příjemně pitelný i na delší trať byl Modrý Portugal 2011 v pozdním sběru. Voněl po jemně kořenité lesní směsi. V chuti byl výrazně ovocný, uhlazený, lehčí a jemně pikantní v závěru na patře.

Druhým červeným byl Merlot 2011 v pozdním sběru. Ve vůni měkce ovocný, jemně kořenitý. Rovněž tak ve středně plné chuti se zřetelně pikantním závěrem. Víno má pěkný potenciál, především v bohaté ovocnosti. Podle mne však musí minimálně rok ležet v láhvi, aby se zakulatilo a zjemnilo.

Na závěr velmi příjemná premiéra - Sekt Naturvini Brut, vyrobený tradiční metodou zráním v láhvi z pěti odrůd, především však z Chardonnay a Ryzlinku vlašského. Velmi zdařilý sekt s příjemnou ovocně-minerální vůní. Bohatě perlivý, v těle plný, zakulacený s atraktivním pikantním ocáskem. Opravdová delikatesa!

A během večera jsme ochutnali také různé chuťovky z vína - vinnou omáčku, vinný rosol i hroznový sirup. Byl to příjemný, opravdu hezký večer se vstřícným průvodcem a výbornými víny.

A ještě hodnocení „vrcholového týmu”: Hibernal a Sekt Naturvini Brut - 9 bodů (z 10 možných), Sauvignon a Aurelius - 8,8 b., Sylvánské zelené a Merlot - 8,7 b., Veltlínské zelené, Frankovka rosé a Děvín - 8,5 b., Modrý Portugal - 8,4 b. a Müller Thurgau - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý