Ochutnávka Svatomartinská a další mladá vína 2013

Ochutnávka "Svatomartinská a další mladá vína 2013" dne 11.11.2013

Svěží tucet na svatého Martina

Mladá vína z Moravy, a to nejen se značkou Svatomartinská, jsme na svatého Martina již tradičně ochutnali v užším degustačním kroužku v 11 hod. a 11 minut. Premiérově jsme pak ve Viničním altánu degustovali již podstatně širší paletu Svatomartinských a dalších mladých vín. Protože jsme ve Viničním altánu měli k dispozici více než třicet vzorků, nebylo pro mne snadné vybrat předpokládaný tucet. Nicméně učinil jsem tak, a doufám, že jsem měl šťastnou ruku. Ostatně stížnosti nebyly, a většina vín zmizela z kartonů mimořádně rychle.

Ochutnali jsme devět svatomartinských (pět bílých, jeden klaret, dvě růžová a jedno červené) a tři mladá (po jednom bílé, růžové a červené). Ze všech vín to byl dvakrát Müller Thurgau, dvakrát Muškát moravský, jednou směs těchto odrůd, dále jedno Veltlínské červené rané. Z modrých odrůd to bylo jednou Svatovavřinecké v růžovém provedení, jednou jako klaret, jednou cuvée s Modrým Portugalem a dále jednou růžové Zweigeltrebe. Z červených to byly Svatovavřinecké a Modrý Portugal.

Moje obavy, že vína budou mít ostrou kyseliny, se u žádného vzorku nepotvrdily. Stejně tak se nepotvrdila dramatická kompenzace vysokými zbytkovými cukry, což by se týkalo především „nemartinských” vín. Pouze Mladá Lahoferka, růžové víno z Vinařství Lahofer, měla tradičně vysoký zbytkový cukr (37 g/l), ale to k tomuto mazlivému vínu prostě patří.

Nebudu podrobněji hodnotit jednotlivé vzorky, jen upozorním na ty, které mi nejvíce chutnaly. Z bílých to byl Müller Thurgau od čejkovického vinaře Petra Bízy, Muškát moravský od Ondřeje Brdečka z Kobylí a Mladý Lahofer z Vinařství Lahofer v Dobšicích.

Potěšil mě Svatovavřinecký klaret z Nového vinařství v Drnholci. Skvělé bylo růžové Zweigeltrebe z Vinařství Líbal v Horních Dunajovicích. Ze dvou červených jsem dal přednost krásně ovocnému (tmavé peckoviny s pecičkou) Modrému Portugalu z Vinařství Jedlička & Novák v Bořeticích.

Protože roztoulaný „vrcholový tým” tentokrát nehodnotil, uvedu ještě vína, které nejvíce chutnala hostům v hlasování na závěr degustace.

U bílých bylo pořadí: Müller Thurgau (Petr Bíza), Muškát moravský (Ondřej Brdečko), Müller Thurgau (Chateau Lednice) a Mladý Lahofer (Vinařství Lahofer), z růžových a klaretu: shodně Mladá Lahoferka (Vinařství Lahofer a Zweigeltrebe (Vinařství Líbal), za nimi s menším odstupem Svatovavřinecké klaret (Nové vinařství). Z červených pak dali hosté přednost Modrému Portugalu z Vinařství Jedlička & Novák.

A ještě malá poznámka. Drtivá většina vín má našlápnuto vyrovnat se „klasickým” ročníkovým vínům z této odrůdy. Alespoň při letmém srovnání s víny z ročníku 2012 (nikoliv svatomartinskými). Nicméně mám obavu, že pro skutečné srovnání už žádné svatomartinské nezůstane. Z těch šesti svatomartinských vín, která jsme ochutnávali již dopoledne, vřele doporučuji Muškát moravský z Vinařství Zuzana Prátová (Josefov) a Modrý Portugal od Petra Bízy v Čejkovicích.

Takže se již těším na Svatomartinská a další mladá vína z ročníku 2014!

Tato vína jsme ochutnávali:
1) Müller Thurgau 2013, Chateau Lednice
2) Müller Thurgau 2013, Vinařství Petr Bíza (Čejkovice)
3) Veltlínské červené rané 2013, Vinařství Zuzana Prátová (Josefov)
4) Muškát moravský 2013, Vinařství Kovacs (Novosedly)
5) Muškát moravský 2013, Vinařství Ondřej Brdečko (Kobylí)
6) Mladý Lahofer 2013 Vinařství Lahofer (Dobšice)
7) Martinské Svatovavřinecké klaret 2013, Nové vinařství, a.s. (Drnholec)
8) Zweigeltrebe rosé, Vinařství Líbal(Horní Dunajovice)
9) Rosé Cuvée 2013, Vinařství Ondřej Brdečko (Kobylí)
10) Mladá Lahoferka rosé 2013, Vinařství Lahofer (Dobšice)
11) Svatováclavské Svatovavřinecké 2013, Vinařství Špalek (Nový Šaldorf)
12) Martinské Cuvée Modrý Portugal + Svatovavřinecké 2013, Jedlička & Novák (Bořetice)

Text a fotografie Libor Chlupatý