Ochutnávka Šumivá vína z Piemontu

Ochutnávka "Šumivá vína z Piemontu" dne 21.10.2013

Nejen bez Barola a Barbaresca...

Degustace piemontských vín z vinařské společnosti Tosti se příliš nevydařila. Zástupce dovozní firmy Batero, s.r.o. René Korbička přivezl, údajně z „technických důvodů”, jen šest z deseti avízovaných vzorků. Ale co je podstatné, zklamaní hosté se nedočkali Barola, Barbasesca, Barbery d'Asti ani Pinotu Noir. Tedy všech tichých vín, na která se tolik těšili.

Takže sommelier Jakub Přibyl mohl představit zbývajících šest „bublinek”, převážně s vysokým zbytkovým cukrem. Ve většině případů vína pěkná, ale ne pro každého vstřícná vzhledem k vysokým zbytkovým cukrům.

Sluší se však tato vína představit. Vstupním bylo Prosecco Extra Dry DOC, víno, stejně jako všechna následující, vyrobené metodou charmat (druhotné kvašení v nerezovém tanku). Relativně suché s vůní světlých peckovin (broskev, meruňka) a minerálů. V těle zakulacené, jemně nasládlé a lehce pikantní v závěru. Perlení bylo spíše jemné.

Následující Butterfly demi-sec Spumante nabídlo trošku utlumenou ovocnou vůni s jemným minerálním „štychem”. V chuti zřetelně nasládlé, ovocné, ale málo pikantní a spíše plochá. Víno obsahovalo hrozny z několika regionů.

Výrazně lepší bylo Asti DOCG Spumante z odrůdy Moscato bianco. Ve vůni lehce muškátové světlé ovoce. V zřetelně nasládlé chuti kořenitý muškát, lehká pikantnost a o poznání delší závěr při středně bohatém perlení.

Nejlepším vínem ochuzeného šumivého večera bylo jednoznačně Moscato d'Asti DOCG, tradiční a vyhlášený produkt z Piemontu s nízkým alkoholem (5 až 6 %) a bohatou muškátovou vůní a stejně tak sladkou chutí.

Poměrně žádané bylo sladší VSAQ Pink Moscato Spumante, šumivé růžové víno z odrůdy Moscato Bianco (85 %), doplněné především modrou odrůdou Brachetto. Ve vůni lehká lesní směs, v měkce sladké a ovocné chuti opět maliny a ostružiny. Víno s průměrným perlením. Vůně příjemná, charakteristická, chuť proti očekávaní nepůsobila tak sladce, každopádně byla velmi bohatá, ovocně muškátová s příjemně pikantním ocáskem.

Závěrečným vínem bylo šumivé červené Brachetto d'Acqui DOCG Spumante. Ve vůni kompotované tmavé peckoviny a lesní směs. V chuti bohatě ovocné, výrazněji šumivé, nasládlé s lehce pikantním závěrem. Víno pro slavnostnější příležitosti.

A takto hodnotil neúplnou sestavu vín „vrcholový tým”: Moscato d'Asti DOCG a Brachetto d'Acqui DOCG Spumante - 8,9 bodu (z 10 možných), VSAQ Pink Moscato Spumante - 8,7 b., Asti DOCG Spumante - 8,6 b., Prosecco Extra Dry DOC - 8,5 b. a Butterfly demi-sec Spumante - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý