Ochutnávka Vinařství Arte Vini, Trochu jiná Morava (Nový Šaldorf)

Ochutnávka Vinařství Arte Vini, Trochu jiná Morava (Nový Šaldorf) dne 11.9.2013

Arte Vini - tekuté umění v láhvi

Mimořádně úspěšnou premiéru měla ve Viničním altánu vína z nového vinařského projektu na Moravě - Vinařství Arte Vini, s.r.o. se sklepem v Novém Šaldorfu.

Vína jsou dítětem mladého enologa Reného J. Vrátila, o jejich úspěšnou propagaci a prodej se zase stará Jan Neubauer, známá osobnost na českém trhu s vínem v uplynulých více než dvaceti letech.

A byl to právě Jan Neubauer (mimochodem vína z dovozní společnosti Neubauer & syn se první prezentovala na první degustaci ve Viničním altánu v říjnu roce 2004), kdo nám tato originální vína z vinic na Mikulovsku a Znojemsku představil. Byl jich tucet z několika řad, z nichž každá měla svoji originální ambaláž.

Zahájili jsme vínem z gastronomické řady, v tomto případě GREEN - Veltlínským zeleným 2012. Suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce, lehce kořenitého s jemnými mandlovými tóny. V chuti identické, svěží, malinko lehčí a s pikantní dochutí. Velmi příjemné letní víno, především k jídlu.

Následovalo VZ - Veltlínské zelené 2012 z vyšší řady. Víno s parametry pozdního sběru s bohatými ovocnými tóny ve vůni, navíc s lehounkým smetanovým „štychem” a jemnou kořenitostí. V chuti plné, zakulacené, malinko kořenité, měkce ovocité s náznakem kvasnicových a karamelových tónů. Velmi zdařilé víno z Kraví Hory v Novém Šaldorfu.

Ze stejné řady byl RR - Ryzlink rýnský 2012 z viniční trati U sklepů v Dyjákovičkách. Cukernatost moštu pro pozdní sběr, krásná ovocná vůně (broskve, meruňky, citrusy). Také chuť velmi ovocitá, šťavnatá a výrazně pikantní s delikátními grepovými tóny v dochuti.

Vrcholem večera byl pro mne Kravák Sauvignon Blanc 2012. Formálně ještě suché víno (8 g/l zbytkového cukru, 6 g/l kyselin) z Kraví Hory. Vůně ovocná, jemně smetanová s lehkou minerální stopou. Chuť plná a bohatě nazrálá. Dochuť pikantní a velmi dlouhá. Je to potěšení, které budete nepochybně vychutnávat v jeho plné kondice ještě několik let.

CH - Chardonnay 2012 nabídlo bohatou vůni a plné tělo. Suché víno vonělo po nazrálém ovoci v jemném smetanovém kabátku. V chuti plné, nazrálé, výrazně ovocné s lehounkou nasládlostí a delší dochutí. Hrozny se urodily na viniční trati U sv. Urbana ve Vrbovci.

Na úroveň Kráváka bych postavil skvělé bílé cuvée White Reserve 2011 z odrůd Chardonnay (80 %) a Veltlínské zelené (20 %). Hrozny se zpracovávaly jako klaret, kvasinky byly přírodní z použitých hroznů, víno zrálo 9 měsíců v již použitém bariku. Ve vůni výrazně vyzrálé meruňky a broskve. Chuť plná, zakulacená, lehounce nasládlá s máslovými tóny, a krásně pikantní s dlouhým závěrem. Opravdová lahůdka s delší perspektivou ležení!

Růžové PINK Zweigeltrebe 2012 bylo z gastronomické řady. Ve vůni tmavé peckoviny i náznak jahod. V chuti poměrně plné, výrazně ovocné a pikantní.

Dalším vínem z gastronomické řady bylo RED Frankovka/Zweigeltrebe (50/50) 2011 s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru (4 g/l) a kyseliny (5 g/l). Ve vůni kořenité tmavé peckoviny s jemnou stopou papriky. Chuť identická, uhlazená, možná trošku kratší závěr, ale příjemné víno na delší pití, zvláště v létě.

Následoval PN Pinot Noir 2011 s vůní vyzrálých tmavých peckovin (višně v čokoládě). V chuti velmi podobné, jemné a uhlazené, krásně elegantní s delším závěrem na patře. Přímo balzám!

FR Frankovka 2010 byla zřetelně pikantnější (viz charakter ročníku). Tmavé peckoviny byly ve vůni i chuti zřetelně kořenité, v porovnání s pinotem bylo víno o něco štíhlejší. Mělo by ještě nějaký rok ležet v láhvi, aly se více zakulatilo.

Nejlepším červeným a jedním ze tří vrcholů večera bylo víno Red Reserve 2011, cuvée z odrůd Cabernet Sauvignon (40 %), Merlot (40 %) a Frankovka (20 %). Ve vůni lehce džemovité tmavé peckoviny s nádechem višní v čokoládě. Tělo plné, jemně kořenité, bohaté na velmi nazrálé tmavé peckoviny. Dochuť dlouhá, jemně pikantní. Víno s perspektivou mnoholetého ležení v láhvi zrálo více než rok v bariku. Potěšila nás informace, že víno mělo celorepublikovou degustační premiéru!

A na závěr krásná sladká tečka - PÁ Palava 2012. Bohatě zbytkového cukru (62 g/l), který však byl v těle hezky zakomponován s kyselinou, takže víno bylo sice sladké, ale také příjemně živé. Ve vůni kombinace vyzrálého muškátového hroznu a exotického liči. V chuti nasládlé, zakulacené, příjemně kořenité a šťavnaté s pikantním závěrem. Hrozny pocházely z Popic, kde se rodí nádherná Pálava. „Vrcholovým týmem” byla náležitě oceněna!

A takové je jeho celkové hodnocení: White Reserve 2011 a PÁ Pálava 2012 - 9,3 bodu (z 10 možných), Kravák 2012 a CH Chardonnay 2012 - 9,2 b., PN Pinot Noir a Red Reserve 2011 - 9,1 b., RR Ryzlink rýnský 2012 - 8,9 b., VZ Veltlínské zelené - 8,7 b., FR Frankovka - 8,6 b., Red 2012 - 8,4 b., GREEN Veltlínské zelené 2012 - 8,3 b. a PINK Zeigeltrebe rosé 2012 - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý