Ochutnávka Vinařství Herzánovi (Kobylí)

Ochutnávka Vinařství Herzánovi (Kobylí) dne 12.8.2013

Příjemné setkání s víny Bronislava Herzána

Jedenáct vín z Kobylí, k tomu navíc nultý „zavíňovací” vzorek a závěrečné překvapení nám připravila Zuzana Herzánová a její bratr Jakub, který je od ročníků 2012 tvůrcem vín rodinného vinařství po otci. Ten nám předvedl svá vína osobně před dvěma lety, ale i tentokrát jsme ještě ochutnávali vína Bronislava Herzána.

Prvním „řádným” vínem bylo Neuburské 2011 s trochu vyšším zbytkovým cukrem (7,1 g/l) a k němu poměrně vyrovnanou kyselinou (6,2 g/l). Ve vůni světlé ovoce (se stopou citrusů), květiny a lehounké živočišné tóny. V těle nazrálé ovoce (náznak grepu) a vzdálený závan černého rybízu.

Potěšilo rovněž suché (stejný cukr a kyselina jako u Neuburského) Rulandské bílé 2011 s cukernatostí moštu na úrovni výběru z hroznů. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, jemné máslové a květinové tóny s lehounkým karamelovým závojem. Chuť plná, zakulacená, jemně nasládlá s delikátními máslově-karamelovým „štychem”.

Sylvánské zelené 2011 bylo na hranici polosuchého a polosladkého vína. Poměrně bohatá vůně (světlé ovoce, květiny, jemné byliny), stejně tak chuť. Ta byla zakulacená, lehce nasládlá se středně pikantním ocáskem v ovocném těle.

Polosladký Ryzlink vlašský 2011 nabídl ve vůni nazrálé ovoce, především hrušky a meruňky. V chuti měkce ovocný, uhlazený, ale méně pikantní v nasládlém závěru.

Dalším polosladkým vínem (18,1 g/l zbytkového cukru) bylo Veltlínské zelené 2011 s vůní lehce kořenitých světlých peckovin (především bělomasá broskev). Vyšší alkohol (14 %), stejný jako u předchozího vína. V chuti vyzrálé ovoce (broskev, grep), šťavnaté, trošku sladší víno.

Ještě o něco sladší (21,2 g/l zbytkového cukru) bylo Chardonnay 2011. Ve vůni přezrálé ovoce a stopa sladké kukuřice. V těle plné, zakulacené a nasládlé s jemně máslovým, ale také příjemně pikantním ocáskem. Velmi vstřícné víno!

Cuvée 2011 (Tramín červený a Chardonnay - 50/50) šlo v cukrech o něco výš - 26 g/l. Vonělo po nazrálém ovoci, především exotickém liči, ale i čajových růžích. V chuti bylo sladší, šťavnaté, v závěru na patře jen lehce pikantní. Převládaly opět tóny liči a růží.

A závěr bílých vín byl opravdu sladký. Nejprve Rulandské šedé 2011 (65 g/l zbytkového cukru) s vůní přezrálého hroznu a medu. V těle nazrálé ovoce, sladké, plné s lehce pikantní dochutí. Typicky přípitkové víno.

A to platí i o Pálavě 2011 se 70 g/l zbytkového cukru. Víno s parametry moštu pro výběr z bobulí vonělo po přezrálých, lehce kořenitých hroznech. V chuti sladké, bohaté na kořenité ovoce, především přezrálý hrozen. Tady již bylo kyselin velmi poskrovnu, takže víno bylo pro mne problematicky pitelné. Snad jedna sklenka!

Prvním ze dvou červených bylo Cuvée Modré Hory 2011 (Modrý Portugal a Frankovka - 50/50). Ve vůni kombinace kompotovaných tmavých peckovin. V chuti identické s výraznou kořenitostí a pikantní dochutí. Trošku štíhlejší tělo - víno je vhodné na delší letní pití.

Následoval formálně poslední degustační vzorek - Dornfelder 2011 s parametry pozdního sběru. V příjemné vůni nazrálé tmavé ovoce. V chuti bohatší, vyzrálejší, především třešně a višně s lehounkou kořenitostí. Hezky uhlazené a velmi příjemně pitelné víno nejen k jídlo, ale i na delší popíjení.

Závěrečným překvapením bylo Rulandské šedé 2010, nesmírně zajímavé víno bohaté na vyzrálé ovoce a med ve vůni i chuti. A také krásně pikantní. Všem toto víno vřele doporučuji, pokud ještě bude k mání.

A takto hodnotil vína Bronislava Herzána a jeho rodiny početně poněkud oslabený „vrcholový tým”: Dornfelder 2011 a Chardonnay 2011 - 8,8 bodu (z 10 možných), Veltlínské zelené, Pálava 2011 a Rulandské bílé 2011 - 8,7 b., Rulandské šedé 2011 a Sylvánské zelené 2011 - 8,6 b., Neuburské 2011 a Cuvée 2011 - 8,5 b., Ryzlink vlašský 2011 - 8,4 b. a Cuvée Modré Hory 2011 - 8,3 bodu. Nulté a závěrečné víno jsme nehodnotili.

Text a fotografie Libor Chlupatý