Ochutnávka Vinařství Vít Sedláček (Vrbice)

Ochutnávka Vinařství Vít Sedláček (Vrbice) dne 6.5.2013

Vinná radost z Vrbice

Po roční přestávce zavítal vrbický vinař Vít Sedláček opět do Viničního altánu - a znovu nás potěšil svými víny i vlastní vinařskou filozofií. Je to prostě radost ochutnávat s Vítkem Sedláčkem jeho vína!

Bylo jich celkem dvanáct - pět bílých, dvě růžová a pět červených. Šest z ročníku 2011, pět o rok mladší a jedna červená delikatesa z ročníku 2009. A bylo opravdu z čeho vybírat.

Vstupním vínem byl Sauvignon 2011 v pozdním sběru, suché víno s méně výraznou vůní i chutí. Spíše v ovocně-minerálním stylu s uhlazeným tělem, které neslo jemné máslové stopy. Dochuť pikantní, ale celkově trošku nevýrazné víno.

Bohatší i atraktivnější bylo Chardonnay barrique 2011 v pozdním sběru. Polosuché (9,2 g/l zbytkového cukru) s příjemnou vůní nazrálého světlého ovoce v jemném vanilkovém závoji. V chuti identické, zřetelná je delikátní karamelová stopa. Dochuť je spíše delší a zřetelně pikantní. Hrozny pocházejí ze známé viniční trati Skale na Vrbici. Velmi citlivá práce s barikem!

Opravdu krásné bylo následující Rosé 2012 VOC, polosuché a krásně pikantní víno z odrůdy Frankovka. Ve vůni nazrálá lesní směs s převahou malin. V bohaté chuti rovněž, navíc plné s delikátně pikantním závěrem. Jedna z nejlepších růžovek z ročníku 2012, které jsme ve Viničním altánu ochutnali.

Následovalo další Víno originální certifikace (VOC) Modré Hory - Svatovavřinecké 2011. Patří mezi špičku z této pro mne ne zcela oblíbené odrůdy. Ve vůni kompotované tmavé peckoviny s lehkými džemovitými tóny. V chuti identické se stopou sládnoucích taninů. Dochuť je stále zřetelně pikantní. Víno musí ještě ležet v láhvi, nejlépe alespoň rok.

Dalším vínem VOC byl Modrý Portugal 2011, výrazně suché a ovocité víno (tmavé peckoviny) ve vůni i chuti. V těle lehčí, svěží a pikantní. I toto vínu může ještě ležet v láhvi, určitě bude delikátnější.

Pro mne vstřícnější již nyní bylo Cuvée Cabernet (Cabernet Moravia - 85 %, Cabernet Sauvignon - 15 %) 2011 v pozdním sběru. Ve vůni kořenité tmavé peckoviny, v chuti výrazně ovocné, měkce kořenité s ještě zřetelnými tříslovinami a pikantním závěrem. S každým měsícem v láhvi bude nepochybně ještě lepší.

Následovalo moje oblíbené Cuvée Opacus, v tomto případě z ročníku 2011 v pozdním sběru z odrůd Frankovka, Dornfelder a André. Je to víno na delší trať, potřebuje dostatečně vyzrát v láhvi, což jsem mohl poznat u starších ročníků. Ve vůni i chuti tmavé ovoce, třešně, višně, švestky. Tělo potřebuje více zakulatit a uhladit. Zatím je ještě trošku nevýrazné a více pikantní, než by bylo zapotřebí.

Vrcholem večera bylo pro mne Rulandské modré 2009 ve výběru z hroznů. Krásně harmonické a již uleželé víno s vůní nazrálého tmavého ovoce a jemných čokoládových tónů. V chuti uhlazené tmavé ovoce (především peckoviny), jemně kořenité s měkce pikantní, delší dochutí. Víno, které pohladí!

A zase trochu jinak! Tedy ročník 2012, růžové a tři bílá vína. Velmi kvalitní bylo Rosé 2012, zemské víno z odrůd Cabernet Sauvignon, Zweigetrebe a špetkou modrého pinotu. Suché víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem (6,2 g/l) a kyselinou (5,8 g/l). Ve vůni kořenité tmavé peckoviny, zpočátku v lehkém živočišném kabátku. V chuti suché, kořenité a pikantní s jemnými paprikovými tóny.

Velmi atraktivní, ale také výrazně sladší, byl bílý finiš z ročníku 2012. Nejprve kabinetní Müller Thurgau, polosladké víno (18,7 g/l zbytkového cukru) s vůní vyzrálého hroznu. V chuti lehce nasládlé, ovocné, plné a šťavnaté s pikantním závěrem, v něž byly cítit muškátové tóny.

Prvotřídní byla polosladká Pálava 2012 v pozdním sběru. Ve vůni jemně kořenité muškátové tóny s ovocným základem. V chuti bohatě ovocná, šťavnatá s jemnými muškátovými tóny. V dochuti kořenitá s medovým a bylinným „štychem”. Překvapivě svěží, nic sladce unylého.

Závěrečným vínem byl polosladký Sauvignon 2012 v pozdním sběru. Krásná vůně kombinovala broskve, meruňky a černý rybíz. Chuť identická, plná a šťavnatá s velmi pikantní dochutí.

Příjemný večer skončil lehkým přechutnáváním, které jen potvrdilo kvality mých favoritů. A jak viděl Vítkova vína „vrcholový tým”? Tady je hodnocení: Rulandské modré 2011 a Sauvignon 2012 - 9,1 bodu (z 10 možných), Pálava 2012 a Rosé 2012 VOC - 9 b., Cuvée Cabernet 2011 - 8,7 b., Cuvée Opacus, Rosé 2012, zemské a Chardonnay barrique 2011 - 8,6 b., Svatovavřinecké 2011 a Modrý Portugal 2011 - 8,5 b., Müller Thurgau 2012 - 8,3 b. a Sauvignon 2011 - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý