Ochutnávka Vinařství ZD Němčičky

Ochutnávka Vinařství ZD Němčičky dne 20.2.2013

Trošku sladší pozdrav z Němčiček!

Z jedenácti vín z Vinařství ZD Němčičky, která jsme ve Viničním altánu po roce opět ochutnali, byla pouze čtyři suchá, z toho dvě červená. Tím chci jen říci, že stále ještě přetrvává trend moravských vinařů produkovat vína s vyšším zbytkovým cukrem. A to mne příliš netěší. Tím samozřejmě nechci šmahem kritizovat polosladká a sladká vína, jen jejich podíl na trhu se mi zdá zbytečně vysoký. „Okouzlení zbytkovými cukry” by už konečně mohlo ustoupit do pozadí.

Zástupce vinařství, náš již pravidelný host Jaroslav Jakubec nám představil převážně vína z ročníku 2011, ale ochutnali jsme také dva vzorky z ročníku 2009 a jeden o rok mladší.

První dvě vína byla výrazně suchá. Nejprve Veltlínské zelené 2011 v pozdním sběru, poměrně jednoduché víno s ovocně-minerální vůní i chutí. V těle, které bylo pikantní a svěží se nabízely zřetelné světlé peckoviny s lehkou pecičkovou hořčinkou v závěru. Solidní víno pro běžné pití s trošku problematickým poměrem cena/výkon).

O malinko více mi chutnal Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a minerální stopa. V bohatší chuti ovocný, šťavnatý s minerálními tóny v pikantní dochuti.

Polosuchý Müller Thurgau 2011 v pozdním sběru byl velmi líbivý. Ve vůni ovocně-květinový, v nasládlé chuti zřetelnější květinové tóny, závěr jemný, jen lehce pikantní. U „milerky” bych dal přednost větší svěžesti.

A to platí i u následujícím vínu Irsai Oliver 2011 v pozdním sběru s muškátově-tramínovou vůní i chutí. v Nasládlém a zakulaceném těle převládaly tóny růží a bergamotu. V dochuti je toto více než dva roky staré víno opravdu málo pikantní. Preferuji mladší a svěžejší „iršai”.

Pro mne nejslabším bílým vínem večera byla Pálava 2011 ve výběru z hroznů. Polosladské víno z panenské sklizně nemělo nic, co bych od Pálavy očekával. Vůně nevýrazná, možná jemně minerální. Chuť sladká, jen lehce ovocně-minerální s jemnou hořčinkou v minimálně pikantním závěru. Panenské ne vždy znamená opravdu kvalitní. A ta cena!

Naproti tomu velmi pěkné bylo jiné aromatické víno - Tramín červený 2011 ve výběru z hroznů. Polosladké víno s pěknou ovocně-muškátovou vůní, v níž nezanikly jemné tóny čajových růží. V chuti identické, nasládlé, čisté a elegantní s měkce ovocným, pikantním závěrem.

Líbilo se mi první ze dvou růžových - polosuchá Frankovka rosé 2011 v pozdním sběru. Ve vůni jemné tmavé peckoviny, v chuti rovněž. Lehce zakulacené, malinko plnější tělo s příjemně pikantní dochutí.

Zweigeltrebe rosé 2011 v pozdním sběru mělo proti předchozímu „roséčku” ještě o 10 gramů zbytkového cukru více (20,8 g/l). Ve vůni kombinace vyzrálých třešní a višní. V chuti bylo toto ovoce zřetelně kompotované. Tělo výrazně nasládlé s lehce pikantní dochutí. Bylo by záhodno více svěžesti!

První červené mne neoslovilo. André 2009 v pozdním sběru nabídlo příjemnou ovocnou vůni s jemnými kořenitými tóny, ale v chuti zklamalo. V ovocném těle mělo toto více než tři roky staré víno (navíc z ročníku příznivého červeným vínům) ještě hodně kyselin a neméně tříslovin. Jen pro milovníky tvrdších moravských vín!

Mnohem kvalitnější byla Frankovka 2010 v pozdním sběru, přitom víno z mnohem komplikovanějšího ročníku. Ve vůni višně v čokoládě, stejně tak v chuti. V závěru měkce pikantní a příjemně pitelná frankovka.

Posledním a pro mne překvapivě nejlepším vínem večera byl Sauvignon 2009 ve výběru z bobulí. Sladké víno (82 g/l zbytkového cukru) mělo sice malinko potlačenou ovocnou vůni, ale chuť vše napravila: bohatá, výrazně nazrálé světle ovoce včetně citrusových tónů. Sladké, ale plné víno s hezky pikantním závěrem. Delikátní sladká tečka za večerem s víny z Němčiček.

A protože z „vrcholového týmu” jsem byl na degustaci pouze já, tak přikládám své hodnocení ochutnávaných vín: Sauvignon 2009 - 8,9 bodu (z 10 možných), Tramín červený - 8,8 b., Frankovka rosé - 8,6 b., Ryzlink rýnský a Frankovka 2010 - 8,5 b., Veltlínské zelené - 8,4 b., Zweigeltrebe rosé - 8,3 b., Müller Thurgau - 8,2 b., Irsai Oliver - 8 b., Pálava 7,8 b. a André 7,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý