Ochutnávka "Limbach & Vinosady (Slovensko)"

Ochutnávka "Limbach & Vinosady (Slovensko)" dne 30.1.2013

„Slovenské přechutnávání” opět potěšilo

Druhé kolo prezentací slovenských vín ve Viničním altánu bylo věnováno třem vinařstvím - Limbašskému vinohradnickému družstvu, vinařství Vavrinský & Brehler z Libachu a Vínu Hubinský z Vinosad.

Otomar Frühauf, jenž vína dováží prostřednictvím své firmy VINOF.CZ, nám připravil celkem jedenáct vzorků. Postupně je představil nám již známý znalec a milovník slovenských vín Jiří Flosman. Ochutnali jsme šest bílých a pět červených vín, převážně z Limbachu, nejvíce pak z tamního vinohradnického družstva. Stejně jako loni v srpnu, i tentokrát jsem si našel několik pěkných kousků.

Ale začneme zavíněním. O to se postaral jakostní Irsai Oliver 2012 z limbašského družstva. Víno s ovocně-muškátovou vůní a lehčím tělem, v němž opět dominovalo měkce nazrálé světlé ovoce s přídavkem muškátových tónů. Pikantní, ale ještě ne zcela usazené víno, které se musí trochu zklidnit - počítám tak ještě měsíc.

Jakostní a stejně starý Müller Thurgau (opět LVD) mne příliš nenadchl. Vůně ovocně-minerální s lehkou stopou květin a bylin. Zpočátku byla zřetelná i živočišná stopa. V chuti převažovalo světlé ovoce, ale tělo bylo více zakulacené, sice lehce pikantní, ale nepůsobilo příliš svěžím dojmem. Suché, malinko fádní víno.

Zcela jiné bylo Silvánské zelené 2009 v pozdním sběru (LVD). Již dostatečně vyzrálé a uleželé víno s pěknou vůní světlého ovoce a květin (stopa bylin). V lehce zakulaceném těle nabídlo nazrálé ovoce se špetkou květin. Suché, lehce zakulacené, ale pikantní víno na delší pití.

Stejně tak mne zaujal Rýnský Rizlink 2011 ve výběru z hroznů (LVD). Pěkná vůně nazrálého ovoce a lipoviny. V chuti suchý, ovocný s jemnými tóny lipového květu a minerálů.

Pro mne nejlepším bílým vínem večera byl Děvín 2011 ve výběru z hroznů z Víno Hubinský ve Vinosadech. Vůně bohatá, ovocná s lehkým muškátovým „štychem”. V chuti suchý, příjemně harmonický a svěží. Převládaly jemné citrusy, ale příjemné byly i lehké muškátové tóny. V závěru dal o sobě vědět nasládlý, ale pikantní ocásek.

Zdařilý byl také Tramín červený 2011 ve výběru z hroznů (LVD). Opět suché víno s trošku vyšším alkoholem (13,4 %) a s jemnou ovocně-kořenitou vůní, která se postupně otevírala. V chuti identické, lehounce kořenité s poměrně pikantním závěrem. Harmonický tramín, který může uspokojit i ty, kteří nemilují aromatická vína.

Následovala červená vína, nejprve dva Cabernety Sauvignon. První byl jakostní z ročníku 2010 (LVD), suché víno s lehkým zbytkovým cukrem (3,1 g/l). Ve vůni lehce kořenité tmavé peckoviny. Ve výrazně ovocné chuti bylo víno jemně kořenité a dost pikantní. Ještě musí nějaký rok ležet, aby se dostatečně zakulatilo a zjemnilo. Pěkný poměr cena/výkon!

Rovněž jakostní byl Cabernet Sauvignon 2011 z vinařství Vavrinský & Brehler. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce se stopou koření. V těle plnější, bohatší, převážně tmavé peckoviny. V závěru je cítit jemná kořenitá stopa. I tento cabernet má před sebou ještě pěknou budoucnost v řádu několika příštích let.

Dornfelder 2011, jakostní víno ze stejného vinařství mělo na etiketě název Rebecca (snad kvůli tomu, že Dornfelder ještě není na Slovensku zařazen do odrůdové knihy). Poměrně bohatá vůně (nazrálé tmavé ovoce, stopa kůže a čokolády), v identická chuti byly navíc i tóny koření. Plnější, pikantní tělo s měkce uhlazeným závěrem.

Více mne oslovil Alibernet 2011 v pozdním sběru z Víno Hubinský. Krásná vůně tmavého ovoce a ořechového koláče. V plnější chuti bohatě ovocné s tóny ořechů a čokolády. Stále ještě dostatek tříslovin, které však krásně sládnou.

Závěrečným vínem večera byla Frankovka Modrá 2006 ve výběru z hroznů (Limbašské vinohradnické družstvo). Ve vůni višně v čokoládě, v suché chuti nazrálé tmavé ovoce, jemně kořenité s překvapivě pikantním závěrem. Díky vyššímu alkoholu (14,1 %), výraznější kyselině (6,5 g/l) a zbytkovému cukru (3,7 g/l) má víno pěknou perspektivu dalšího ležení. A bude mu to ještě více slušet! To ocenil také početně poněkud oslabený „vrcholový tým”: Děvín - 9,1 bodu (z 10 možných), Alibernet a Frankovka Modrá - 9 b., Rýnský Rizlink - 8,8 b., Tramín červený, Silvánské zelené a Rebecca (Dornfelder) - 8,7 b., Cabernet Sauvignon 2011 - 8,6 b., Cabernet Sauvignon 2010 - 8,5 b., Müller Thurgau - 8,1 b. a Irsai Olivér - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý