Ochutnávka vín Vinuri Cramele Recas & Wine Princess - Opět to nejlepší z Rumunska

Ochutnávka "Vinuri Cramele Recas & Wine Princess - Opět to nejlepší z Rumunska" dne 7.7.2014

Vína z Rumunska - laskající

Opět jsme se mohli přesvědčit, jak krásná jsou některá rumunská vína, třeba ta, která k nám dováží společnost Kassimex, s.r.o, tedy pravidelný host Viničního altánu Casian Suciu Šubert. Tentokrát nám připravil jedenáct vín ze dvou vinařství. Osm z produkce vinařství Cramele Recas, a tři z menšího, exkluzivního vinařství Wine Princess. Vinařství ve Viničním altánu již známá, nikoliv však všechna ochutnávaná vína. Stoprocentních novinek byla naprostá převaha.

Vstupní šumivé Spumant Sole Chardonnay 2013 z vinařství Cramela Recas (řada Sole) jsme ochutnali již letos v únoru. Tentokrát působilo víno o něco komplexnějším dojmem, přičemž ovocitost byla výrazná ve vůni i chuti. Zřetelné byly hrušky, středně bohaté perlení, v dochuti bylo víno měkce pikantní. Velmi příjemné „zavínění”.

Premiéru měl ve Viničním altánu Sauvignon Blanc 2012 ze stejného vinařství (řada Castel Huniade). Sauvignon trošku připomínal chardonnay, neboť kromě poměrně bohaté ovocné vůně i chuti jsem cítil lehké máslové i karamelové tóny. Jinak zajímavé, šťavnaté a pikantní víno v poněkud alternativním „sauvignonovém stylu”.

A opět premiéra: Chardonnay 2011 (Cramele Recas, řada Frunze). Víno je určeno speciálně pro anglo-americký trh, a ochutnali jsme ho i my. Ve vůni výrazně ovocné s tóny sladké kukuřice a s máslovým „štychem”. V chuti lehčí, ovocné s jemným vanilkovým závojem a s přídavkem máslové kukuřice. V závěru jsem cítil lehkou hořčinku. Víno má skvělý poměr cena/výkon!

A na řadě byla opravdová vinná pochoutka z Cramele Recas: Solo Quinta 2012, krásné a vybroušené cuvée pěti odrůd (Pinot Noir, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Muscat Ottonel a Feteasca Regala). Ovocně-květinové víno ve vůni i chuti. Nechybí lehounká stopa vanilky a karamelu ve šťavnatém a pikantním těle se svěžími tóny sladkých citrusů. Mimořádně elegantní víno!

Také Vin Roze Spumant Brut (Cramele Recas, řada Sole) jsme již ochutnali letos v únoru. Tehdy velmi mladé růžové šumivé víno, vyrobené metodou charmat z rumunské suroviny v Itálii (stejně jako vstupní chardonnay), od této doby přece jen o něco zkrásnělo. Příjemná vůně po lesních plodech, o něco plnější a šťavnatější chuť jemně nazrálých jahod, malin a ostružin. Lehounce nasládlé „bublinky” v jemném smetanovém kabátku.

Rosé 2012 (Cramela Recas, řada Frunza) byla pro Viniční altán další novinkou, ale není to víno, kterého bych mohl vypít více než dvě sklenky. „Růžovka” jižního typu s tmavší barvou a bohatou vůní (lesní směs). Chuť výrazně nasládlá (19 g/l zbytkového cukru), šťavnatá a jen málo pikantní. Své milovníky si však najde i vzhledem k příznivé cenové relaci.

Následovalo nejsladší víno večera (32 g/l zbytkového cukru), bílé cuvée Feteasca Regala/Muscat 2012 z nižší řady Schwaben Wein. Víno s bohatou vůní jižního ovoce, v chuti identické, plnější a zřetelně sladké, navíc s jemnými květinovými tóny. V málo pikantní dochuti byl cítit i med.

Čtyři červená byla ukázkou vysoké kvality vín z vinařství Cramele Recas, a tomto případě především z vinařství Wine Princess.

Prvním červeným byl Merlot 2012 (nižší řada Schwaben Wein, Cramele Recas). Ve vůni kořenité tmavé peckoviny. Chuť lehká, ovocná (tmavé peckoviny), jemně kořenitá s měkce pikantním závěrem. Výborný poměr cena/výkon!

Následující tři červená vína byla z vinařství Wine Princess. A byly to opravdu vybrané kousky. Nejprve Feteasca Neagra 2011, mimořádně zajímavá rumunská odrůda. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesní směsi s jemnou živočišnou stopou (kůže). V chuti nazrálé tmavé ovoce, uhlazené a měkce pikantní v závěru na patře.

Ještě zajímavější bylo víno Bala Géza Stone Wine Cadarca, Hill Selection 2009, Premium. „Designová novinka” vinařství s vůní lehounce kořenitých ostružin, a také květin. V těle plné, uhlazené, dobře vyvážená kombinace tmavého ovoce se stopou vyzrálých švestek. Navíc s jemným živočišným „štychem”.

A na závěr to nejlepší: Bala Géza Stone Wine Cabernet Franc 2011 Premium. Plná vůně nazrálého tmavého ovoce. V bohaté chuti opět zřetelně ovocité víno. Tělo uhlazené s jemnou kořenitostí, velmi elegantní v delším závěru. Opravdu skvělá ukázka zpracování odrůdy, která se běžně používá především do cuvée stylu Bordeaux. Pro mne lahůdka za relativně přiměřenou cenu!

A ještě hodnocení „vrcholového týmu”: BG Cabernet Franc, Wine Princess - 9,2 bodu (z 10 možných), Quinta Solo - 9,1 b., BG Cadarca Premium - 9 b., Feteasca Neagra - 8,8 b., Rosé sekt - 8,6 b., Sauvignon Blanc - 8,5 b., Chardonnay sekt a Chardonnay 2011 - 8,4 b., Rosé 2012 a Merlot 2012 - 8,3 b. a Feteasca Regala/Muscat 2012 - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý