Ochutnávka vín Víno Hort (Dobšice)

Ochutnávka Víno Hort (Dobšice) dne 25.6.2014

Vinná léčba Hortem

Příjemnou lekci vinné teorie i praxe nám nabídl dobšický vinař Jiří Hort na své v pořadí již čtvrté prezentaci svých vín ve Viničním altánu. Byla to taková neformální „léčba Hortem”. Osm moravských a tři vína zrozená z jeho spolupráce s francouzským vinařem Thierym Tastym v Languedocu.

Zahájili jsme moravskými bílými. Prvním bylo kabinetní Veltlínské zelené 2013, suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (5,3 g/l). Ve vůni světlé, většinou jižní ovoce s jemnými kořenitými tóny a dotykem minerálů. Chuť bohatě ovocná, lehce zakulacená a šťavnatá s měkce pikantním, delikátně pepřovitým závěrem.

Následoval Ryzlink rýnský 2012 VOC Znojmo. Suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,8 a 6,5 g/l). Ve vůni světlé peckoviny (meruňka) v jemně minerálním závoji. Chuť ovocná, plnější a šťavnatá, harmonická s pěkně pikantním závěrem. Hrozny pocházely z dobšické viniční trati U Hájku.

Sauvignon 2012 v pozdním sběru byl rovněž suchý s vyšším zbytkovým cukrem (6,1 g/l). Ve vůni tóny broskve a angreštu, ale také květin a jemných minerálů. V chuti plný, ovocně-minerální a šťavnatý s pikantním ocáskem v delším závěru. Hrozny se urodily v Dyjákovičkách na viniční trati Šác.

Zajímavý byl Kerner 2012 v pozdním sběru (Dobšice, U Hájku), polosuché víno s vůní nazrálého světlého ovoce a jemných minerálů. V chuti měkce ovocné, šťavnaté, lehce nasládlé, ale pikantní v závěru bohatém na grepové tóny.

Druhým vínem VOC Znojmo byl Sauvignon 2013 (Dobšice, U Hájku), polosuché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (9,3 a 9,5 g/l). Krásná vůně po nazrálých meruňkách a broskvích se stopou černého rybízu. Chuť bohatě ovocná, opět s tóny černého rybízu, šťavnatá a velmi pikantní v koncovce.

Prvním ze tří růžových bylo Veselé víno 2013 z odrůdy Svatovavřinecké. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7 g/l) s bohatou vůní jahod a špetkou malin. Chuť ovocná (převaha jahod), šťavnatá a velmi pikantní. Osobně jsem víno hodnotil o něco výš, než někteří další členové „vrcholového týmu”.

Malinko uhlazenější bylo následující Zweigeltrebe rosé, kabinetní polosuché víno s výraznou vůní lesní směsi v jemném smetanovém kabátku. Chuť bohatě ovocná, nasládlá a šťavnatá s plnějším, měkce pikantním závěrem.

Excelentní byla třetí „růžovka” - Merlot 2013 v pozdním sběru (Drnholec, Výsluní). Polosuché víno s výraznou kyselinou (8,6 g/l). Ve vůni jemně kořenitá kombinace lesní směsi a tmavých peckovin s lehounkým náznakem černého rybízu. Chuť plná, šťavnatá a velmi pikantní v závěru na patře.

Následovala „francouzská trojice”, která mne opravdu polaskala na patře i na duši. A to již první „obyčejný” Merlot 2011 z řady Nature (Vin de France, Languedoc). Výrazně suché víno s vyšším alkoholem (14,5 %) s vůní lehce džemovitého tmavého ovoce. V chuti identické, plnější ze zřetelnými, ale sládnoucími tříslovinami. Skvělý poměr cena/výkon!

To platí i o následujícím vínu Selection HF 2011, IGP Aude Coteaux de Miramont. Cuvée odrůd Merlot (70 %) a Syrah (30 %) nabídlo ve vůni tmavou lesní směs (borůvky, ostružiny) v jemně kořenitém provedení. Plná chuť nazrálých lesních plodů s delikátní stopou sladkých tříslovin a jemné čokolády. Mocný bezcukerný extrakt - 36 g/l.

A velký vrchol na závěr - Premium HF 2011, AOP Corbieres. Cuvée odrůd Grenache (60 %) a Syrah (40 %). Krásná a mnohovrstevná vůně (tmavá lesní směs, jemná čokoláda, špetka kávy). Chuť velmi ovocná, uhlazená s dotykem čokolády a bohatě sladkých tříslovin. Mocné a přitom uhlazené víno s mohutným bezcukerným extraktem (39 g/l). Naprostá delikatesa, velký konkurent vybraných vín z jižní Francie.

To také ocenil natěšený „vrcholový tým”. Tady je jeho hodnocení: Premium HF 2011 - 9,4 bodu (z 10 možných), Selection HF 2011 - 9 b., Sauvignon VOC 2013 - 8,9 b., Ryzlink rýnský VOC a Merlot 2011 - 8,8 b., Kerner 2012 a Merlot 2013 rosé - 8,7 b., Sauvignon 2012 - 8,6 b., Veltlínské zelené 2013 - 8,5 b., Zweigeltrebe rosé 2013 - 8,4 b. a Veselé víno 2013 rosé - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý