Ochutnávka vín Rodinné vinařství Herzán „Víno u Libora” (Čejkovice)

Ochutnávka Rodinné vinařství Herzán „Víno u Libora” (Čejkovice) dne 6.5.2014

Trošku nečekaná aromatika

Po Lukáši Hlineckém přijel o den později do Viničního altánu jeho kolega z Čejkovic - Libor Herzán z rodinného vinařství, které můžeme znát také pod názvem Víno u Libora. Také nabídl k ochutnání mladá vína z ročníku 2013, a to bez výjimky. A musím konstatovat, že mne poněkud překvapila stejná nebo velmi podobná aromatika u několika bílých odrůdových vín. Mimochodem, již jsme se s tím letos ve Viničním altánu setkali.

Netýkalo se to vstupního Veltlínského zeleného (cukernatost moštu 21 °NM). Polosuché víno s vůní nazrálého světlého ovoce s jemnými minerálními tóny. Chuť ovocná, šťavnatá, lehce kořenitá a nasládlá. V závěru ukázalo pikantní ocásek.

A pak to začalo: polosuché Rulandské šedé (cukernatost moštu 21 °NM) vonělo po citrusech (hlavně grepu) a jemném černém rybízu. V chuti pomeranč, grep, černý rybíz. Tělo lehce nasládlé a pikantní. Víno absolvovalo dvoudenní maceraci na slupkách a tři měsíce zrálo na kvasničních kalech. Vůně i chuť poměrně atraktivní, ale slušely by třeba Hibernalu, Sauvignonu, nebo Verdeju ze španělské Ruedy.

Velmi podobné nabídl následující Sauvignon (21 °NM), opět polosuché víno s vyšší kyselinou (8,5 g/l). Ve vůni by se možná našlo něco meruněk a broskví, ale také grep a černý rybíz s černým bezem. To platí také o šťavnaté chuti s velmi pikantním závěrem. Tady se již opět objevily citrusy. Víno bylo 3 měsíce mícháno na kalech.

Polosuché Zweigeltrebe rosé ((cukernatost moštu 20 °NM) bylo samozřejmě aromatickou výjimkou. Ve vůni jemné tmavé peckoviny. V chuti však spíše tmavá lesní směs s převahou jahod. Velmi pikantní a svěží „růžovka” s ovocnou dochutí, která by mohla být plnější.

Moc se mi líbil následující klaret z Rulandského modrého (20 °NM). Polosuché víno s výraznější vůní tmavých peckovin. V chuti šťavnatý, výrazně ovocný, velmi svěží, a v závěru pěkně pikantní.

Tramín červený byl trošku překvapivě jediným suchým bílým vínem. Nabídl vyrovnaný poměr zbytkového cukru a kyselin. Vůně ovocně-květinová, lehce kořenitá, zřetelné tóny grepu a květin. Chuť identická, opět stopa grepu a náznak exotického liči. Závěr příjemně pikantní.

Polosladké Chardonnay (cukernatost moštu 23 °NM) opět s vůní citrusů (grepu) se stopou černého rybízu. V chuti kombinace světlého ovoce, grepu a černého rybízu. Tělo velmi nasládlé a v dochuti výrazně pikantní (kyselina 8,5 g/l). Víno by zasloužilo ležet alespoň rok na láhvi.

Posledním bílým vínem byl Müller Thurgau, polosladké víno s poměrně výrazným zbytkovým cukrem (30 g/l). Vůně ovocně-květinová, která se pomalu otevírala. Chuť plnější, výrazně nasládlá, ovocná s lehkou květinovou stopou. Na „milerku” málo živé a málo svěží víno.

Následovala dvě červená. Nejprve Modrý Portugal (cukernatost moštu 19 °NM, doslazeno na 22 °NM). Příjemná ovocná vůně tmavých peckovin, především višní. Chuť ovocná, uhlazenější, ale lehká s měkce pikantním závěrem. Příjemné, jednoduché víno na běžné pití.

Závěrečným vínem byl Dornfelder (cukernatost moštu 19 °NM, doslazeno na 22 °NM). Vstřícná vůně (kombinace tmavých peckovin a lesní směsi). Víno mělo ovocné, pikantní, ale poměrně tenké tělo, které odpovídá malé vyzrálosti hroznů. Opět víno na běžné pití, ale zde bych dal přednost Modrému Portugalu. Nejen pro mne poněkud rozpačitý závěr, o čemž svědčí i hodnocení „vrcholovým týmem”: Sauvignon 2013 a Rulandské modré klaret - 8,7 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé - 8,6 b., Veltlínské zelené 2013 a Chardonnay 2013 - 8,5 b., Modrý Portugal - 8,3 b., Tramín červený 2013 a Zweigeltrebe rosé 2013 - 8,2 b., Dornfelder - 8,1 b. a Müller Thurgau - 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý