Ochutnávka vín Vinařství Lukáš Hlinecký (Čejkovice)

Ochutnávka Vinařství Lukáš Hlinecký (Čejkovice) dne 5.5.2014

Po třech letech příjemná překvapení

Přesně na den po třech letech nás opět potěšil svými víny čejkovický vinař Lukáš Hlinecký. Sympatický vinař se zvláštním kouzlem upřímnosti a s citem pro poctivá moravská vína. Tentokrát jich bylo dvanáct - a byla to kvalitativně příjemně vyrovnaná sestava a několik překvapení. Mile mne například překvapilo, jak se vypořádal s náporem kyselin v ročníku 2013, ale zároveň jak jsou tato zatím ještě velmi mladá vína již nyní pitelná.

Zahájili jsme jakostním Sylvánským zeleným 2013, suchým vínem s výraznou vůní po ovoci a s lehkou květinovou stopou. V chuti opět ovocné a šťavnaté s lehkým zbytkem cukru a s měkce pikantním závěrem. Potěšila by však o něco větší plnost vína a trocha elegantní svěžesti.

Neuburské 2013, rovněž jakostní, bylo ještě suché, ale s o něco výraznějším zbytkovým cukrem (5,9 g/l). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, snad hruška. Chuť měkce ovocná (hruška maslova, řečeno s Pavlem Dobešem), nasládlá a šťavnatá s uhlazeným závěrem. Ideální víno na běžné a delší pití za výbornou cenu!

Moc jsem si pochutnal na kabinetním Veltlínském zeleném 2013. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,3 g/l - 6,5 g/l). Výrazná vůně trochu ve stylu sauvignonu (citrusy, černý rybíz). Také v chuti výrazně aromatický (jižní ovoce, citrusy, jemná stopa černého rybízu) s nasládlým a pikantním ocáskem a se stopou kořenitosti (bílý pepř).

Výrazně sladší, ale pro mne neméně zdařilý byl Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru. Polosuché víno s velmi výraznou kyselinou (9,3 g/l) s ovocnou vůní (vyzrálý hrozen). V chuti spíše nazrálé světlé peckoviny, v těle nasládlý a zakulacený s ovocným, výrazně pikantním ocáskem. Myslím, že skutečná krása tohoto ryzlinku se pozná až tak rok po ležení v láhvi.

Rovněž polosuchý byl Děvín 2013 v pozdním sběru. Víno s pěknou a výraznou vůní po světlém ovoci, květinách v lehkém muškátovém kabátku. V chuti identický, nasládlý s pikantním závěrem se stopou citrusů a jemného koření.

Čejkovický Tramín je již dnes pojmem. Lukášův Tramín červený 2013 ve výběru z hroznů mnozí označovali za nejlepší víno večera. Polosuché víno s bohatou „odrůdovou” vůní (růže, exotické liči, stopa bylin). V chuti jemnější, ale s dostatečně plným a lehce nasládlým tělem. Poměrně zakulacený, měkce pikantní s příjemnou stopou sušeného ovoce (citrusů) v závěru na patře.

Tramínu hezky sekundovalo polosladké Rulandské šedé 2013 ve výběru z hroznů. Výrazná vůně tropického ovoce, chuť nasládlá, plnější a decentně pikantní v dochuti. V závěru se projevují tóny sušeného ovoce a jemných minerálů.

Chutnalo mi rovněž kabinetní Zweigeltrebe rosé 2013. Suché víno se zřetelnou kyselinou vonělo po delikátních tmavých peckovinách. V chuti výrazně pikantní, ovocné (třešně, višně) s lehkou pecičkovou hořčinkou. Lehčí a svěží „růžovka”.

Plnější a sladší byla Frankovka rosé 2013 v pozdním sběru. Polosladké víno (23,8 g/l zbytkového cukru) s výrazným aroma tmavého ovoce. V chuti nasládlé tmavé peckoviny, tělo plnější, v dochuti středně pikantní.

Velmi zvláštní, ale zároveň výrazně hodnocené bylo Svěží víno rosé 2013 z rakouské odrůdy Roesler. Polosuché zemské víno s trošku nevýraznou vůní, která se pomalu otevírala do tónů malin, třešní a višní. V chuti aromatické peckoviny v kombinaci s lesní směsí. Tělo ovocné a svěží s pikantní dochutí. Zajímavé víno, které bych však potřeboval ještě přechutnat.

O závěr se postarala dvě červená vína. Nejprve Hutné víno 2012, zemské z odrůdy Roesler. Výrazně suché s vůní tmavé lesní směsi v koláči. Stejně tak v chuti bohaté na borůvky a ostružiny. V závěru jsou ještě zřetelné, byť již sládnoucí, třísloviny. Řekl bych taková kombinace Neronetu a Alibernetu ve výrazně jemnějším provedení.

Posledním, a jedním z nejlepších vín večera bylo Cuvée Morabernet 2012. Zemské víno z odrůd Cabernet Moravia (2/3) a Alibernet (1/3). Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce s jemnými tóny černého rybízu. Stejně tak v chuti, kde převládaly tmavé lesní plody. Tělo již vyzrálé do tónů jemného džemu. V závěru je pak měkce pikantní. Opět zajímavé víno jako tečka za neméně zajímavým večerem s příjemnými čejkovickými víny. Doufám, že za rok se opět setkáme - a těším se na další novinky a příjemná překvapení!

A takto hodnotil vína čejkovického vinaře „vrcholový tým”: Tramín červený 2013 - 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé 2013 a Svěží víno rosé 2013 - 8,8 b., Veltlínské zelené 2013, Cuvée Morabernet 2012 a Frankovka rosé 2013 - 8,7 b., Děvín 2013 a Zweigeltrebe rosé 2013 8,6 b., Neuburské 2013 a Hutné víno 2012 - 8,5 b. a Sylvánské zelené 2013 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý