Ochutnávka vín Vinařství Ladislav Langr (Dolní Věstonice)

Ochutnávka Vinařství Ladislav Langr (Dolní Věstonice) dne 3.3.2014

Z Pálavy pro každého něco pěkného

Opravdu poctivá vína z Pálavy na nás čekala ve Viničním altánu na prezentaci Vinařství Ladislav Langr. Dolnověstonický vinař za jemné „kontroly” své dcery nám po roce představil jedenáct vín z ročníků 2011 a 2012. Osm bílých, jedno růžové a dvě červená. Vína většinou již vyzrálá a připravená, protože vinař s jejich uvedením na trh nespěchá.

Zavínili jsme se zemským Veltlínským zeleným 2011, zajímavým vínem s parametry moštu na úrovni pozdního sběru. Suché víno s ovocně-minerální, zpočátku s lehce živočišnou stopou. V chuti poměrně plné, lehounce nasládlé a jemně kořenité s pikantním závěrem. Skvělý poměr cena/výkon!

Müller Thurgau 2012 v kabinetním provedení byl pro mne o něco méně zajímavý. Suché víno s ovocně-květinovou, decentně minerální vůní. V chuti bohatší, zakulacené, měkce pikantní víno s náznakem minerálního ocásku. Očekával jsem větší svěžest a jakousi mladistvou veselost.

Potěšilo mne Neuburské 2012 v pozdním sběru, a nebyl jsem sám podle toho, že hosté víno vykoupili. Ve vůni výrazné světlé peckoviny a jemný máslový závoj. Chuť měkce ovocná, zakulacená, řekl bych přímo mazlivá. Pozor, víno hladí!

Zato zemské Rulandské šedé 2012 mne příliš nepotěšilo. Suché víno s nízkou kyselinou (4,5 g/l) vonělo po jemně minerálním jižním ovoci. V chuti byly kulaté, uhlazené, ale bez výraznější kyseliny, trošku mdlé.

A opět pěkné víno - Sauvignon 2012 v pozdním sběru. Suché víno s malinko vyšším cukrem (4,1 g/l) a výraznějším alkoholem (14,5 %). Nicméně působilo v chuti harmonicky. Příjemná, možná trošku decentní vůně po světlém ovoci (broskve, hrušky). V chuti bylo bohaté, plné a zakulacené se vzdálenými tóny černého rybízu. Jen lehounce nasládlé v pikantním závěru.

Problém jsem měl se Sauvignonem 2011 ve výběru z hroznů. Pro mne příliš sladký (22,4 g/l zbytkového cukru) s vyšším alkoholem (14 %). Cukr trošku potlačil ovocné tóny ve vůni (broskev) i chuti, která byla spíše ovocně-minerální. Sladší kulaté tělo bylo jen lehce pikantní v dochuti.

Chutnalo mi však polosladké Zweigeltrebe rosé 2012. Bohatá vůně drobného ovoce s převahou jahod. Chuť nasládlá, krásně ovocná (tmavé peckoviny), jemně kořenitá s pikantním závěrem.

Jedním ze tří nejlepších vín večera byl pro mne polosladký (18,7 g/l zbytkového cukru) Ryzlink vlašský 2012 v pozdním sběru. Vůně bohatá, ovocně-minerální, v chuti vyzrálé světlé peckoviny, tělo plnější, zakulacené, lehounce nasládlé s pěkným minerálním „štychem” v závěru. Mazlivý „vlašák” z Pálavy.

Přiznám se, že od Pálavy 2012 ve výběru z hroznů jsem očekával víc. Především výraznější aroma a bohatší, šťavnatější chuť. Prakticky již sladké víno (39,5 g/l zbytkového cukru) bylo ve vůni jen jemně kořenité se vzdálenou stopou citrusů. Tělo ovocné, ale málo výrazné, spíše sladké bez očekávaných kořenitých tónů. V závěru pak lekce pikantní. Myslím, že tady vysoký cukr poněkud utlumil bohatší tóny kořenitého ovoce a jemného muškátu.

Prvním ze dvou červených byla jakostní Frankovka 2011. Poctivé moravské červené z této mé oblíbené odrůdy vonělo po nazrálých tmavých peckovinách se špetkou sušených švestek. V chuti nazrálé, plnější a uhlazené. Ideální červené na delší pití.

Závěr patřil Cabernetu Sauvignon 2011 v pozdním sběru. Ve vůni lehce kořenité tmavé peckoviny se stopou sušené zelené papriky. Obdobně v chuti, která byla zřetelně kořenitá (paprikové tóny), ale cítil jsem zde i náznak mletého máku. Tomuto typu Cabernetu Sauvignon, který mi spíše připomínal Cabernet Franc se středoevropských poloh, sluší dubový sud. Tedy provzdušnění a možná i špetka sladkých tónů z dubového dřeva.

Večer to byl opravdu zajímavý. Nejen díky dobrým vínům, ale i spoustě vinných informací. Takže zase za rok!

A takto hodnotil vína „vrcholový tým”: Ryzlink vlašský 2012 - 8,8 bodu (z 10 možných), Zweigeltrebe rosé a Neuburské 2012 - 8,7 b., Cabernet Sauvignon 2012 - 8,6 b., Sauvignon 2012, pozdní sběr, Veltlínské zelené 2011 a Pálava 2012 - 8,5 b., Müller Thurgau 2012 a Frankovka 2012 - 8,4 b., Sauvignon 2012, výběr z hroznů - 8,3 b. a Rulandské šedé 2012 - 7,7 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý