Ochutnávka vín Vinařství Kolby, a.s. (Pouzdřany)

Ochutnávka Vinařství Kolby, a.s. (Pouzdřany) dne 10.2.2014

Kolby, Kolby, Kolby...

Po roce nám Martin Prokeš opět představil vybranou sestavu vín z Vinařství Kolby, která již více než rok také prodává. A myslím, že si nový majitel pouzdřanského vinařství vybral tu pravou osobu. Alespoň ve Viničním altánu se to již podruhé potvrdilo.

Znovu jsme na vlastním patře poznali, že v pouzdřanském sklepě se ukrývají atraktivní vinné poklady, na nichž se výrazně podílel někdejší technolog vinařství Jiří Musil (dnes Vinařství Reisten). A právě vína z ročníků 2009 až 2011 jsme ochutnávali, konkrétně tucet vzorků, většinou formou malé vertikální degustace. Týkalo se to odrůd Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Sauvignon a Ryzlink rýnský.

Z dvanácti vín jsme čtyři ochutnali již před rokem, tady jsme mohli posoudit jejich vývoj v láhvi. Jedním z nich bylo zemské Cuvée Kolby 2010, stále velmi svěží a pikantní víno s ovocně minerální vůní i chutí. V lehčím těle byly zřetelné tóny meruněk a broskví. Víno se udrží v optimální kvalitě jistě ještě několik let.

Následoval dvakrát Ryzlink vlašský. Nejprve ročník 2011 v pozdním sběru. Ve vůni ovocně-květinový, jemně minerální. Chuť měkce ovocná s jemnou mineralitou a pikantní dochutí. I toto víno bylo trošku lehčí.

Druhý „vlašák”, ročník 2009 v pozdním sběru (na hranici suchého a polosuchého vína) působil logicky již vyzrálejším dojmem. Vůně ovocná s lehkými medovými tóny. Tělo uhlazené, ovocné s jemně pikantní dochutí. V záměru jsem cítil v chuti jakýsi bylinný „štych”. Loni jsem cítil také jemné máslové tóny, nyní již někam zmizely...

První Rulandské bílé byl pozdní sběr z ročníku 2011. Vůně ovocná (meruňky, broskve), chuť rovněž, přitom měkce pikantní, uhlazená s lehkou kyselinkou v závěru.

Nesrovnatelně vyzrálejší bylo Rulandské bílé 2008 v pozdním sběru. Ve vůni světlé ovoce s lehkým minerálním závojem. Stejně tak šťavnatá chuť s delším, jemně pikantním závěrem. Příjemně mazlivé víno na delší pití v optimální kondici.

Velmi mile mne překvapil jakostní Sauvignon 2012 (ponížený pozdní sběr). Ve vůni broskvově-meruňkový, v chuti měkce ovocný (opět především meruňky), šťavnatý, ale uhlazený s pikantní dochutí.

Srovnatelný s ním byl Sauvignon 2010 v pozdním sběru. Ve vůni ovocný s lehkými tóny černého bezu. V chuti identický, opět jemný „štych” černého bezu, v závěru pak výrazně pikantní.

Následující trojice ryzlinků byla pro mne na absolutním vrcholu žebříčku ochutnávaných vín. Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru měl velmi pěknou vůni světlého ovoce, medu a minerálních tónů. V chuti měkce ovocný, šťavnatý, příjemně pikantní s medovými tóny. Víno má ještě pěknou perspektivu.

Tu má možná ještě větší Ryzlink rýnský 2010 v pozdním sběru. Okamžitě polaská jeho krásné aroma světlého ovoce a lipoviny. V chuti suchý, ovocný (převaha citrusů), v závěru velmi pikantní.

Zcela připravený byl již Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru, pro mne jedno ze dvou nejlepších vín večera. Vůně vyzrálého světlého ovoce a minerálů s již zřetelnými petrolejovými tóny. V chuti nazrálé světlé ovoce, minerální a petrolejové tóny. Víno má šťavnaté tělo a měkce pikantní závěr.

Prvním ze dvou červených vín byl nefiltrovaný Modrý Portugal 2009 v jakostním provedení. Velmi pěkná vůně třešní, višní a jemné čokolády. V chuti výrazně ovocný (tmavé peckoviny), uhlazený, možná trošku lehčí, ale s měkce pikantní dochuti.

A na závěr delikatesa v podobě Cabernetu Sauvignon 2009 ve výběru z hroznů. V bohaté vůni tmavá lesní směs, špetka čokolády a závan kůže. V chuti ovocný, „čistý” a uhlazený, v závěru pak delikátně pikantní. Stylová a přitom nesladká tečka za skvělým večerem s inspirativními víny z Pouzdřan.

Ocenil ji také „vrcholový tým”, který vína hodnotil takto: Ryzlink rýnský 2009 - 9,2 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon 2009 a Rulandské bílé 2008 - 9,1 b., Rulandské bílé 2011 - 9 b., Ryzlink vlašský 2009 a Ryzlink rýnský 2011 - 8,9 b., Ryzlink rýnský 2010 a Sauvignon 2011 - 8,8 b. a Ryzlink rýnský 2010 - 8,8 b., Ryzlink vlašský 2011 a Sauvignon 2010 - 8,7 b., Modrý Portugal 2006 - 8,6 b. a Cuvée Kolby 2010 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý