Ochutnávka vín Vinuri Cramele Recas - Opět to nejlepší z Rumunska

Ochutnávka "Vinuri Cramele Recas - Opět to nejlepší z Rumunska" dne 3.2.2014

Atraktivní sestava z Cramele Recas

Druhou várku vín z rumunského vinařství Vinuri Cramela Recas nám připravil k ochutnání Ing. Casian Suciu Šubert, majitel dovozní firmy Kassimex, s.r.o. Z jedenácti vín byla tentokrát čtyři z domácích odrůd. Ochutnali jsme také několik novinek, především dva sekty z vyšší řady Sole.

Vstupním vínem byl Ryzlink vlašský 2012 z řady Castel Huniade. Suché víno s ovocně-minerální vůní. V chuti měkce ovocné s lehkou minerální hořčinkou v pikantním závěru.

Sauvignon Blanc 2012 (řada Cocosul dintre vii) nabídl ve vůni květiny, světlé peckoviny a lehounké máslové tóny. V chuti ovocný s lehkým máslovým kabátkem a jemným vanilkovým (a karamelovým) „štychem”.

Velmi zajímavé bylo následující Chardonnay 2012 (řada Lautarul). Suché víno, které nepochybně poznalo dubový sud, vonělo po přezrálých hruškách, vanilce, a zřetelné byly i máslové tóny.

Z bílých mi nejvíce chutnalo víno z místní odrůdy Feteasca Regala, ročník 2012 z řady Lautarul. Víno na hranici suchého a polosuchého (7 g/l zbytkového cukru, 5,45 g/l kyselin). Ve vůni květiny lehce převažují nad světlým ovocem. Stejně tak v chuti, která je šťavnatá a měkce pikantní ve středně dlouhém závěru. Trochu jiné, pro mne zajímavé víno.

Malinko rozpaků u mne vyvolaly dvě novinky v podobě šumivého vína, které bylo v závěrečné fázi vyrobeno metodou charmat ve vinařství Viniviticola Tombacco v italském Venetu.

Chardonnay Spumant brut (řada Sole) bylo ve vůni až trochu moc aromatické: jižní ovoce, květiny. Stejně tak ve šťavnaté a pikantní chuti se středně intenzívním perlením. Vínu chyběl styl elegantního chardonnay.

Více se mi líbil Rosé sekt Spumant brut. O necelý gram vyšší zbytkový cukr, a o více než gram nižší kyselina v porovnání s předchozím sektem. Ve vůni jemné tmavé peckoviny, a také jahody. V chuti měkce ovocné (převaha tmavé lesní směsi) se středně pikantním závěrem. Poměr cena výkon ve srovnání s ostatními víny vinařství není tak příznivý.

Prvním z pěti červených byl Merlot 2012 (řada Castel Huniade). Možná trošku překvapivě polosuché víno (7,55 g/l zbytkového cukru), v chuti však tak nepůsobilo. Ve vůni ostružiny a borůvky. V chuti nazrálá lesní směs, ale také hodně tmavé třešně s decentními tříslovinami.

Cabernet Sauvignon 2012 (řada Lautarul) byl naopak suchý, a třebaže ještě hodně mladý, působil vyzrálejším dojmem. Částečně to způsobil i vyšší alkohol (14,61 %). Ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce. V chuti přezrálé tmavé plané třešně (na Moravě známé také jako „špačurky”). Zřetelná je jemná pecičková hořčinka, ale rovněž pikantní ocásek.

A na závěr tři vína z rumunské odrůdy Feteasca Neagra, všechna z ročníku 2012. První bylo z řady Castel Huniade, a mělo ze všech červených nejnižší alkohol (13,78 %). Ve vůni tmavé peckoviny, kompotované i džemovité. V uhlazené chuti tmavé ovoce, lehce pikantní s jemnými tříslovinami.

Víc se mi líbilo víno z řady Lautarul. O něco vyšší alkohol (14,18 %), ve vůni vyzrálé tmavé ovoce a tóny čokolády. Stejně tak v uhlazeném těle s pikantní dochutí.

A na závěr to nejlepší - víno z řady Selene. Nicméně zdálo se mi, že stejné víno z odrůdy Cabernet Sauvignon, které jsme ochutnali na předchozí degustaci loni v prosinci, bylo o něco lepší. Velmi příjemná vůně nazrálého tmavého ovoce. Rovněž v chuti, navíc jemná čokoláda a lehké vanilkové tóny v měkce pikantním závěru. Proti Cabernetu Sauvignon ze stejné řady bylo víno možná méně plné. Nicméně jednička večera, i když za výrazně vyšší cenu.

A „vrcholový tým” hodnotil rumunská vína takto: Feteasca Neagra (Selene) - 9,2 bodu (z 10 možných), Feteasca Neagra (Lautarul) - 9 b., Cabernet Sauvignon (Lautarul) a Feteasca Neagra (Castel Huniade) - 8,8 b., Feteasca Regala (Lautarul) a Chardonnay (Lautarul)- 8,6 b., Rosé sekt brut - 8,5 b., Sauvignon blanc (Cocosul dintre vii), Chardonnay sekt brut a Merlot (Castel Huniade) - 8,4 b. a Ryzlink vlašský (Castel Huniade) - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý