Ochutnávka vín Tanzberg Mikulov, a.s. (sklep v Bavorech)

Ochutnávka Tanzberg Mikulov, a.s. (sklep v Bavorech) dne 22.1.2014

Repríza školení s Tanzbergem

I letos představil ve Viničním altánu vína z mikulovského Tanzbergu sám jeho majitel Dr. Vladimír Železný. Opět zaplněný „velký sál” si vyslechl nejen jeho vinařskou filozofii a různá historická exposé, ale také několik vtipů (nejen o víně) a spoustu zajímavých vinařských poznatků. Pravda, někdy byly trošku subjektivní, což však náš průvodce nikterak nezakrýval.

Také tentokrát jsme ochutnali deset prvotřídních vín ze sklepa v Bavorech, která již tradičně připravil Filip Kosek, pražská spojka Tanzbergu. A mohu jen konstatovat, že vína mne (v drtivé většině) pohladila na patře i na duši.

Atraktivní bylo již samotné „zavínění”, a to netradičním sektem Cabernet Sauvignon 2011 Blanc de noirs brut 2011, tedy bílé z modrého. Velmi příjemné překvapení s delikátní vůní tmavých peckovin s jemnou pecičkou. V bohatě ovocné chuti suchý, ale s jemnou zakulaceností v těle. Dochuť měkce pikantní a perlení bohaté s jemnými bublinkami. Opravdové potěšení!

V pořadí druhý vzorek byl opět velkým překvapením - degustační premiéra vína čerstvě stočeného z tanku, které se bude lahvovat až někdy v březnu: Ryzlink vlašský 2013 v pozdním sběru z ikonické viniční trati Železná. Již ve své velmi mladé a neučesané formě nabídl excelentní ukázku „vlašáku” z vyhlášené Pálavy. Suché víno (méně než 1 g/l zbytkového cukru) s ovocně-minerální vůní a se slabým závanem lučních květů. V ještě ne zcela harmonizované chuti bylo ovocně-květinové s převahou jemných citrusových tónů. Krásně svěží a pikantní víno, které bude po několikaměsíčním ležení v láhvi naprosto skvělé. Ale musíme si ještě počkat na jeho vrcholnou formu.

Tradičně skvělé bylo Chardonnay z Turoldu, tentokrát z ročníku 2011 v pozdním sběru. Ochutnali jsme ho již v loni, kdy jsem konstatoval, že toto víno mělo vše, co pěkné chardonnay potřebuje: bohatou vůni (nazrálé světlé ovoce s jemnými máslovými tóny), plné tělo (ovoce, máslové tóny s náznakem sladké kukuřice) a pikantní, delší závěr. Letos se mi více vybavily citrusové tóny a sladká kukuřice již odešla do vinných lovišť. Zase si rok poleželo, a bylo ještě krásnější!

Pinot gris 2010 v pozdním sběru (opět z Turoldu) jen potvrdil charakter ročníku 2010. I on roste do krásy, ale bohatá kyselinka dává o sobě stále vědět. V tomto případě je to trochu netradiční „šedivka”, vždyť většinou je spojována s nižší kyselinou a vyšším zbytkovým cukrem. Ale je to krásný originál s ještě velkou budoucností. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s jemným máslovým i minerálním „štychem”. V chuti velmi suché, ovocné, s delší, výrazně pikantní dochutí.

O poznání vstřícnější byl již nyní Ryzlink rýnský v pozdním sběru ze stejného ročníku ( viniční trať Slunečná). Velmi příjemná vůně (jemné citrusy, lehká mineralita a medový závan). V chuti nsazrálé světlé ovoce, lehce medové se stopou lipoviny. Svěží tělo a delší, pikantní dochuť. Ještě o fous lepší, než jak si víno pamatuji z loňska!

A následovalo pro mne nejlepší bílé víno večera: Sauvignon 2012 v pozdním sběru z Turoldu. Ještě suchý (5,9 g/l zbytkového cukru, 7,1 g/l kyselin), ve vůni světlé peckoviny a angrešt, ale především výrazný černý rybíz i černý bez. V chuti jemně zakulacený, pikantní, v plném závěru na patře opět černý rybíz, ale i jemné tóny černého bezu.

Mezistupněm k pěkné „červené trojce” byla růžová Frankovka 2012 v pozdním sběru. Polosuché víno s bohatou ovocnou vůní v smetanovém kabátku. V chuti delikátní tmavé ovoce, lehce zakulacené v plnějším těle s měkce pikantním závěrem na patře.

Prvním červeným byla opět Frankovka, v tomto případě pozdní sběr z ročníku 2011, viniční trať Turold. Víno z panenské sklizně, ale o to větší a příjemné překvapení. Velmi nadějná odrůda na této viniční trati, což dostatečně naznačil i ochutnávaný „mlaďoch”. Krásná vůně jemně kořenitých tmavých peckovin. V chuti rovněž kořenité tmavé ovoce, tělo již plnější s nasládlými tříslovinami, a na panenské víno poměrně extraktivní (27 g/l bezcukerného extraktu).

O dva roky starší Merlot ve výběru z hroznů působil vyzrálejším dojmem. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce v lehce džemovitém provedení. V chuti měkce ovocný s náznakem jemné kořenitosti a stopou černého rybízu. Tělo uhlazené se sladkými tříslovinami v závěru. Snad by mohlo být o něco plnější.

Závěr obstaral Cabernet Sauvignon 2008 v pozdním sběru z vinice Turold. Ve vůni lehce kořenité tmavé peckoviny s tóny čokolády. Stejně tak v chuti, která byla poměrně uhlazená se sládnoucími tříslovinami. Pěkný moravský cabernet, ale v porovnání s ročníkem 2007 mu ještě chyběla větší plnost i elegance. Ale je o rok mladší... A tím skončil další zajímavý degustační večer, který bych nazval dalším pokračováním školení s Tanzbergem.

Školil se i „vrcholový tým”, který takto ohodnotil ochutnávaná vína ze sklepa v Bavorech: Sauvignon 2012 - 9,2 bodu (z 10 možných), Chardonnay 2011 - 9,1 b., Sekt Cabernet Sauvignon 2011, Ryzlink rýnský 2010 a Cabernet Sauvignon 2008 - 9 b., Frankovka rosé 2012 - 8,9 b., Pinot gris 2010 - 8,8 b., Merlot 2009 - 8,7 b., Frankovka 2011 - 8,6 b. a Ryzlink vlašský 2013 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý