Ochutnávka vín Vinařství Chateau Lednice

Ochutnávka Vinařství Chateau Lednice dne 15.1.2014

Z Lednice se krásně vybíralo

Jiří Hudec z Vinařství Chateau Lednice pro nás v lednu připravil opravdu pestrou degustační nabídku: sedm bílých vín, růžové, jedno klasické červené, dále likérové ze stejné odrůdy, a k tomu ještě višňové víno. Ve Viničním altánu zavládla příjemná nálada.

Zahájili jsme mladým zemským vínem Müller Thurgau 2013. Polosuché víno s příjemnou kyselinou (6,2 g/l) bylo připraveno již k sv. Martinu, ale následující dva měsíce mu jen přidaly na kráse. Svěží, ovocně-minerální ve vůni i chuti s jemnými tóny pecičkové kořenitosti. Příjemně pikantní dochuť nekomplikovaného vína.

Následovalo Chardonnay 2011 v pozdním sběru. Suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,1 a 5,6 g/l), které krátce poznalo použitý barikový sud. Ve vůni nazrálé světlé peckoviny s výraznou minerální stopou, které z počátku sekundovaly jemné živočišné tóny. V chuti ovocné, lehce vanilkové a šťavnaté. Příjemně pikantní dochuť v plnějším těle.

Rulandské šedé patří tradičně k nejoblíbenějším vínům vinařství. My jsme z větší nabídky této odrůdy ochutnali Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru. Suché víno opět s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,7 a 5,1 g/l) nabídlo ve vůni jižní ovoce a jemnou mineralitu. V chuti plnější, zakulacené a ovocné s lehkou pikantností a malým minerálním ocáskem. Víno by zasloužilo o něco vyšší pikantnost.

Trošku větší potěšení mi přineslo Sylvánské zelené 2012 v pozdním sběru. Suché víno s trochu vyšším zbytkovým cukrem (6,6 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce. V jemné chuti měkce ovocné s lehkými tóny květin a vzdálených minerálů.

Mým favoritem bylo jednoznačně Veltlínské zelené 2011 v pozdním sběru. Formálně ještě suché víno (7,3 g/l zbytkového cukru a 5,7 g/l kyselin). Velmi příjemná vůně nazrálého světlého ovoce s jemnou kořenitostí ve velmi lehkém máslovém závoji. V chuti bohatě ovocné, šťavnaté s jemnými kořenitými tóny. Dokonce jsem ucítil i náznak lipového květu. Závěr delikátně pikantní.

Polosladký Tramín červený 2012 v pozdním sběru nebyl přeslazený, ale naopak svěží a hezky kořenitý. A to jak ve vůni s náznakem květů, tak i v poměrně pikantní chuti. Veselé, šťavnaté víno, kterého bych mohl vypít více než jednu sklenku!

Sauvignon 2012 v pozdním sběru byl nejsladším bílým vínem večera (23 g/l zbytkového cukru). Atraktivní vůně angreštu a černého rybízu v jemným minerálním závoji. Chuť sladší, ovocná, opět jemně minerální s dotykem černého rybízu a černého bezu. V boubelatém těle měkce pikantní, ale na mne přece jen poněkud sladký sauvignon.

Rulandské modré rosé 2012 v pozdním sběru bylo lehce za hranicí polosuchého vína (17 g/l zbytkového cukru). Ve vůni jemné tmavé peckoviny. V plnější chuti (24,5 g/l bezcukerného extraktu) bohatě ovocné, zakulacené a šťavnaté s poměrně pikantním závěrem.

Zemský Cabernet Sauvignon 2011 byl ukázkou pěkného a poctivého moravského cabernetu. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce. V chuti tmavé peckoviny se stopou lesní směsi. Ještě svěží víno, které může ještě ležet ve sklípku.

Dodatečnou prémií byl Cabernet Sauvignon 2011, sur-lie v likérovém provedení z řady Grand Chateau. Vyšší alkohol dolihovaného vína (15,5 %), ve vůni i zřetelně sladké chuti (36,4 g/l zbytkového cukru) tmavé ovoce, příjemně kořenité s jemnou pecičkovou hořčinkou v závěru na patře. Velmi zajímavá záležitost pro milovníky této kategorie vín.

Ochutnali jsme také višňové víno z loňské sklizně, které bych charakterizoval jako krásný základ zimního svařáku včetně skořice. Své milovníky si tato specialita rozhodně našla. My jsme ji však do hodnocení z pochopitelných důvodů nemohli zařadit.

A takto dopadlo hodnocení vín „vrcholovým týmem”: Veltlínské zelené 2011 - 9 bodů (z 10 možných), Sylvánské zelené 2012 - 8,8 b., Rulandské modré rosé a Cabernet Sauvignon 2011 - 8,7 b., Tramín červený 2012, Sauvignon 2012 a Cabernet Sauvignon 2011, likérové víno - 8,6 b., Chardonnay 2011 - 8,5 b., Rulandské šedé 2012 - 8,4 b. a Müller Thurgau - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý