Ochutnávka vín Vinařství Dvořáček LTM (Mikulčice)

Ochutnávka vín Vinařství Dvořáček LTM (Mikulčice) dne 23.02.2015

Potěšení s desítkou z mikulčického sklepa

Ing. Lubomír Dvořáček nám na každé ochutnávce svých vín ze sklepa v Mikulčicích představí nejen velmi přitažlivá vína, ale potěší nás také přehršlí zajímavých informaci kolem vína, včetně jeho zákulisí. To se to pak krásně přechutnává!

Nejinak tomu bylo i tentokrát. Téměř přesně po roce jsme ochutnali deset vín z malého rodinného Vinařství Dvořáček LTM.

Možná trošku netradičně jsme zahájili „šedivkou”, konkrétně zemským vínem Pinot Gris 2013. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,6 g/l - 5,9 g/l) z panenské sklizně (výsadba 2012). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, které obsahuje lehké kompotové tóny. V chuti plné, šťavnaté, bohaté na přezrálé světlé ovoce. Víno bez přidaných kvasinek z viniční trati Kněžská v Mikulčicích mělo pěkně pikantní závěr.

Ještě více mi chutnalo další zemské víno, suchý Ryzlink rýnský 2013. Ve vůni ovocně-minerální s náznakem petrolejových tónů. V chuti vyzrálé světlé peckoviny, jemná mineralita a delší pikantní závěr.

Tradičně mi chutná od Dvořáčků také Chardonnay. Tentokrát jsme ochutnali polosladké zemské víno (cukernatost moštu se blížila výběru z hroznů) z ročníku 2013. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s náznakem máslového „štychu”. V chuti velmi šťavnaté světlé ovoce s lehounkým závanem bylin a se zřetelnější kyselinkou v závěru na patře.

Polosladký Sauvignon 2013 (cukernatost moštu ve výběru z hroznů) byl tak trochu mimo běžně známé typu sauvignonů z moravských vinic. Ve vůni kombinace světlých peckovin a minerálů. V nasládlé chuti identický, v těle zakulacený a měkce pikantní. Postrádal jsem své oblíbené „sauvignonové chutě” (angrešt, černý rybíz, černý bez). Líbila by se i také větší svěžest a lehkost.

Spíše bych dal přednost zemskému Tramínu 2013, polosladkému vínu s o něco nižším zbytkovým cukrem v porovnání se sauvignonem. Hrozny vyzrály do výběru, zajímavá, a přitom jemná vůně, v níž byly zakomponovány tóny exotického liči, růží a citrusů. V chuti téměř identické, lehce nasládlé, plnější s velmi výrazným pikantním závěrem s decentními tóny grepu.

Opravdu krásné víno, jen bohužel ne zcela pro mne, je Cuvée Aubére 2012 v pozdním sběru, Reserva. Nemiluji totiž vína s vysokým zbytkovým cukrem, nicméně tohoto cuvée Pinotu Noir v klaretu (80 %) a Chardonnay (20 %) bych nějakou tu sklenku mohl vypít. Lákající vůně světlého ovoce, jemných minerálů se stopou vanilky. V chuti bohatě ovocné, nasládlé, ale šťavnaté s lehounkým vanilkovým „štychem” po zrání v bariku (18 měsíců). Opravdu delikatesní víno pro slavnostní příležitosti.

Po sladším a plném bílém vínu to neměl Modrý Portugal 2012 v pozdním sběru příliš lehké. Suché víno s vůní tmavých peckovin, jemně kořenitých. V chuti lehčí, opět bohatě ovocné s jemnou stopou pecičky třešní a višní. Ideální červené víno z nerezu na delší pití za teplých letních dnů.

O poznání sofistikovanější bylo Zweigeltrebe 2013 v pozdním sběru. Suché víno z dobře vyzrálých hroznů nabídlo ve vůni kořenité tmavé ovoce a jemnou stopu čokolády. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, jemně kořenité, tělo uhlazené s měkce pikantním závěrem. Pěkně pitelné víno, které rovněž zrálo v nerezu.

Merlot 2011 ve výběru z hroznů bych zařadil mezi úzkou špičku moravských merlotů, které jsme ve Viničním altánu v uplynulém roce ochutnali. Víno zrálo v nerezovém tanku a nabídlo ve vůni džemovité tmavé ovoce, špetku čokolády a kůže. V chuti vyzrálé tmavé peckoviny, lehce džemovité. V již uhlazeném těle se opět objevuje dotyk čokolády a kůže, ale také jemné a sladké třísloviny. Hrozny pocházejí z viniční trati Stará hora v Moravské Nové Vsi. „Čistý” a příjemný moravský merlot!

A na závěr moravská odrůda - Cabernet Moravia 2007, barrique. Suché jakostní víno doslazené v moštu z 18,5 °NM na 23 °NM. Ve vůni tmavé ovoce, jemně kořenité se vzdálenými tóny vanilky a kůže. V chuti téměř identické, objevila se zde i stopa hřebíčku a skořice. V závěru dost pikantní. Víno zrálo 4 roky v barikovém sudu. Přiznám se, že merlot mne oslovil více!

A jak vína oslovila členy „vrcholového týmu”? Takto dopadlo celkové hodnocení: Cuvée Aubére 2012 - 8,9 bodu (z 10 možných), Merlot 2011 a Ryzlink rýnský 2011 - 8,8 b., Pinot Gris 2013 a Cabernet Moravia 2007 a Zweigeltrebe 2013 - 8,7 b., Sauvignon 2013 - 8,6 b., Chardonnay 2013, Tramín 2013 a Modrý Portugal - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý