Ochutnávka vín Itálie od severu až po Sicílii

Ochutnávka "Sicílie, Puglie, Friuli & Veneto (Itálie)" dne 17.03.2015

Dominoval Syrah ze Sicílie

Naposledy prezentovala ve Viničním altánu řecká vína. Tentokrát nám Andrea Toušová z dovozní společnosti Kupsivíno.cz představila devět italských vín ze severu a jihu země, a k tomu olivové oleje z Kréty a několik druhů nakládaných oliv. Takže nás čekal příjemný večer.

Naladit naše chuťové pohárky mělo Prosecco dry frizzante DOC z vinařství Anno Domini v oblasti Veneto. Ovocité, jemně perlivé víno ze starobylé italské odrůdy Glera dobře posloužilo. Nic hlubokého, ale příjemné měkce ovocité a lehce pikantní víno s decentní kořenitostí.

Následoval celkem zdařilý Pinot Grigio 2013 DOC ze stejného vinařství. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a lehké minerální tóny. V chuti plnější, vyzrálé světlé peckoviny s jemnou pecičkovou hořčinkou. Středně dlouhé v měkce pikantní dochuti.

O něco sofistikovanější a celkově bohatší bylo víno Diantha Bianco 2013 z vinařství Carlo Pellegrino. V příjemné vůni broskve, meruňky, ale také citrusy (především mandarinka). Chuť plná, zakulacená (citrusy, jižní ovoce) a delikátně pikantní. Zajímavé víno za trošku vyšší cenu.

Ze stejného vinařství bylo Tereni del Duca Alcamo 2013. Vůně ovocně-minerální s přídavkem květin. Ve velmi suché chuti převládalo světlé ovoce, především citrusy, zřetelné byly i tóny vanilky. Závěr byl velmi pikantní, ale očekával jsem boubelatější tělo.

Před červenými nás čekalo růžové, konkrétně Merlot Rosato IGT 2013 z vinařství Azienda Agricola Travisano. Příjemná vůně kompotovaných jahod a třešní, chuť už tolik nepotěšila. Převládalo vyzrálé červené ovoce s lehkým minerálním „štychem”. Tělo uhlazené, málo pikantní a poněkud unavené. Kdo má rád svěží a osvěžující „růžovky”, ten si nepochutnal.

Mnohem více potěšilo první červené - Refosco IGT 2012 z vinařství Anno Domino v oblasti Friuli. Víno vonělo po tmavém ovoci s nádechem kůže a čokolády. V chuti suché, lehčí a ovocné (tmavé peckoviny). Přítulné, příjemně pitelné víno na delší trať.

Ještě vstřícnější bylo Primitivo Puglia IGT 2013, Piantaferro. Přímé, nekomplikované a bohatě ovocité víno s vůní tmavého ovoce, čokolády a stopy kávy. V chuti prakticky identické, uhlazené se sladkými a jemnými tříslovinami. Místy byla cítit i jemná kůže. Tak to je víno jak k tmavším masům, tak i na běžné pití za příjemnou cenu.

Posledním, a rozhodně nejlepším červeným vínem večera, byl můj starý známý Tareni del Duca Syrah Sicilia IGT 2013 z vinařské společnosti Carlo Pellegrino. Víno vyrobené pouze v nerezu krásně vonělo po tmavé lesní směsi s převahou džemovitých ostružin. Chuť identická, uhlazená a zakulacená s dostatkem sladkých tříslovin. Milé, malinko mazlivé víno pro různé příležitosti.

A na závěr sladká tečka z vinařství na ostrově Panteleria, takřka na dohled od Afriky. Moscato di Panteleria 2013 Carlo Pellegrino. Bohatá muškátová vůně s tóny květin a sušeného ovoce. V sladké chuti plné muškátových tónů a citrusů. Delikátní víno pro slavnostní rodinné přípitky či jako desert, třeba jen ve dvou.

A protože drtivá většina členů „vrcholového týmu” se rekreovala, převážně v zahraničí, hodnocení vín zůstalo na mně. Tady jsou body: Tareni Syrah - 8,8 bodu (z 10 možných), Moscato di Panteleria - 8,7 b., Dianta Bianco a Refosco IGT - 8,6 b. Primitivo Puglia IGT - 8,5 b., Pinot Grigio a Tareni Alcamo - 8,4 b., Prosecco dry DOC - 8,1 b. a Merlot Rosato IGT - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý