Ochutnávka vín Vinařství Vondrák (Mělník)

Ochutnávka Vinařství Vondrák (Mělník) dne 31.03.2015

Tentokrát i s vinnou derniérou

„Rok se s rokem sešel, Vondrák do Altánu vešel.” Tak zahájil prezentaci svých vín pravidelný host Viničního altánu, mělnický vinař Luděk Vondrák. A zatímco otec Vondrák nás bavil vinařskými „historkami z natáčení”, syn nám představil deset vín, polovinu mladých z ročníku 2014, ale také starší kousky ze sklizní 2009 a 2012. Ale nechyběla i jedna „sklepní derniéra” z roku 2006.

Vstupním vínem byl Ryzlink rýnský 2014 v pozdním sběru. Suché víno s vyšší kyselinou kolem 8 g/l a s ovocně minerální vůní. „Mlaďoch” s měkce ovocnou chutí vyzrálých světlých peckovin. V těle zakulacený a lehounce nasládlý. Pikantní závěr s medem a meruňkami. Chuť ještě není dostatečně harmonická, ale víno má před sebou krásnou budoucnost. Pevně tomu věřím!

A myslím, že to platí i o cuvée Rulandské šedé & bílé 2014 v pozdním sběru. Ve vůni kombinace světlého ovoce, jemných květin i bylin. V chuti vyzrálé ovoce, lehce zakulacené s dotykem květin. Spíše delší a příjemně pikantní koncovka. Opět víno s pěknou perspektivou.

Poněkud neplánovaně jsme následně ochutnávali dva tramíny. První byl Tramín červený 2009 v pozdním sběru. Téměř šest let staré víno mělo rozhodně dobrou kondici. Vůně téměř klasická - exotické liči, čajová růže a vzdálené tóny citrusů. V chuti jemné, spíše v citrusovém stylu, dostatečně svěží s pikantní koncovkou. Velmi jemná grepová hořčinka v závěru mně rozhodně nevadila, tak jako některým členům „vrcholového týmu”.

O pět let mladší Tramín červený 2014 v pozdním sběru mohl svému staršímu bratříčkovi trochu závidět. Ve vůni spíše nazrálé světlé ovoce s dotykem květin, hlavně růží. V chuti nasládlé, ovocně-květinové s měkce pikantním závěrem. Zatím ještě nesrovnané víno, u které jsem trochu postrádal tradiční tramínovou aromatiku.

Z poněkud jiného „soudku” bylo Rulandské bílé 2012 v pozdním sběru. Zcela připravené, hezky vyzrálé a mimořádně vstřícné víno s vůní světlých peckovin, především broskví a meruněk. V chuti vyzrálé, ovocité a pikantní s dlouhou dochutí. Víno, které Vás bude určitě těšit ještě minimální několik let.

A další víno v této kvalitě - Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru. Polosladké víno s krásnou vůní vyzrálého světlého ovoce se stopou medu a lipoviny. V nasládlé chuti měkce ovocné s delikátní mineralitou a pikantní závěrem. Jen trochu méně zbytkového cukru, a byl by to můj favorit večera.

To platí i o cukru u následujícím Kerneru 2014 v pozdním sběru. Polosladké víno (25 g/l zbytkového cukru) s vůní světlého ovoce a květin. Také ve výrazně nasládlé chuti ovocně-květinový, poměrně uhlazený a měkce pikantní. Na můj vkus poněkud málo živé víno.

O malinko více mne zaujal Kerner 2012 ve výběru z hroznů. Sice ještě sladší (40 g/l zbytkového cukru), ale o poznání bohatší ve vůni i chuti (vyzrálé ovoce, med, stopa lipoviny i minerálů). V delší dochuti bylo víno měkce pikantní. Noblesnější a poněkud elegantnější víno ve srovnání s mladším Kernerem.

Modrý Portugal 2014 rosé, jakostní polosladké víno působilo maximálně jako polosuché, a to zřejmě díky solidní kyselině (7,5 g/l). Ve vůni ovocné, jemně kořenité s náznakem džemu. V chuti rovněž dostatečně ovocné, nasládlé, šťavnaté s měkce pikantním závěrem. Pěkná „růžovka” nejen jako přípitek či aperitiv za příjemnou cenu.

A na závěr nikoliv sladká, ale nostalgická tečka. Víno totiž již brzy definitivně zmizí z mělnického sklepa. Bylo to mimořádně důstojné loučení s Ryzlinkem rýnským 2006 ve výběru z hroznů, absolutním vítězem u „vrcholového týmu” na předloňské degustaci. „Víno s velmi vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin (7,3 a 7,4 g/l) a s bohatou vůní ovoce (citrusy) a lipového květu. V chuti zakulacené, vyzrálé, extraktivní (27 g/l bezcukerný extrakt) a lehounce nasládlé, ale také plné pikantní kombinace citrusů a lipoviny. Víno je na vrcholu a ještě nějaký čas na něm vydrží.” Tak znělo moje předloňské, ale také to předchozí hodnocení v roce 2012. Změnil bych na něm jen málo. Snad jen to, že víno je o chloupek méně pikantní, a naopak přibylo více medových tónů. A dlouho už nevydrží především proto, že bude vypité. Opravdu příjemná derniéra.

Početně lehce oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Rulandské bílé 2012 - 9 bodů (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2012 a Ryzlink rýnský 2006 - 8,9 b., Kerner 2014 - 8,8 b., Kerner 2012 - 8,7 b., Rulandské šedé & bílé 2014 - 8,6 b., Ryzlink rýnský 2014, Tramín červený 2009 a Tramín červený 2014 - 8,5 b. a Modrý Portugal rosé - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý