Ochutnávka vín Vína z Alsaska & Champagne (Martin Kalvach – Rosé France – dovozce)

Ochutnávka "Vína z Alsaska a Champagne" dne 07.04.2015

Alsasko-šampaňská vinná rošáda

Zpočátku to vypadalo, že s alsaskými víny to budou známé „škatule hejbejte se”. Do poslední chvíle totiž nebylo jasné, zda se podaří připravit od každého vína potřebné degustační vzorky. Původní degustační list jsme sice zcela nepřipravili, nicméně ochutnali jsme drtivou většinu plánovaných vzorků, a k nim ještě dva nové.

Martin Kalvach z dovozní společnosti RoséFrance nám tak mohl představit deset vín z alsaského vinařství Huber & Bleger, jednu prémii z jihofrancouzského Languedoku, a na závěr dvě vína ze Champagne.

Zahájili jsme alsaským Sylvanerem 2012 s výraznou ovocnou vůní, která směřovala do citrusů. V chuti plnější, ovocný, lehce zakulacený a vyzrálejší. V závěru nabídlo víno celkem příjemně pikantní koncovku.

Následovalo neročníkové víno Alsace Edelzwicker, což je vlastně cuvée z mnoha místních odrůd. Námi ochutnávané obsahovalo Pinot Blanc a Muscat. Ve vůni jižní ovoce. V chuti bylo měkce ovocné, zakulacené s lehce pikantním, malinko medovým závěrem.

Rozhodně nejlepším vínem z první trojky byl Pinot Blanc 2012, víno s pěknou vůní po světlých peckovinách se stopou citrusů. V chuti plnější, zakulacené a bohatě ovocné. V závěru šťavnaté a měkce pikantní.

Alsaská linie byla přerušena zajímavým vínem z jižní Francie. Languedocké víno Haut Bridau 2013 z apelace Picpoul de Pinet z místní odrůdy Picpoul vonělo po jemném ovoci s tóny květin. V chuti ovoce, květiny, jemné minerály, a závěr velmi pikantní. Suché, osvěžující víno.

A opět jsme se vrátili do Alsaska. Ochutnali jsme Riesling 2012 - voněl po nazrálém světlém ovoci s výraznou mineralitou, která se blížila petrolejovým tónům. V chuti bohatě ovocně-minerální, šťavnatý a pikantní v poměrně delším závěru.

Nejlepším vínem večera byl pro mne Riesling 2013 s bohatou ovocně-minerální vůní. V chuti identický, plný a šťavnatý s náznakem bylinných tónů v jemném medovém kabátku. A v dochuti dostatečně pikantní.

První opravdu aromatickým vínem byl Muscat 2013 s vůní kořenitého ovoce a s tóny exotického liči. V chuti lehce nasládlé, ovocně-květinové, jemně kořenité s náznakem minerálů.

O malinko bohatší byl Gewürztraminer 2013 s delikátní ovocně-květinovou, lehce kořenitou vůní. V chuti jemně nasládlý, ovocný se stopou květů a koření v elegantní koncovce.

Gewürztraminer 2013 Grande Reserve měl krásnou, medově-citrusovou vůni s jemně minerální stopou. V chuti plný, sladší, kombinace ovoce (světlé peckoviny, citrusy), medu a decentního minerálního „štychu”.

Závěr byl ve znamení bublinkového finiše. Nejprve dva sekty vyrobené klasickou metodou zráním v láhví z Alsaska. Huber & Bleger Crémant d'Alsace Brut je cuvée odrůd Chardonnay a Pinot Blanc. Poměrně výrazná vůně lehce osychajících jablečných plátků a zralých světlých peckovin. V chuti se středně bohatým perlením vyčuhovalo výrazně pikantní, lehounce naoxidované jablko. Není to však můj oblíbený styl sektu.

Mnohem bohatší a elegantnější byl Crémant d'Alsace Rosé Brut ze stejného vinařství. Čistý Pinot Noir s příjemnou vůní jemných tmavých peckovin. Opět středně bohaté perlení, v chuti suchý, ovocitý a pikantní. Svěží a zároveň příjemně pitelné „bublinky” za rozumnou cenu.

Velký rozdíl byl mezi oběma šampaňskými. Jako milovník velmi ovocitých sektů (a často těch základních od firem v Champagni) jsem byl vínem Patrice Miraux Champagne Acius Brut dost zklamán. Ve vůni jsem cítil něco, co mi připomínalo dětství na venkově v podobě vařených hrušek „hniliček”. V chuti kombinace kompotovaných hrušek a jablek s lehkými kvasnými tóny. Perlení střední, chuť málo elegantní, příliš nepobízela k dalšímu doušku.

Zato závěrečná tečka - Patrice Miraux Champagne Acius Rosé Brut byla mnohem vstřícnější, dostatečně osvěžující a zároveň i elegantní. Ve vůni jemné tmavé ovoce. Chuť šťavnatá, bohatě ovocná, svěží s delší persistencí. Pěkné „bublinky”, které však v porovnání s růžovým alsaským crémantem nevynikaly dostatečně příznivým poměrem cena/výkon! Ale potěšily...

Pro „vrcholový tým” bylo někdy trošku náročné zaznamenat si různé změny a přesuny v degustačním listu. Ale nakonec se s tím přítomní členové spolehlivě popasovali. A tady je jejich hodnocení: Riesling 2013 - 9,1 bodu (z 10 možných), Riesling 2012 a Patrice Miraux Champagne Acius Rosé Brut - 8,8 b., Pinot Blanc 2012, Crémant d'Alsace Rosé Brut, Gewürztraminer 2013 Grande Reserve a Gewürztraminer 2013 - 8,7 b., Domaine Haut Bridau Picpoul de Pinet 2013, Muscat 2013 a Crémant d'Alsace Brut - 8,6 b., Alsace Edelzwicker - 8,4 b., Sylvaner 2012 - 8,3 b. a Patrice Miraux Champagne Acius Brut - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý