Ochutnávka vín Rodinné vinařství Pavel Binder (Rakvice)

Ochutnávka Rodinné vinařství Pavel Binder (Rakvice) dne 9.4.2015

Binderovy chuťovky různých barev

Po dvouleté přestávce jsme ve Viničním altánu opět ochutnali vína rakvického Rodinného vinařství Pavel Binder. Představil nám je Vojtěch Vávra, velmi aktivní „pražské tykadlo” vinařství. V příjemné atmosféře bohatě zaplněného „hlavního sálu” jsme ochutnali tucet vín, převážně z ročníku 2013. Ale nevynechali jsme ani mladé novinky z loňské sklizně, a také dvě vyzrálá červená z ročníku 2012.

Vstupním vínem byl kabinetní Sauvignon 2014, suché víno s příjemnou vůní po broskvích, angreštu, a s tóny černého rybízu i a černého bezu. V chuti identický, lehce nasládlý a šťavnatý s dotykem černého bezu v pikantním závěru. Vyrobeno z bio hroznů vypěstovaných na viniční trati Nová hora ve Velkých Bílovicích. Víno je mladá, tak za půl roku bude ve výborné kondici.

Následující zemský Müller Thurgau byl o poznání skromnější. Nižší alkohol (10,5 %), jemná vůně (světlé ovoce, troška květin a muškátu). V chuti lehčí, měkce ovocný, poměrně šťavnatý a příjemně pikantní v koncovce. Víno z ekologické produkce.

Opravdu výborný byl Děvín 2013 v pozdním sběru, polosuché víno s bohatou a delikátní vůní po vyzrálém světlém ovoci, jemném medu a lehkých minerálech. V lehounce nasládlé chuti jsem cítil světlé peckoviny, citrusy, med a sušené ovoce v delikátně pikantním závěru. Hrozny pocházely z Velkých Pavlovic.

O poznání méně atraktivní byla pro mne Pálava 2013 ve výběru z hroznů, polosuché víno s poněkud utlumenou vůní po lehounce kořenitém světlém ovoci (broskev) a květinách. V chuti ovoce, především vyzrálé citrusy, tělo šťavnaté se stopou džemu a měkce pikantní koncovkou. Bio víno z rakvické viniční trati Kozí horky.

Mnohem více mi však chutnal polosuchý Tramín červený 2013 v pozdním sběru. Klasická tramínová vůně (růže, exotické liči), chuť ovocná se stopou květin, jen lehounce nasládlá s citrusovou stopou v přitažlivém a pikantním závěru.

A jedním z nejlepších vín večera bylo Cuvée Elegance 2013, kabinetní víno z odrůd Ryzlink rýnský a Tramín červený. Polosladké, pocitově však spíše polosuché víno s vůní po světlých peckovinách s převahou hrušky. V chuti dostatečně harmonické, bohaté na vyzrálé světlé ovoce a příjemně pikantní v delším závěru.

Následovala tři „roséčka”. Prvním z nich byl Cabernet Moravia Rosé 2013, suché zemské víno s vůní lehce kompotovaných jahod. Stejně tak v lehčí chuti i díky nízkému alkoholu (jen 9,5 %). Jemně minerální a pikantní víno s kratším závěrem.

Nesrovnatelné bohatší a přitažlivější byl Cabernet Sauvignon rosé 2013, polosuché víno rovněž s nižším alkoholem (10,5 %). Ve vůni jemně kořenité, vyzrálé tmavé ovoce. Chuť plná, bohatá na tmavé ovoce, opět lehce kořenité a delší na patře. Výborné víno pro všechna roční období.

Příliš mne nezaujala Bublinka - Zweigeltrebe rosé 2014, perlivé (sycené) zemské víno. Polosladký „syčák” s nízkým alkoholem (9 %) a s jemnou vůní tmavé lesní směsi. V chuti jen lehce perlivé, nasládlé, jemně kompotované tmavé ovoce, ale poměrně ploché. Taková silnější limonáda.

Následovala dvě velmi zdařilá červená vína. Prvním bylo Dědovo víno 2012 v pozdním sběru, cuvée tradičních odrůd Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Moravská klasika ze „starých časů” příjemně potěšila. Suché víno s vůní tmavých peckovin, jemně kořenitých s malinko vyčuhující pecičkou. V lehčí chuti kompotované višně s náznakem vanilkových tónů. Tělo uhlazené a měkce pikantní. Výborné víno na běžné pití, jen cena je v tomto případě spíše pro něco exkluzivnějšího.

Moc jsem si pochutnal na Cabernetu Sauvignon NATUR 2012 ve výběru z hroznů. Ve vůni výrazné tmavé ovoce, kůže a dotyk čokolády. Chuť plná, bohatě vyzrálá, převažovalo tmavé ovoce, čokoláda, kůže. Sládnoucí třísloviny jsou ještě zřetelné. Víno zrálo 18 měsíců v novém bariku, v láhvi se bude ještě dále zlepšovat v řádu let. Hrozny se urodily na známé rakvické viniční trati Trkmansko.

A na závěr skvělá a delikátní sladká tečka - Pálava 2013 ve výběru z bobulí. Vysoký zbytkový cukr (99 g/l), nízký alkohol (9 %), krásná vůně jemně kořenitých vyzrálých citrusů. V chuti plné velmi vyzrálých sladkých citrusů. K tomu jemná kořenitost, převážně v podobě sušené kůry. Vysoce extraktivní víno (35 g/l bezcukerného extraktu) z viniční trati Kozí Horky.

To byl opravdu elegantní závěr velmi příjemné ochutnávky vín Pavla Bidera. Ocenil to také „vrcholový tým”. Zde je jeho hodnocení: Pálava 2013 ve výběru z bobulí a Cabernet Sauvignon NATUR 2012 - 9,2 bodu (z 10 možných), Cuvée Elegance 2013 - 9 b., Děvín 2013 v pozdním sběru - 8,9 b., Cabernet Sauvignon rosé 20913 - 8,8 b., Sauvignon 2014, Tramín červený 2013 a Dědovo víno 2012 - 8,7 b., Pálava 2013 - 8,5 b., Müller Thurgau 2014 - 8,4 b., Cabernet Moravia rosé - 8,2 b. a Bublinka, Zweigeltrebe rosé - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý