Ochutnávka vín Novinky ze slovenských vinařství (Vino Frühauf - dovozce)

Ochutnávka "Šest vinařství ze Slovenska" dne 27.04.2015

Vstřícná vinná pozvánka ze Slovenska

Pravidelný host Viničního altánu Otomar Frühauf pro nás tentokrát připravil bohatou degustační nabídku v podobě čtrnácti slovenských vín ze šesti vinařství. A bylo to rozhodně zajímavé přechutnávání, mimo jiné i proto, že drtivou většinu odrůdových vín jsme pravidelně degustovali z produkce moravských vinařů. Jistě zajímavé srovnání!

První víno bylo z tohoto pohledu jistou výjimkou, zároveň mne potěšilo téměř nejvíce za všech vín večera. Sekt Paluguay Brut z vinařství Vino Villa Rača z odrůd Chardonnay a Müller Thurgau měl všechno co výborný sekt vyrobený klasickou metodou zráním v láhvi potřebuje: plné ovocné tělo, bohaté perlení, příjemně pikantní a delší závěr. Zatím bez etikety a bez zveřejněné ceny. Mám jen jednu obavu, a to, že cena bude výrazně vyšší, než by bylo pro milovníky sektů žádoucí. Možná se však mýlím...

Veltlínské zelené 2014 v pozdním sběru (Vinné pivnice Svätý Jur - Ing. Chowaniec) bylo pěknou ukázkou vína z této i u nás oblíbené „rakouské” odrůdy. V ovocné vůni lehké tóny pepře a mandlí. Také v chuti nazrálé světlé ovoce a patřičný mandlový „štych”. Potěšil pikantní závěr. Ideální víno na příjemné delší pití.

O poznání bohatší a sofistikovanější bylo Rulandské šedé 2014 v pozdním sběru ze stejného vinařství. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (5 g/l) nabídlo ve vůni nazrálé světlé ovoce v jemně máslovém kabátku. V chuti plné, bohaté na přezrálé světlé peckoviny (hlavně broskve a ryngle) se šťavnatým závěrem. Víno potřebuje jen několik měsíců ležet v láhvi, aby se „usadilo” a harmonizovalo.

Tramín červený 2014, jakostní víno z vinařství ViPef, s.r.o. - Ing. Fülöp (Velký Biel), mne zaujalo o něco méně. Výrazně suchý tramín s nečekaně vysokou kyselinou (7,1 g/l) voněl po kombinaci růží a citrusů. V chuti citrusově-květinový, velmi pikantní s lehkou grepovou hořčinkou v koncovce. Spíše „pánský” tramín na běžné pití s trošku vyšší cenou.

Více mi chutnal kabinetní Muškát moravský 2014 z vinařství Jozefa Navarry - Navín (Velký Biel). Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (3,8 g/l) mělo lehce kořenitou citrusovou vůni. V chuti ovocné (opět citrusy) s muškátovými, a v závěru grepovými tóny včetně jemné hořčinky jako u přechozího tramínu.

Nejslabším vínem večera byl pro mne jakostní Ryzling rýnský 2013 z Limbašského vinohradnického družstva (Limbach). Vůně poměrně nevýrazné, jen jemně ovocně-minerální. V chuti opět lehce ovocně-minerální, spíše fádní, výrazně pikantní, ale kratší.

Velmi mi chutnalo Chardonnay 2013 ve výběru z hroznů (Vino Hubinským s.r.o. - Vinosady). Suché víno s vůní nazrálých světlých peckovin. V chuti plné, především broskve. V těle šťavnaté s delší dochutí.

Skvělý byl jakostní Sauvignon 2014 (Jozef Navarra - Navín), polosuché víno s krásnou, broskvově-meruňkovou vůní. V chuti lehounce nasládlý, bohatě ovocný a elegantní s pikantní koncovkou.

Druhý Tramín červený, v tomto případě výběr z hroznů, ročník 2013 z Císařské řady (Vino Villa Rača) byl výrazně vstřícnější. Víno s vysokým zbytkovým cukrem (27 g/l) však pocitově působilo spíše jako polosuché. Ve vůni kombinace květin a světlého ovoce, především citrusů. V chuti nasládlé, plné a zakulacené. Opět květiny a citrusy v měkce pikantním závěru.

A změnili jsme barvu: Frankovka modrá rosé 2013 v pozdním sběru z Císařské řady (Vino Villa Rača). Suché víno s příjemným zbytkovým cukrem (4,5 g/l). V chuti maliny a další lesní plody. Plné, šťavnaté a pikantní tělo. Víno nejen pro teplé letní dny.

Následovala čtyři červená vína, z toho dvě z mé neoblíbené odrůdy Svatovavřinecké. Nejprve jakostní z ročníku 2013 (ViPef, s.r.o. - Ing. Fülöp), které potvrdilo moji nedůvěru. Ve vůni méně výrazné (kompotované tmavé ovoce). V chuti praktický identické, jen s tím rozdílem, že vystupují vtíravé vanilkové tóny. Tělo bylo poměrně hubené, závěr kratší.

Mnohem příjemnější byl Merlot 2012, značkové (známkové) víno (Vinné pivnice Svätý Jur - Ing. Chowaniec). Ve vůni džemovité tmavé ovoce. V chuti vyzrálé tmavé peckoviny, lehce džemovité. Víno s plným tělem a s poměrně delší dochutí.

Výjimka potvrzuje pravidlo - Svatovavřinecké 2013 ve výběru z hroznů, Císařská řada (Vino Villa Rača) bylo jedním z nejlepších vín večera, a rozhodně jedničkou mezi „vavřinci” letos ve Viničním altánu. V bohaté vůni vyzrálé tmavé peckoviny s tóny švestkových povidel. Ve vůni výrazné tmavé ovoce, uhlazené tělo se sladkými tříslovinami. A k tomu džemovitý „štych” v delší dochuti. Opravdu příjemné víno na dlouhou trať.

A na závěr sladká tečka v podobě Frankovky modré rosé 2013, hrozinkový výber Palugyay (Víno Villa Rača). Vůně lehce potlačená, ale otevírá se (tmavé peckoviny). Chuť sladší, měkce ovocitá a šťavnatá. Dochuť pikantní a opravdu delikátní. Atraktivní sváteční tečka za pochopitelně stručnou prezentací šesti slovenských vinařství.

Početně lehce oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Sauvignon 2014 a Svatovavřinecké 2013, Císařská řada - 9 bodů (z 10 možných), Frankovka modrá rosé 2013, hrozienkový výber a Merlot 2012 - 8,9 b., Sekt Palugyay a Chardonnay 2013 - 8,8 b., Tramín červený 2013, Frankovka modrá rosé 2013 a Rulandské šedé - 8,7 b., Veltlínské zelené 2014, Muškát moravský 2014 a Tramín červený 2014 - 8,6 b., Ryzling rýnský 2013 - 8,3 b. a Svatovavřinecké 2013, jakostní - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý