Ochutnávka vín Vinařství Vladimír Tetur (Velké Bílovice)

Ochutnávka Vinařství Vladimír Tetur (Velké Bílovice) dne 02.06.2015

Malé zpoždění, velké finále!

„Vína tady jsou, ale kde je vinař?”, meditoval jsem společně s hosty naplněného „hlavního sálu” Viničního altánu. Po dvaceti minutách jsme se to dozvěděli: společně s manželkou marně chytal taxík v centru Prahy. Skoro neuvěřitelné! Nicméně ochutnávka vín Vinařství Vladimír Tetur úspěšně začala, a opravdu utěšeně skončila. Opět zvítězilo výborné víno! V tomto případě z velkobílovického sklepa našeho dlouholetého a velmi věrného příznivce.

Vladimír Tetur nám tentokrát představil dvanáct vín v již tradičně nečekaném pořadí, abychom si zvykli na výrazné kontrasty barev, chutí i vůní jednotlivých vzorků.

A prvním, takříkajíc zavíňovacím vzorkem byl polosuchý Merlot rosé 2014 v jakostním provedení. Ve vůni ovoce v podobě lesní směsi s jemnými tóny černého rybízu. V chuti téměř identický, lehčí s jemným tříslem ve výrazně pikantní koncovce. Hezky nás probral po čekání za již letní teploty.

Následovalo rovněž polosuché Veltlínské zelené 2014, tentokrát kabinetní. Vůně ovocná, ale především výrazně minerální. V plnější a zakulacené chuti nechyběly minerální tóny, ale v ovocné části jsem cítil i příjemný pepřový „štych”. Za několik měsíců to bude opravdu ideální víno na delší pití.

Ještě o fous vstřícnější bylo již nyní kabinetní Rulandské šedé 2014. Opět lehce minerální ve vůni, bohaté především na jižní ovoce. Chuť ovocná, šťavnatá a pikantní. Osvěžující víno!

Trošku mne zaskočil jakostní Irsai Oliver 2014. Nebyl tradičně „veselý”, lehčí, delikátně voňavý a svěží. Byl plnější, výrazně aromatický (tropické květiny) a v jemně nasládlé chuti bohatý na jižní ovoce a květy se stopou bylin. A s lehkou hořčinkou v závěru na patře.

Více mne potěšil polosuchý Tramín červený 2013 v pozdním sběru. Ve vůni přezrálé citrusy a jemné růže. V chuti ovocně-květinový, spíše jemný s lehounkou mineralitou. Šťavnaté, decentně pikantní víno s decentní grepovou dochutí.

A následovala změna barvy - Frankovka 2011 v pozdním sběru. Ve vůni lehce džemovité tmavé peckoviny. Stejně tak v uhlazené chuti s jemnými karamelovými a vanilkovými tóny.

Jednou z hvězd večera byl pro mne Cabernet Sauvignon 2009 v pozdním sběru, víno, které mělo celorepublikovou degustační premiéru. Ve vůni džemovité tmavé ovoce s lehkým dotykem čokolády. V chuti bylo o něco vrstevnatější. Kromě tmavých peckovin a čokolády jsem cítil také stopu kávy a kůže. V plném, hodně nazrálém těle byly ještě zřetelné jemné třísloviny.

Atraktivností se mu blížilo Rulandské modré 2012 ve výběru z hroznů, barrique. Víno z bohatě vyzrálých hroznů (díky tomu i vysoký alkohol 15 %). Ve vůni výrazně ovocný (griotkové višně), zřetelná kořenitost a stopa dřeva. V ovocném a uhlazeném těle opět tóny griotky, ale i čokolády. V kořenité dochuti lehce pikantní. Víno zrálo 15 měsíců v novém barikovém sudu.

A po červeném barikovém víně opět výrazná změna - kabinetní Chardonnay 2014. Víno s mimořádně nízkých alkoholem (9,8 %). Ve vůni přezrálé světlé ovoce včetně žlutých rynglí. V chuti měkce ovocné, jemně nasládlé, šťavnaté a pikantní. Opravdu zajímavé víno, kterému bude slušet ještě několikaměsíční ležení v láhvi.

Na úrovni byl i následující Sauvignon 2012 v pozdním sběru. Již dostatečně vyzrálé víno s vůní jemných broskví a se stopou angreštu. Stejně tak v zakulacené, měkce ovocné chuti. V těle šťavnatý, uhlazený a lehce pikantní. V tuto chvíli opravdu mazlivé víno z keřů starých 30 až 40 let.

Další výraznou špičkou večera bylo Chardonnay 2011 v pozdním sběru, barrique. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, vanilkové a zpočátku i živočišné tóny. V chuti ovocné, šťavnaté, lehce vanilkové a velmi pikantní. Stále ještě perspektivní víno zrálo 7 až 9 měsíců v bariku.

A na závěr opravdová delikatesa - BB II. Cuvée Laďa 2007, pozdní sběr, barrique z odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce v lehkém džemovitém kabátku s čokoládovými tóny. V chuti vyzrálé tmavé ovoce a čokoláda. V těle elegantní a měkce pikantní víno s velkou perspektivou. Toto špičkové cuvée zrálo 36 měsíců v bariku. Lepší tečku za velmi příjemným vinným večerem jsme ani nemohli čekat.

A ještě tradiční hodnocení „vrcholového týmu”: BB Cuvée Laďa 2007 - 9,2 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon 2009 - 9 b., Chardonnay 2011, barrique a Sauvignon 2012 - 8,9 b., Rulandské modré 2012 - 8,8 b., Veltlínské zelené 2014, Chardonnay 2014 a Frankovka 2011 - 8,7 b., Tramín červený 2013 a Rulandské šedé 2014 - 8,6 b., Merlot rosé 2014 - 8,5 b. a Irsai Oliver - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý