Ochutnávka vín Vinařství Baláž (Dolní Dunajovice)

Ochutnávka Rodinné vinařství Baláž (Dolní Dunajovice) dne 30.06.2015

Příjemný návrat vín od Balážů

Po několika letech jsme mohli ve Viničním altánu znovu ochutnat vína z dolnodunajovického Vinařství Baláž. Vinař Jiří Baláž nám připravil k ochutnání deset vín, v drtivé většině z loňské sklizně. A přivezl s sebou také ve Viničním altánu z minulých let dobře známého hosta Petra Očenáška (prezentoval například vína z Vinařství Reisten), který nám vína i vinařství blíže představil.

Vstupním vínem byla kabinetní Malverina 2014, suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (5,7 g/l) a poněkud nižším alkoholem (10,5 %). V ovocné vůni jsem cítil jemnou hrušku, v měkce ovocné chuti bylo víno spíše lehčí s pikantním závěrem. Z této rezistentní odrůdy, využívané často na bio-vína, se podle mne velké vína nedají očekávat. Neurazí, ale ani nenadchne...

Něco jiného byl jakostní Ryzlink vlašský 2014, suché víno s malinko výraznější kyselinou (7,7 g/l). V trošku nečekané vůni jsem cítil jemné citrusy a stopu černého rybízu. V chuti „sauvignonový”, šťavnatý s pikantním závěrem. Příjemně svěží víno z hroznů, které se urodily na známé viniční trati Plotny v Dolních Dunajovicích.

O trochu méně mi chutnal kabinetní Ryzlink rýnský 20914, víno na hranici suchého a polosuchého s výraznou kyselinou (9,1 g/l) a nízkým alkoholem (10 %). Ve vůni světlé peckoviny, v chuti ovocné, poměrně šťavnaté, ale ještě nedostatečně harmonické víno. Příliš mladý ryzlink, který musí v láhvi ještě nějakou dobu ležet. Hrozny pocházely z viniční trati Červenokabátnická (Valtická) v Mikulově.

O poznání uhlazenější, a tedy již nyní dostatečně vstřícný byl kabinetní Kerner 2014 ze Zimního vrchu v Dolních Dunajovicích. Suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7,1 a 7,2 g/l) a nižší kyselinou (10,5 %) vonělo po světlém ovoci se vzdálenou stopou hrušky a angreštu. V chuti měkce ovocné, lehčí a malinko zakulacené s pikantní koncovkou.

Pro mne nejlepším bílým vínem večera bylo Rulandské bílé 2014, suché kabinetní víno s nižším alkoholem (11 %). Ve vůni světlé peckoviny (meruňky, broskve) s lehce máslovým kabátkem. V chuti suché, ovocné a elegantní víno s další perspektivou ležení. Hrozny pocházely z viniční trati Červenokabátnická (Valtická) v Mikulově.

Chutnala mi kabinetní Frankovka rosé 2014, polosuché víno s příjemnou kyselinkou. Ve vůni zřetelné malinově-jahodové tóny s lehkým smetanovým jogurtem. V chuti jemně kořenitá lesní směs s malinko nasládlým, ale příjemně pikantním závěrem. Hrozny se urodily na Zimním vrchu v Dolních Dunajovicích.

Mezi nejlepší vína večera patřil také kabinetní Aurelius 2014, víno na hranici suchého a polosuchého s bohatou vůní jižního ovoce a jemných květin. Chuť měkce ovocná (především vyzrálá broskev) s tóny květin a pylu. V těle pociťově spíše suché víno s pikantní dochutí.

Nejsladším vínem večera (16,8 g/l zbytkového cukru) byl klaret z Rulandského modrého 2014 v pozdním sběru. Víno s velmi nízkým alkoholem (9,5 %). V poměrně výrazné vůni byla cítit kompotované lesní směs. V chuti tmavé peckoviny s pecičkou, tělo zakulacené, nasládlé a šťavnaté s pikantní koncovkou. Velmi mazlivé a vstřícné víno!

Jakousi derniéru mělo víno Blauburger 2013 v pozdním sběru z ikonické viniční trati Železná v Perné, protože tato modrá rakouská odrůda zde již nebude dále pěstována. Víno vonělo po kompotovaném tmavém ovoci. V chuti bylo víno suché, ovocné a lehce kořenité s pikantní, trošku delší koncovkou.

Závěrečným a poměrně osvěžujícím vínem bylo perlivé Freshsecco Hibernal 2014, polosuché kabinetní víno s bohatou kyselinou (8 g/l) a nižším alkoholem (10 %). Ve vůni z počátku jemné živočišné tóny, které postupně zmizely a objevila se klasická „hibernalová stopa” v podobě grepu a černého rybízu. V chuti suché, ovocné (černý rybíz a grep), jemně perlivé a pikantní. Svěží, nekomplikované víno pro teplé letní dny! Příjemný závěr večera s víny ze sklepa z Dolních Dunajovic.

A ještě hodnocení početně trochu oslabeného „vrcholového týmu”: Rulandské modré 2014 klaret a Rulandské bílé 2014 - 8,8 bodu (z 10 možných), Aurelius 2014 a Ryzlink vlašský 2014 - 8,7 b., Blauburger 2013 - 8,6 b., Ryzlink rýnský 2014, Kerner 2014, Frankovka rosé 2014 a FRESHSECCO Hibernal 2014 - 8,5 b. a Malverina 2014 - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý