Ochutnávka vín Špičková vína z Bulharska (Georgi Ivančev - dovozce)

Ochutnávka "Špičková vína z Bulharska" dne 02.07.2015

Žhavá vína ve žhavém létě

Georgi Ivančev dováží z Bulharska prvotřídní vína. A několik z nich, konkrétně deset z vinařství v Thrácké nížině, nám také představil. Škoda, že panovalo tak žhavé letní počasí, jinak by krásná červená vína ještě více vynikla.

Zahájili jsme dvěma bílými. Nejprve jsme se zavínili odrůdou Chardonnay 2012 s obchodním názvem Lenea 2012 z Domaine Marash. Pro nás trochu nezvyklé bílé víno s výraznějším alkoholem a nízkou kyselinou. Plné, poněkud unavené víno s delší dochutí, z níž malinko vyčuhoval alkohol. Takže jen zavínění...

Následující bílé již bylo něco zcela jiného. Via Diagonalis 2013 z vinařství Castra Rubra bylo cuvée čtyř odrůd - Sauvignon Blanc, Sauvignon Gris, Grenache Blanc a Viognier - mělo bohatou a pěknou vůní citrusů (především grep) a černého rybízu. Chuť plná, ovocně-květinová, zakulacená a šťavnatá s pikantním závěrem.

A následovala dlouhá série červených vín. Prvním z ní byl Petit by Enira 2010 z Domaine Bessa Valley. Víno z odrůdy Merlot vonělo po džemovitém tmavém ovoci v lehce kořenitém kabátku. V chuti identická, snad jen s trošku zřetelnějšími tóny dřeva. V těle uhlazené víno s pěkným poměrem cena/výkon.

O něco sofistikovanější byl Cabernet by Enira 2013 ze stejného vinařství. Víno s výrazným alkoholem (14,5 %) nabídlo ve vůni bohatou lesní směs. V chuti velmi ovocné, uhlazené s lehkou džemovitou stopou a náznakem čokolády.

A šli jsme ještě výš. DUO by Enira 2010 (Merlot - 75 %, Syrah - 25 %) mělo jen o malinko nižší alkohol (14,3 %). Ve vůni tmavé ovoce s jemnou stopou čokolády. V chuti plné, kulaté a uhlazené s převahou džemovitého tmavého ovoce s dotykem čokolády. Pětina vína zrála v dvouletém barikovém sudu.

Na stejnou úroveň bych zařadil Merlot Halla 2013 z vinařství Katarzyna Estate Twins. Opět vyšší alkohol (14 %), ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s lehkými tóny džemu. V chuti džemovité peckoviny, tělo uhlazené a téměř mazlivé v závěru na patře.

O chloupek víc mi chutnalo víno Twins 2013 (Cabernet Sauvignon) ze stejného vinařství. Krásná vůně tmavých peckovin, plná chuť, velmi uhlazená až sametová s jemně pikantním ocáskem.

Pro mne nejlepším vínem večera byl Dominant 2010 (Syrah & Cabernet Sauvignon) z vinařství Castra Rubra. Ve vůni bohaté tmavé ovoce s lehounkou živočišnou stopou (kůže). V chuti plné vyzrálého tmavého ovoce. Tělo uhlazené s jemně pikantním ocáskem. Víno zrálo 9 měsíců v novém bariku.

Kvalitativně velmi blízku mělo k němu víno Via Diagonalis 2009, Selected Red, rovněž z vinařství Castra Rubra. Cuvée odrůd Merlot (60 %) Cabernet Sauvignon (30 %) Mavrud (5 %) a Rubin (5 %) mělo opět vysoký alkohol (14,5 %) a vonělo po výrazně džemovitém tmavém ovoci s jemným čokoládovým závojem. Víno zrálo 12 měsíců v bariku.

Posledním vínem na degustačním listu bylo Domaine Enira 2010 z Domaine Bessa Valley. Cuvée odrůd Syrah (50 %), Merlot (40 %) a Petit Verdot (10 %) mělo vyšší alkohol (14,3 %) a vonělo po lehce kořenitém tmavém ovoci V chuti identické, „čisté” se zřetelně sládnoucími tříslovinami. Víno zrálo v různých dubových sudech.

Ale nebylo skutečně posledním. Jako prémii přivezl Georgi Ivančev víno Merul 2009 z původní bulharské odrůdy Mavrud (vinařství Rumelia Wine Cellars). Ve vůni i chuti výrazně ovocný. V těle s jemnými tóny kopru, bohatými tříslovinami a pikantním závěrem. I toho víno mělo vyšší alkohol - 14 %, což jen potvrzuje, že v červencovém horku jsme měli náročnou práci. Ale přežili jsme to, a navíc si i pochutnali. Můžeme se tak těšit na další setkání s výbornými vína a jejich dovozcem - snad někdy na podzim.

A jak chutnala „žhavá” bulharská vína „vrcholovému týmu”? Tady jsou jeho body: Via Diagonalis 2009 a Dominant 2010 - 9,2 bodu (z 10 možných), Twins 2013 a Domaine Enira 2010 - 9,1 b., Merlot Halla 2013, Merul 2009 a DUO by Enira - 8,8 b., Via Diagonalis 2013 - 8,6 b., Cabernet by Enira 2013 - 8,5 b. a Lenea 2012 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý