Ochutnávka vín "Itálie od severu na jih" (VinoDOC - dovozce)

Ochutnávka "Exkluzívní Itálie od severu na jih" dne 26.10.2015

Italská vinná hitparáda

Mimořádnou sestavu italských vín nám ve Viničním altánu představil Mikuláš Duda ze společnosti VinoDOC. Mezi jedenácti víny ze sedmi vinařských oblastí Itálie od severu na jih byly i takové lahůdky, jako jsou Barbaresco a Brunelo di Montalcino.

Krásně jsme se osvěžili a zároveň zavínili „welcome drinkem” v podobě šumivého vína Prosseco Superiore Valdobbiadene „Jeio Colmei” DOCG Spumante Extra Dry. Krásně ovocné (světlé peckoviny) „bublinky” s plnějším tělem, uhlazené a jemňounce nasládlé s příjemným perlením.

Následovalo první tiché bílé víno - Alto Adige Chardonnay DOC 2014 z vinařství Peter Zemmer. Ve vůni bohatě ovocné (jižní plody) s lehounkým dotykem minerality. V chuti ovocně-minerální, zakulacené a šťavnaté s delší koncovkou.

Z bílých mi nejvíce chutnalo Friulano Colli Orientali del Friuli DOC 2013 z vinařství Volpe Pasini v severovýchodní oblasti Friuli. Ve vůni jemně máslové světlé ovoce v lehounkém minerálním závoji. V chuti světlé peckoviny s jemnou pecičkou, ale také náznak minerálních tónů. Delší a šťavnatý závěr.

Posledním klasickým bílým vínem bylo Soave Classico DOC 2014 z vinařství Suavia v oblasti Veneto. Vůně jemná, ovocně-květinová (louka). Také chuť ovocně-květinová s lučními tóny. Příjemný byl pikantní závěr.

Ze severovýchodního oblasti Veneto jsme si odskočili na Sardínii. Jako první červené jsme ochutnali víno Carignano del Sulcis „Is Solus” DOC 2012 z vinařství Sardus Pater. Vína ze Sardínie jsou pro nás trošku obtížně uchopitelná, většinou jsou drsnější, občas více minerální, ale také mnohdy o poznání dražší proti vínům z jiných oblastí jižní Itálie. Toto víno vonělo po tmavých peckovinách s kořenitým „štychem”, ale i po čokoládě a kouři. V chuti převládalo tmavé ovoce s čokoládovými tóny, a také zřetelné třísloviny.

O poznání vstřícnější bylo víno z ještě jižnější Sicílie - Etna Rosso „Barbazzale” DOC 2014 z vinařství Cottanera. Ve vůni hodně vyzrálé tmavé ovoce a lehké čokoládové tóny. Také v chuti bohatě ovocné, opět s jemnou čokoládou.

A ještě o malinko více mne oslovilo víno z Piemontu - Dolcetto di Diano d'Alba DOCG 2012 z vinařství Claudio Alario. Ve vůni tmavé ovoce v lehce džemovitém provedení se stopou kůže. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, jemný dotyk čokolády v měkce pikantní koncovce.

Prvním z proslulých vín bylo piemontské Barbaresco DOCG, sestřička slavného Brunella z odrůdy Nebbiolo. V tomto případě ročník 2012 z vinařství Produttori del Barbaresco. Ještě hodně mladé víno s ovocnou vůni v jemném vanilkovém závoji. Chuť bohatě ovocná s delikátní stopou džemu v poměrně uhlazeném těle a s ještě pikantním závěrem. Víno zrálo 24 měsíců v barikovém sudu. V optimální kondici by mohlo být tak za tři až pět let.

Potěšilo mne Chianti Classico DOCG 2012 z vinařství Castello Monsanto v Toskánsku. Víno z odrůdy Sangiovese (90 %) s přídavkem místní odrůdy Canaiolo (10 %). Ve vůni tmavé džemovité ovoce s náznakem kůže. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, jemná čokoláda a závan kůže. V závěru je víno měkce pikantní. Vypiju ho až za dva roky!

Vrcholem večera bylo Brunello di Montalcino DOCG 2010 z vinařství Maurizio Lambardi v Toskánsku. Pětileté Brunello je vlastně ještě mládě, tak je proto třeba se na něj dívat při ochutnávání a hodnocení. Víno z odrůdy Nebbiolo vonělo po hodně vyzrálém tmavém ovoci s lehkou stopou bylin a sušených plodů. V chuti bohatě vyzrálé tmavé ovoce, lehká stopa čokolády, jemné třísloviny. V závěru bylo víno, které zrálo čtyři roky v sudu ze slavonského dubu, delikátně pikantní. Přestože to není typ Brunella vysloveně na tu nejdelší trať, myslím, že jeho vrchol přijde až tak za pět let.

Na závěr krásná sladká tečka z ostrova Pantelleria, ležícího téměř u afrických břehů. Víno Passito di Pantelleria „NES” DOC 2010 ze slavného vinařství Carlo Pellegrino. Víno s krásnou vůní sušených citrusů včetně jejich kůry. Také ve sladké a jemně kořenité chuti převládaly koncentrované citrusy se sušenou kůrou. Opravdová ambrózie, která podtrhla mimořádně zdařilý večer s výbornými italskými víny.

A takto dopadlo jejich hodnocení početně lehce oslabeným „vrcholovým týmem”: Brunello di Montalcino - 9,2 bodu (z 10 možných), Passito di Pantellleria - 9,1 b., Chianti Classico - 9 b., Barbaresco - 8,9 b., Dolcetto di Diano d'Alba - 8,8 b., Etna Rosso a Friulano Colli Orientali del Friuli - 8,7 b., Soave Classico, Alto Adige Chardonnay a Prosecco Superiore Valdobbiadene - 8,6 b. a Carignano del Sulcis - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý