Ochutnávka vín "Porto: Quinta de Santa Eufemia" (Dobré portské – dovozce)

Ochurnávka Quinta de Santa Eufemia (Porto) dne 26.11.2015

Krásný závěr sladšího podzimu

A přišlo ve Viničním altánu již tradičně sladší období. Po několika portských a dalším sladkém víně z Portugalska následovala vína z Tokaje, a nyní konečně devět portských kousků. To vše během jednoho měsíce. Martina Košanové z dovozní společnosti Dobré Portské, s.r.o. nám připravila vína z malého, ale špičkového vinařství Quinta de Santa Eufemia. Od těch jednodušších, až po těžší kalibr v podobě desetiletého, a především dvacetiletého portského.

Proti loňsku jsem nebyl zcela spokojen s „uleželostí” základních portských, zato závěrečný finiš byl k pomilování.

Zahájili jsme bílým suchým Dry White s 30 g zbytkového cukru a 17,5 % alkoholu. Ve vůni květiny v lehounce oxidativním závoji. V chuti nazrálé ovoce, stopa květin, lehká kořenitost a poměrně výrazná pikantnost. Zdálo se mi, že alkohol nebyl v těle ještě dobře zakomponován, i celková struktura mi připadala o poznání drsnější.

Svým způsobem to platí i o následujícím Porto Fine White. Sladší bílé portské (90 g/l zbytkového cukru) s již standardně vyšším alkoholem (19 %). Ve vůni kombinace sušeného ovoce (hrozinky) se stopou ořechů. Ve zřetelně nasládlé chuti dominovalo vyzrálé ovoce, hrozinky s lehkou stopou „lékárny” a jemná pikantnost. Čekal jsem vyšší uhlazenost, víno bylo zřejmě nalahvováno poměrně nedávno.

Porto Tawny mělo ještě o fous více zbytkového cukru (95 g/l) i alkoholu (19,5 %). Ve vůni lehce kořenité tmavé peckoviny. Stejně tak v ještě ne zcela zakulacené a uhlazené chuti. Cítil jsem i dotek čokolády a především stopu vanilky a dubu po šestiměsíčním zrání v novém a poté v tříletém sudu.

Více mi chutnalo stále ještě „mladé” Ruby. Tady již zbytkový cukr překročil o pět g/l stovku. Ve vůni lehce džemovitá lesní směs. V chuti bohatě ovocné (tmavé lesní plody), sladší a o něco více svěží se stopou jemných tříslovin. Vínu by možná posloužilo delší ležení v láhvi.

Od pátého vzorku byla pro mne kvalita naprosto excelentní. Nejprve Porto Fine Reserva (100 g/l zbytkového cukru, 19,8 % alkoholu) s vůní sušeného ovoce, jemného koření a hrozinek. V chuti prakticky identické, krásně uhlazené a elegantní s delším závěrem na patře.

Jedním z vrcholů večera bylo pro mne Porto Late Bottled Vintage 2010. Malinko vyšší zbytkový cukr (110 g/l), standardní alkohol (19,5 %) a krásná vůně hodně vyzrálého tmavého ovoce v lehce džemovitém provedení. V chuti identické s jemnou stopou čokolády, hrozinek v alkoholu a delikátních tříslovin. Víno je ještě mladé, ale jeho budoucnost je podle rozhodně krásná.

Naopak Porto Colheita 2003 je nyní na svém vrcholu. Víno s relativně nižším zbytkovým cukrem (95 g/l) vonělo po sušeném ovoci s převahou datlí a fíků. V chuti hodně vyzrálé a uhlazené sušené ovoce (včetně datlů a fíků), a to vše v delším elegantním závěru. Pijte již dnes, ale můžete ho ještě nějaký čas nechat ležet!

Rozhodně velkou výdrž bude mít Porto 10 Year White. Po zrání v sudu již spíše zlatohnědé s krásnou vůní sušeného ovoce (datle, fíky, hrozinky) a jemných ořechů. Chuť identická, příjemně sladká (105 g/l zbytkového cukru) a krásně uhlazená s elegantní ořechovou koncovkou.

A na závěr to nejlepší, opravdová delikatesa: Porto 20 Years Tawny. Atraktivní vůně džemovitého sušeného ovoce s oříšky. Stejně tak v nesmírně elegantní a sametové chuti s výrazným dotykem oříšků. Překvapí velmi příjemný pikantní závěr.

Sladké, ale velké pochutnání. Početně lehce oslabený „vrcholový tým” kvalitu náležitě ocenil. Tady jsou jeho body: Porto 20 Years Tawny - 9,4 bodu (z 10 možných), Porto 10 Years White - 9,2 b., Porto Eufemia Colheita 2003 a Porto LBV 2010 - 9,1 b., Porto Finest Reserva - 8,9 b., Porto Ruby - 8,7 b., Porto Tawny - 8,6 b., Porto Fine White - 8,5 b. a Porto Dry White - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý