Ochutnávka vín "Prvotřídní bulharská vína" (Georgi Ivančev - dovozce)

Ochutnávka "Špičková vína z Bulharska" dne 10.12.2015

Třetí bulharské kolo - a nejlepší!

V pořadí letošní již třetí kolo přechutnávaní vybraných bulharských vín, která k nám dováží Georgi Ivančev, bylo, pokud jde o kvalitu vín, rozhodně nejlepší. Ve Viničním altánu jsme tentokrát v poměrně komorním prostředí (ti, kteří nepřišli, mohou jen litovat) ochutnali deset vín, z toho dvě bílá a osm červených.

Zahájili jsme vínem Angel Chardonnay 2014. Ve vůni jemně máslové světlé peckoviny. V chuti bohatě ovocné, téměř identické, svěží a pikantní. Pěkný vstup!

Ještě o stupeň výš jsme šli s vínem Zahir 2013, krásně vyladěným cuvée z odrůd Sauvignon Blanc, Sauvignon Gris a Pinot Gris. Suché víno s vyšším alkoholem (14 %), který však byl v tělo vína dobře zakomponován. Ve vůni jemně máslové citrusy, stopa černého bezu a černého rybízu. V chuti plné, kulaté a šťavnaté, opět bohatě citrusové s dotykem černého bezu a černého rybízu.

Prvním červeným vínem byla Castra Rubra classic 2010 z Cabernetu Sauvignon (65 %) a Syrahu (35 %). Ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce, v chuti bohatě ovocné, stopa džemu i tříslovin. V záměru měkce pikantní. Ideální víno k jídlu (tmavá masa) za skvělou cenu!

Následovalo další cuvée - Mezzek 2014 z odrůd Cabernet Sauvignon a Mavrud (vinařství Katarzyna Vineyards). Bohatá vůně po tmavé lesní směsi, trochu kořenité v lehounkém džemovitém závoji. Chuť zřetelně ovocitá, jemný džem, tělo uhlazené a kulaté. Víno s výborným poměrem cena/výkon.

A ten nejlepší z celého večera mělo následující víno Angel z odrůd Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc (50/50). Víno z nerezu s výrazně vyšším alkoholem (14,5 %). Ve vůni bohaté tmavé ovoce v jemné čokoládě. V chuti kombinace tmavých peckovin a lesní směsi, lehce kořenitá s decentními paprikovými tóny v měkce pikantním závěru.

Ještě více mi však chutnalo velké cuvée Orbelus Getika 2011 (Babernet Sauvignon, Merlot, Melnik 55, Syrah a Petit Verdot), organické víno. Ve vůni delikátní tmavé ovoce a vzdálené čokoládové tóny. V chuti bohatě ovocné (tmavé peckoviny, lesní plody), jemná kůže a měkce pikantní závěr. Krásně harmonické víno!

Naprostou novinkou a překvapením večera bylo víno Face To Face 2013 z odrůdy Dornfelder (!). Německá odrůda s nejlepšími víny na Moravě - a v jižním provedení! Opravdu mimořádně vyzrálé víno, což se projevilo ve vůni i chuti. Vonělo po tmavém ovoci s delikátní stopou čokolády a kávy. Ve velmi uhlazené, až sametové chuti jsem cítil kromě přezrálých tmavých lesních plodů také sladkou kávu. Na můj vkus je víno až moc uhlazené, takříkajíc dámské, možná mu chybí více živosti, a alespoň stopa tříslovin.

Výrazně bohatá na přezrálé ovoce a hodně „nadupaná” byla následující dvě vína (s vysokým alkoholem - 14,4 % a 14,55 %). Prvním byl Merul reserva Mavrud 2011. Ve vůní kromě přezrálého tmavého ovoce byla zřetelná i hořká čokoláda. V chuti identické, nejprve jemné, ale potom poměrně bohaté třísloviny. Tento Mavrud, který zrál 18 měsíců v bariku z amerického dubu, se bude nepochybně ještě mnoho let vyvíjet.

To se asi nedá říct o vínu Merul reserva Merlot 2008. V atraktivní vůni sušené tmavé ovoce včetně datlí a fíků. V chuti se k tomu přidala ještě čokoláda. V závěru bylo víno měkce pikantní, zdálo se mi, že je již na vrcholu.

Závěr byl ještě o něco výš na žebříčku mých favoritů. Stallion classic 2012, cuvée čtyř odrůd (Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Syrah) s výraznou převahou Cabernetu Sauvignon. Příjemná vůně tmavého ovoce (s dominací lesní směsi) a čokolády. V téměř identické chuti se k vyzrálému tmavému ovoci přidalo kakao a ještě zřetelné, ale již výrazně sládnoucí třísloviny. Ke svému vrcholu se víno jen blíží. Tradičně to nejlepší na závěr, alespoň pro mne.

Georgi Ivančev přivezl opravdu krásná vína ze své bohaté dovozní nabídky. A věřím, že pro nás připraví i v příštím roce lákavé vinné překvapení.

Početně oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Stallion classic - 9,1 bodu (z 10 možných), Orbelus Getika - 8,9 b., Angel Red, Merul reserva Mavrud a Merul Reserva Merlot - 8,8 b., Mezzek, Zahir a Face To Face - 8,7 b., Castra Rubra classic - 8,5 b. a Angel Chardonnay - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý