Ochutnávka vín "Moravské Vánoce s Vinařstvím Kubík" (Velké Bílovice)

Ochutnávka Rodinné vinařství Kubík (Velké Bílovice) dne 21.12.2015

Před Vánoci opět tradičně

Tradiční předvánoční ochutnávka ve Viničním altánu byla opět ve znamení Rodinného vinařství Kubík z Velkých Bílovic. A také již tradičně s prezentací „pražského tykadla” vinařství Honzy Vorby. A ještě jednou tradičně - s nadějí, že po mnoha letech přijede i vinař Michal Kubík, jehož vína nás na konci roku vždy tak potěší. Takže doufáme.

Celkem jsme ochutnali deset vín, z toho polovinu z ročníku 2014. A právě jedním z těchto vín jsme se zavínili. Kabinetní Sauvignon 2014 byl suchý s vyšším zbytkovým cukrem (6 g/l) a dostatečnou kyselinou (7 g/l). Ve vůni světlé ovoce a velmi jemné tóny černého rybízu a černého bezu. V chuti ovocný, šťavnatý a pikantní. Pěkné vstupní osvěžení.

Formálně ještě suché bylo Rulandské šedé 2014 v pozdním sběru s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (8 g/l a 6,8 g/l). Ve vůni světlé a nazrálé ovoce, stejně tak ve středně plné, ale zřetelně pikantní chuti.

Polosuché Chardonnay 2014 v pozdním sběru nabídlo ve vůni světlé, lehce máslové ovoce. V chuti ovocně-minerální, šťavnaté a velmi pikantní.

O poznání více mi chutnal Aurelius 2014 v pozdním sběru. Lehce polosuché víno (9,2 g/l zbytkového cukru, 7,4 g/l kyselin) vonělo po ovoci a květinách, včetně lipového květu. Také v chuti ovocně-květinové, šťavnaté. a v závěru na patře výrazně pikantní.

Stejně tak mi chutnal Tramín červený 2013 v pozdním sběru. Rovněž polosuché víno s velmi pěknou, téměř klasickou vůní (růže, liči, grep). V chuti identické, šťavnaté a jen lehce pikantní. Pěkné mazlivé víno.

Pro mne nejlepším vínem večera bylo Rulandské šedé 2013 ve výběru z hroznů z nejvyšší řady Opulent. Suché víno s trošku vyšším alkoholem (13,5 %). Ve vůni vyzrálé hrušky v jemném máslovém závoji. V nazrálé a uhlazené chuti ovocné (hruška) se stopou medu a akátu. Velmi elegantní víno pro slavnostnější příležitosti.

Potěšilo mne kabinetní Zweigeltrebe rosé 2014, suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,6 g/l a 6 g/l). V příjemné vůni jsem cítil kombinaci tmavých peckovin a lesní směsi. V chuti bylo velmi ovocné s převahou tmavých lesních plodů. Středně plné v těle a měkce pikantní v dochuti. Osvěžující!

Prvním ze tří červených vín večera bylo Rulandské modré 2013 ve výběru z hroznů, které mi z nich chutnalo nejvíce. V jemně živočišné vůni převládala tmavá lesní směs. Stejně tak v chuti, kde se objevily i lehké tóny kůže. V koncovce bylo víno měkce pikantní. Modrý pinot zrál po třetinách v nerezu, velkém sudu a v bariku.

Cuvée Kubík 2012 v pozdním sběru z odrůd Merlot a Cabernet Moravia vonělo po kořenitém tmavém ovoci s jemným „bakelitovým štychem”. V chuti téměř identické a poměrně dost pikantní. Víno zrálo kolem 14 měsíců v bariku.

Na závěr jsme ochutnali Zweigeltrtebe 2013 v pozdním sběru, víno, které má podle mne nejlepší perspektivu. Ve vůni vyzrálé třešně a višně, v suché chuti pikantní tmavé ovoce. Víno se bude delším ležením v láhvi jen zlepšovat!

Nebyla by to předvánoční ochutnávka, kdyby nedošlo na tradiční „karlovarskou losovačku” o láhve vína a na bufetové občerstvení.

A cestou přes Gröbovku domů jsme se pak těšili na další setkání s vinaři a dovozci vín v novém roce 2016.

Na poslední degustaci v roce 2015 hodnotil kompletní „vrcholový tým” Kubíkova vína takto: Rulandské šedé Opulent - 9,1 bodu (z 10 možných), Zweigeltrebe 2013 - 9 b., Cuvée Kubík 2012 - 8,8 b., Tramín červený 2013 a Aurelius - 8,7 b., Rulandské modré 2013 - 8,6 b., Chardonnay 2014 a Zweigeltrebe rosé 2014 - 8,5 b., Rulandské šedé 2014 - 8,2 b. a Sauvignon 2014 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý