Ochutnávka vín "Portugalská a rakouská vína" (VPV Praha, s.r,o. - dovozce)

Ochutnávka "Atraktivní vína z Portugalska & Rakouska" dne 14.01.2016

Portugalsko-rakouské vinné vyrovnání

Poněkud netradiční degustační kombinaci pro nás tentokrát připravil František Šamla, ve Viničním altánu dobře známý především díky výborným vínům z italského Piemontu. Z nabídky své dovozní společnosti V.P.V. Praha připravil sedm portugalských (dvě bílá, jedno růžové a čtyři červená) a pět rakouských vín (překvapivě pouze červená). Portugalská byla z vinařství Monte Novo e Figueirinha, rakouská pak z biodynamické produkce Weingut Juditha Beck z proslulé obce Gols v Burgenlandu.

Zahájili jsme portugalskou trojicí. Nejprve bílé Amnesia Branco 2014, cuvée odrůd Chardonnay (převaha), Antao Vaz a Arinto. Suché víno s vůní světlého ovoce a jemných minerálů. V chuti ovocné s jemnými květinovými tóny, v závěru měkce pikantní. Pěkný poměr cena/výkon!

Druhé bílé víno, Herdado da Figueirinha Branco 2014, bylo o poznání bohatší ve vůni i chuti. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce a výraznější mineralita. Chuť ovocitá, plnější, vyzrálejší, téměř elegantní s dostatečně pikantní koncovkou. Také toto víno má vzhledem ke kvalitě příznivou cenu.

Druhá Amnesia byla růžová z ročníku 2014, cuvée odrůd Syrah, Touriga Nacional a Aragonez. Vůně spíš jemná (tmavé peckoviny), ale chuť odpovídala bohatší barvě. Tedy vyzrálé tmavé ovoce, kořenité a bez zřetelných tříslovin. Dochuť příjemně pikantní. „Růžovka” nejen na léto.

Následovala série pěti červených vín od Judith Beckové. Mimochodem, myslím že i v Rakousku byly ročníky 2013 a 2014 bohaté na kyseliny, což malinko poznamenalo chuť některých mladých vín z tohoto biodynamického vinařství.

Překvapivě nejslabším vínem (a nejen pro mne) z této sestavy byla Blaufrankisch 2014. Vůně v pořádku (tmavé peckoviny a jemné živočišné tóny, pravděpodobně kůže). V ovocné, lehce uhlazené chuti bez výraznějších tříslovin však bylo víno poměrně kratší, a v závěru až příliš pikantní (množná i kyselé). Víno kvasilo ve velké kádi a zrálo v použitém bariku.

O poznání vstřícnější bylo víno s netradičně atraktivní etiketou - Beck Ink 2013, cuvée odrůd Zweigeltrebe (80 %) a Svatovavřinecké. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. Také v chuti kořenité tmavé ovoce, uhlazené se stopou hořké čokolády, a s měkce pikantním závěrem.

Ještě o něco více potěšil Zweigelt 2014 s vůní tmavého ovoce a z počátku i výraznějších živočišných tónů včetně kůže. V uhlazenější těle kořenité tmavé ovoce, dotyk čokolády a zřetelně pikantní závěr.

O stupínek výše pokud jde o kvalitu byla následující dvě vína. Nejprve Heideboden 2013, cuvée odrůd Zweigelt (70 %) a Blaufrankisch. Bohatší vůně lehce džemovitého tmavého ovoce v jemném čokoládovém kabátku. V identické chuti plnější s delikátními kořenitými tóny a lehce pikantním ocáskem.

Pro mne jedním z nejlepších vín večera byla Blaufrankisch Alte Lagen 2013. Delikátní Frankovka ze „starých poloh” voněla po kombinaci lesní směsi a tmavých peckovin. V uhlazené chuti opět tmavé ovoce s jemná kůže s delikátní stopou čokolády.

Poněkud jiný, řekl bych výrazně „jižnější” styl předvedla čtyři portugalská vína. Tak třeba první z nich, Herdade da Figueirinha Reserva 2011 z odrůd Syrah a Touriga Nacional, Aragonez a Alicante Bouschet nabídlo plnou vůni kompotovaných černých třešní. Také v chuti bylo plné tmavého ovoce a jemné čokolády. Pěkný poměr cena/výkon!

Klasickou ukázkou plného „jižního stylu” bylo nejstarší víno večera - Herdade da Figueirinha 2005, čistý Cabernet Sauvignon. Bohatá vůně hodně vyzrálého tmavého ovoce, zvláště v sušené podobě (včetně fíků). Chuť plná, uhlazená s dotykem čokolády. V závěru bylo víno až překvapivě pikantní. Víno zrálo 6 měsíců v novém barikovém sudu.

Posledně dvě vína bych jednoznačně zařadil na špičku degustačního večera. Nejprve Fonte Mouro Reserva 2011 z odrůdy Touriga Nacional. Velmi příjemná vůně po tmavé lesní směsi v čokoládě. Taká ve vyzrálé, lehce džemovité chuti. Ale cítit byla rovněž čokoláda, káva, a v lehce pikantním závěru také vanilka.

A kupodivu poněkud odlišné bylo závěrečné víno, které mělo svým stylem poněkud blíž k těm nejlepším rakouským. Špičkové víno vinařství Monte Novo e Figueirinha, Comendador Leonel Cameirinha Reserva 2010 z odrůdy Touriga Nacional, bylo ve vůni výrazně ovocné, v chuti mělo zřetelný, o poznání lehčí ovocný styl. Tělo bylo již nyní uhlazené a měkce pikantní. Relativně mladé víno, které ale přes vyšší alkohol (14 %) nepůsobí těžkým dojmem, ale naopak je elegantní a svěží.

Krásná portugalská a rakouská vína ohodnotil početně poněkud oslabený „vrcholový tým” takto: Comendador Leonel Cameirinha - 9,2 bodu (z 10 možných), Blaufrankisch Alte Lagen a Fonte Mouro Reserva - 9 b., Heideboden 2013 - 8,9 b., Herdade de Figueirinha Reserva, Zweigelt 2014 a Herdade de Figueirinha 2005 - 8,8 b., Herdade de Figueirinha Branco - 8,7 b., Beck Ink - 8,6 b., Amnesia Rosé a Amnesia Branco - 8,5 b. a Blaufrankisch 2014 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý