Ochutnávka vín "Murfatlar - proslulá kvalita z Rumunska" (Ing. Bohumír Krampera - dovozce)

Ochutnávka "MURFATLAR Prvotřídní víno z Rumunska" dne 26.01.2016

Murfatlar se „sable noble” kvalitou

Celý tucet kvalitních rumunských vín včetně několika lahůdek nám již tradičně představil Bohumír Krampera, který tato vína s láskou dováží. Již tradičně to byla pestrá paleta vín z několika řad, od suchých bílých až po nasládlé a sladké červené. Značka Murfatlar má ve Viničním altánu vždy dobrý ohlas.

Zavínili jsme se bílým Premiatem 2014, nekomplikovaným a svěžím cuvée z odrůd Sauvignon Blanc, Pinot Blanc a Pinot Gris. Lehce polosuché víno s vůní světlého ovoce (jablko, peckoviny) a jemných minerálních tónů. V téměř identické chuti malinko nasládlé s měkce pikantním závěrem.

Následovalo víno z vyšší kategorie - Trei Hectare Chardonnay 2013. Vyzrálejší, s vyšším, ale dobře zakomponovaným alkoholem (14,5). Ve vůni vyzrálé, lehce máslové ovoce. V plnější chuti bylo kulaté, šťavnaté a decentně smetanové se špetkou vanilky a pikantním ocáskem.

Nejlepším bílým vínem večera bylo jednoznačně Sable Noble 2014, cuvée odrůd Pinot Gris, Chardonnay a Sauvignon Blanc s krásnou vůní vyzrálého světlého ovoce v máslovém kabátku. V chuti bohatě ovocné, uhlazené, s delikátním dotykem vanilky a jemných minerálů v měkce pikantní koncovce.

Do tradiční kategorie vín z řady Zestrea patří Muscat Ottonel 2014, polosladké víno ve známé „pistoli”. Ve vůni kombinace muškátu a vyzrálého světlého ovoce. V nasládlé, jemně nasládlé chuti byl zřetelný kořenitý muškát. Závěr byl jen lehounce pikantní s delikátní stopou muškátové hořčinky. Proti loňsku mi toto víno chutnalo mnohem víc.

Následovala velmi zdařilá „růžovka” Trei Hectare Cabernet Sauvignon Rosé 2013 s příjemnou vůní vyzrálých tmavých peckovin. V identické, suché a lehounce kořenité chuti mělo víno pikantní koncovku.

Prvním červeným byl Sec de Murfatlar Cabernet Sauvignon 2012. Ve vůni džemovité tmavé ovoce s převahou lesní směsi. V chuti vyzrálé tmavé peckoviny, jemně kořenité s dotykem čokolády v lehce pikantním závěru.

Trei Hectare Cabernet Sauvignon 2012 zahájil trojici pro mne nejlepších červených vín večera. Víno nabídlo ve vůni přezrálé tmavé ovoce v „griotkovém” stylu. V chuti džemovité tmavé ovoce, čokoláda a ještě zřetelné třísloviny v decentně pikantní koncovce. Víno, které zrálo 2 roky v bariku, musí rozhodně ještě nějaký čas ležet v láhvi.

O poznání vstřícnější bylo již nyní víno Trei Hectare Feteasca Neagra 2013. Ve vůni lehce griotkové tmavé ovoce. V chuti vyzrálejší tmavé ovoce se stopou džemu, jemné čokolády, dřeva a pomalu sládnoucích tříslovin.

Vrcholem degustace bylo pro mne víno Sable noble Cabernet Sauvignon & Merlot & Feteasca Neagra 2013. Ve vůni kombinace lehce džemoviných tmavých peckovin a lesní směsi. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, opět se stopou džemu a se vzdálenými tóny čokolády. Suché víno s elegantním, měkce pikantním závěrem.

Následující tři červená vína již měla tu menší tu vyšší zbytkový cukr. Relativně nejsušší bylo Conu' Alecu Merlot 2014 s vůní tmavé lesní směsi. V zakulacené a uhlazené chuti bez tříslovin bylo víno jemně nasládlé s jemnou stopou džemu.

Pro mne nejméně zajímavým (a nejen červeným) vínem večera bylo Zestrea Pinot Noir 2014. Vůně jemně kořenitá se stopou tmavého ovoce. Chuť pinotu jsem nenašel. Převládalo sladší a kořenité tmavé ovoce v poněkud unaveném těle. Víno bez života!

V porovnání s loňským výborným bílým Lacrima lui Ovidiu, bylo toto pětileté fortifikované červené, trošku zklamáním. Ve vůni tmavé ovoce, čokoláda a džem. I toto víno bylo v chuti málo živé pez pikantnosti. Sladké tmavé ovoce se stopou fíků a datlí s výraznější sedlinou rozvířenou v celé láhvi. Strukturou (nikoliv chutí) připomínala hruběji mletou skořici. Nebylo mi to příjemné, u těchto vín jsem se s tím ještě nesetkal.

A jak hodnotil vína z Murfatlaru kompletní „vrcholový tým”? Štědře, tady jsou body: Sable noble Cabernet Sauvignon & Merlot & Feteasca Neagra 2013 - 9,1 bodu (z 10 možných), Trei Hectare Feteasca Neagra 2013 - 9 b., Trei Hectare Cabernet Sauvignon 2012 - 8,9 b., Sable Noble 2014 Pinot Gris & Chardonnay & Sauvignon Blanc a Lacrima lui Ovidiu - 8,8 b., Conu' Alecu Merlot 2014 - 8,7 b., Trei Hectare Chardonnay 2013 a Zestrea Muscat Ottonel 2014 - 8,6 b., Sec de Murfatlar Cabernet Sauvignon 2012 a Zestrea Pinot Noir 2014 - 8,5 b., Trei Hectare Cabernet Sauvignon Rosé 2013 - 8,2 b. a Premiat 2014 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý