Ochutnávka vín Bodegas Mitos (Valencia, Španělsko)

Ochutnávka Bodegas Mitos (Valencia, Španělsko) dne 28.01.2016

Mitos se výborně „červenal”

Jedna z nejrychleji připravených degustací ve Viničním altánu měla rozhodně úspěch. Průřez nabídkou španělského vinařství Bodegas Mitos z oblasti Utiel-Requena, a nyní již Valencia DO, připravil zástupce vinařství pro Česko a Slovensko Zdeněk Karásek. A v prezentaci vín mu pomáhal náš pravidelný host, technolog a sommelier Lukáš Polišenský.

Zavínili jsme se vínem Mitos Cuvée Blanco 2013 z třílitrového Bag-in-Boxu. Nepříliš plné cuvée odrůd Muscat a Macabeo (85 %) s ovocnou vůní i chutí, ale bez výraznější kyselinky a s kratším tělem.

Následující bílé cuvée stejného druhu, jen v láhvi a z ročníku 2012 bylo o poznání kvalitnější. Mělo bohatou vůni světlého ovoce a květin v lehounkém minerálním závoji. V chuti měkce ovocné, spíše šťavnaté, možná až překvapivě svěží se středně pikantní koncovkou.

Mitos Cuvée Tinto 2013 z Bag-in-Boxu rozhodně předčilo svého bílého bratříčka. Víno z odrůd Cabernet Sauvignon, Tempranillo a Syrah vonělo po jemných tmavých peckovinách. V chuti ovocné, možná trošku kratší, ale příjemně „čisté” a měkce pikantní.

Mitos ONE Tempranillo 2014 již v denominaci Valencia DO nabídlo ve vůni tmavé peckoviny, jemně kořenité se špetkou čokolády. V lehčí chuti tmavé peckoviny, s ještě zřetelným tříslem, svěží a měkce pikantní. Ideální víno na běžné pití i k večeři s tmavším masem.

O něco sofistikovanější bylo Mitos Cuvée Selección 2014 DOP z odrůd Cabernet Sauvignon (50 %), Merlot (30 %) a Syrah (20 %). Ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce. V chuti velmi ovocné, šťavnaté a měkce pikantní. Poměrně mladé víno, ale již nyní je krásně pitelné.

Posledním červeným vínem, které neleželo v bariku, bylo Mitos Cuvée Tinto Joven 2012 DOP, cuvée z odrůd Cabernet Sauvignon (60 %) a Merlot (40 %). Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce a čokoláda. V pěkné, ovocité chuti navíc dotyk jemného třísla.

Tři měsíce v nových barikových sudech z francouzského a amerického dubu zrálo Mitos Cuvée Tinto Roble 2012 DOP Utiel-Requena. Víno z odrůd Cabernet Sauvignon (40 %), Merlot (35 %) a Tempranillo (25 %) vonělo po nazrálém tmavém ovoci s dotykem jižních bylin, kůže a čokolády. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, kakao a lehký náznak kávy.

Nejlepší dvě vína večera přišla na závěr, těžko říci, které mi chutnalo víc. Nejprve Mitos Cuvée Crianza 2012, DOP Utiel-Requena z odrůd Cabernet Sauvignon a Tempranillo (50/50). Ve vůni tmavé ovoce s delikátní stopou vanilky. Chuť bohatě ovocná s dotykem čokolády a vanilky. Víno s delší, měkce pikantní dochutí, zrálo minimálně 6 měsíců v bariku z francouzského a amerického dubu.

O červenou tečku za příjemným večerem se vstřícnými španělskými víny se postaralo Tempranillo Limited Edition Reserva 2010, DOP Utiel-Requena z odrůd Tempranillo (90 %) a Cabernet Sauvignon (10 %). Ve vůni jemnější tmavé ovoce. V chuti vyzrálé a uhlazené tmavé ovoce s jemnou stopou vanilky. V závěru bylo víno decentně pikantní. Tato Reserva zrála minimálně 12 měsíců v bariku a následně 24 měsíců v láhvi. Teprve poté bylo víno dáno do prodeje.

Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Cuvée Crianza 2012 - 9 bodů (z 10 možných), Tempranillo Limited Edition Reserva 2010 - 8,9 b., Cuvée Tinto Roble 2012 - 8,8 b., Cuvée Selección 2014 a Cuvée Joven 2012 - 8,6 b., Cuvée Tinto 2013 (Bag-in-Box) a Mitos ONE Tempranillo 2014 - 8,4 b., Cuvée Blanco 2012 - 8,3 b. a Cuvée Blanco 2013 (Bag-in-Box) - 7,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý