Ochutnávka vín "Špičkoví vinaři ze Slovenska" (Otomar Frühauf - dovozce)

Ochutnávka "Tři vinařství ze Slovenska" dne 16.02.2016

Nejvíce potěšil Hubinský

Tři slovenská vinařství se spoustou novinek nám představili Otomar Frühauf, který tato vína k nám již léta dováží, a další pravidelný host Viničního altánu, znalec slovenských vín Jiří Flosman. A bylo co ochutnávat. Z vinařství LVD Limbach to byla tři mladá vína z ročníku 2015, z vinařství Hubinský z Novosad stejný počet, jen jedno bylo o rok starší. A na závěr série šesti „patnáctek” z Vinných pivnic Svätý Jur - vinařství Chowaniec & Krajčírovič.

A přesně v tomto pořadí jsme vína ochutnávali. Vstupním byl Müller-Thurgau 2015 z Limbašského vinohradnického družstva. Suché, ovocité víno (jablka, hrušky) s lehkou mineralitou ve vůni i chuti. V koncovce bylo měkce pikantní.

O něco bohatší bylo Veltlínské zelené 2015, opět suché víno s vyvářeným zbytkovým cukrem a kyselinou, a s vůní kořenitého světlého ovoce. V pikantní a šťavnaté chuti byly zřetelnější mandlové tóny.

A ještě o fous bohatší byl opět suchý Rizling vlašský 2015, neskorý zber. Ve vůni jemně kořenité vyzrálé světlé ovoce. Chuť ovocná se stopou minerálů, opět s dotykem koření, a ve středně dlouhém závěru měkce pikantní.

Pokud bych měl hodnotit celé kolekce vín, tak vinařství Hubinský bylo pro mne jedničkou večera. Začalo to u nám nepříliš ochutnávanou odrůdou Muškát Ottonel, v toto případě ročník 2015. Suché víno s téměř identickým množstvím zbytkového cukru a kyseliny (6 a 6,1 g/l). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, z něhož vystupovaly tóny kořenitého muškátu. Chuť pěkně vyvážená, ovocně-muškátová, plná s kořenitým „štychem”, a v závěru měkce pikantní.

Vrcholem večera bylo pro mne Chardonnay wood 2014, neskorý zber. Ještě mladé, ale již nyní bohaté a elegantní víno s vůní světlého ovoce v máslovém kabátku. V chuti suché, ale zároveň krásné zakulacené a elegantní, opět s příjemnými máslovými tóny. Šťavnaté a decentně pikantní víno, které s každým dalším dnem poroste do ještě větší krásy.

Potěšilo mne také roséčko z Frankovky modré 2015. Suché víno s pěkným poměrem zbytkového cukru (4,4 g/l) a kyselin (6,6 g/l). Ve vůni výrazná tmavá lesní směs. V chuti již kombinace tmavých peckovin a lesních plodů, jemná karamelová stopa v měkce pikantním závěru.

A na řadu přišla „šestka” se Svätého Juru. Nejprve Irsai Oliver 2015, akostné víno suché s poměrně vyváženým zbytkovým cukrem (4,2 g/l) a kyselinou (6,6 g/l). Ve výraznější vůni přezrálý hrozen a citrusy. V chuti příjemně suché, citrusy a muškátové tóny. Svěží a pikantní víno.

Srovnatelný s limbašským „vlašákem” byl Rizling vlašský 2015, neskorý zber. Suché víno s vyšším alkoholem (13,3 %) vonělo po přezrálém světlém ovoci včetně citrusů v jemném oříškovém závoji. V chuti téměř identické, navíc s dotekem bílého pepře. V poměrně uhlazeném těle bylo víno měkce pikantní.

Silvánské zelené 2015, akostné víno bylo rovněž suché, nicméně s vyrovnanějším zbytkovým cukrem (navíc výrazně vyšším) a kyselinou. V ovocné vůni jsem cítil lehký dotyk bylin. Chuť ovocně-bylinná, uhlazená a zakulacená s měkce pikantním ocáskem.

Velmi zdařily byl Muškát moravský 2015. Opět vyrovnaný zbytkový cukr a kyselina, víno vstřícně suché s trochu vyšším alkoholem (13,2 %). Krásná muškátová vůně s převahou citrusů. Také chuť byla ovocně-muškátová, zřetelný byl sladký grep. V závěru bylo víno lehce pikantní.

Posledním bílým vínem byla sladká (30 g/l zbytkového cukru) Pesecká Leánka 2015, akostné víno z rumunské odrůdy Feteasca Regala. Vůně i chuť ovocná (připomínala jablečný koláč), těle hladké, jemné, možná trošku méně výrazné, zato sladké a minimálně pikantní. Tak trošku víno ve stylu „ani ryba, ani rak”.

A na závěr o něco méně sladší (23,2 g/l zbytkového cukru) tečka v podobě Alibernetu rosé 2015, akostné víno. Pochopitelná tmavší barva, výrazná vůně lesní směsi. Chuť sladší, bohatá, s převahou malin, ostružin a borůvek. Pěkné víno pro ty, kteří mají rádi ta sladší, ale zároveň se chtějí osvěžit. Tady bych doporučil podchladit.

Byl to opravdu příjemný večer se slovenskými víno. Dovedu si představit tu radost, kdyby byly k dispozici další vína ze sklizně 2015, především od Hubinského. To by určitě byla ještě větší krása!

Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Chardonnay wood 2014 (Hubinský) - 9 bodů (z 10 možných), Muškát moravský 2015 (Svätý Jur), Frankovka modrá rosé 2015 (Hubinský) a Irsai Oliver 2015 (Svätý Jur) - 8,8 b., Rizling vlašský 2015 (LVD Limbach), Muškát Ottonel 2015 (Hubinský) a Rosé Alibernet 2015 (Svätý Jur) - 8,7 b., Veltlínské zelené 2015 (LVD Limbach), Rizlink vlašský 2015 (Svätý Jur) a Silvánské zelené 2015 (Svätý Jur) - 8,6 b. a Müller-Thurgau 2015 (LVD Limbach) - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý